Horvát a Hančová šestí na AMS v LOBu

od | 22. 2. 2018 | LOB

Druhým dnem pokračovalo Akademické MS v lyžařském orientačním běhu, které hostí estonské Tartu. Dnes byla na programu disciplína smíšené sprintové štafety. A Čechům se dařilo. Do TOP 6 se vešlo české duo Petr Horvát a Petra Hančová.

Závod měl dohromady 6 úseků, kdy každý trval zhruba 6-7 minut. Liché úseky obstaraly ženy, sudé pak muži. Češi nasadili dvě štafety. Áčko mělo složení Petr Horvát a Petra Hančová (oba zajeli výborně ve včerejším závodě), béčko reprezentovali Michal Argaláš a Johanka Šimková. Celý závod provázela velká zima, ráno byla teplota okolo -20 °, během dne se postupně sice zvyšovala, ale max. na -10°C. Na druhé straně je v místě závodů relativně slunečné počasí a zázemí bylo ve vytápěné budově, takže se podle závodníků dají teploty přežít. Sněhová nadílka není největší, ale oproti jiným závodům nejsou pod sněhem kameny. “Nějakej ten klacek/pařez občas k tomu zkrátka patří, takže v poho, aspoň se neboří hole,” říká například Petr Horvát.  Včera podle reprezentantů neseděly v několika případech stopy na loukách podle mapy, dnes však podmínky byly jiné a panovala všeobecná spokojenost. Závod to byl dosti rychlý, na tratích byla řada voleb postupů.

Náš Petr Horvát společně s Petrou Hančovou vybojoval umístění v TOP6. Zdroj: IOF.

Do dnešního závodu nejdříve vstoupily ženy. Drobný náskok po prvním úseku vybojovalo Finsko 2 (Raisanen) před Norskem (Ulvensoeen) a áčkem Finska (Pusa). České štafety se zařadily na 8. a 9. pozici, přičemž lepší byl tým 2 (rozjížděla Šimková). Na druhém úseku se do vedení dostalo áčko Norska (Madslien), ale jen o pouhou sekundu před Ruskem (Gorlanov), třetí místo patřilo druhému týmu Finska (Uusitalo). Deváté bylo pak české béčko (Argaláš), Petr Horvát byl na 12. místě se ztrátou přes dvě minuty, nicméně těžší kontrolu si české áčko vybralo na začátku. Pak už jen vstoupalo vzhůru. Po třetím úseku, kde jela opět Hančová, byla pozice českého týmu již v TOP 8 (vedlo stále Norsko), béčko uzavíralo první desítku.

Start závodu. Vlevo Petra Hančová, vzadu uprostřed Johanka Šimková. Zdroj: IOF

I po čtvrtém úseku se na čele nic neměnilo, Norsko vedlo před Ruskem o půl minuty. Rovné dvě minuty ztrácel Horvát (7. místo), 3 a půl minuty byla ztráta Argaláše (10. místo).  Poslední ženský úsek patřil Norům, Ulvensoeen vybudovala náskok 1:20, 6. místo průběžné patřilo Hančové, a tedy českému áčku, 9. dojela Šimková. Poslední úsek rozhodl definitivně o tom, že vyhrál tým Norska 1 před Ruskem 2 a Ruskem 1. České dvojici Hančová-Horvát dojela na 6. místě. “Bylo to nádherný. Mně se jelo fyzicky i přes ten mráz poměrně dobře, i s mapou jsem si rozuměl o něco líp něž včera mi přišlo. Na trati bylo dosti voleb, zatím nevím, které varianty vycházely lépe,” uvedl pro O-News.cz Petr Horvát po dojezdu a současně dodal: Chybu jsem udělal jednu, hned v prvním kole na čtyřku (prostřední farsta), tam to chtělo zpomalit ještě víc a pohlídat si to, sekl jsem se o jednu odbočku a půl minutka v háji.” Nicméně nebyl jediný. Ještě hůře na kontrole dopadl Michal Argaláš nebo Estonsko 1, problémy měli i Finové a Švédi.

Nejlepší šestice čtvrtečního závodu. Zdroj: IOF.

V redukované pozici by to bylo 4. místo, ale na tomto AMS se oproti tomu minulému redukované pořadí neuděluje. A tak ve výsledcích najdeme i druhý český tým, který dokončil na konečném 10. místě. Ostatně i vyhlašování je nestandardní oproti jiným závodům podobného typu. Ihned po dojezdu se během květinového ceremoniálu udělují i medaile a vyhlašují se jen tři nejlepší. Diplomy mimo ceremoniál pak dostane nejlepší osmička. Co zatím si ale závodníci pochvalují, tak je bezkontaktní ražení, které jednotky berou až do 1,5 metru (obvykle je to 25 cm), což má za následek plynulé a jisté oražení kontrol. Po zítřejším dnu volna čeká závodníky sobotní stíhačka a program zakončí nedělní middle s hromadným startem.

Mapa mužských úseků.

Více informací:

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 2. 2024
a svátek má Matěj.