Horská turistika ve Švýcarsku: finále SP odstartovaly štafety

od | 1. 10. 2022 | OB ve světě, Orientační běh, Reportáže, Závody

Prvním závodem začalo finálové kolo letošního Světového poháru ve Švýcarsku. Běžely se štafety v okolí Madrisy v alpském terénu v nadmořské výšce 1700-2000 m n. m. V obou kategoriích vyhráli domácí závodníci. Češi brali v redukovaném pořadí bramborové medaile.

Horolezecký svěťák

Bylo velmi chladno a zataženo, v některých partiích byla velmi snížená viditelnost. Málokdy se stane, že světová špička má kromě dresu ještě další vrstvu nebo nákrčníky. Náročný závod umocňovala také těžká podložka, značné převýšení a některé doslova horolezecké pasáže. Na světové úrovni není obvyklé vidět závodníky tolik chodit a lézt, závod byl v některých místech až extrémní. Pokud by se závod konal je o trochu později, hrozil by sníh, který byl vidět z prostoru na několika okolních svazích. Pořadatelé měli také technické problémy – po celý závod nešly online výsledky.

Béčková štafeta před áčkem

Nejdříve odstartovali muži. První část trati byl middlovitější – řada kratších postupů a relativně technických postupů. Své drahocenné desítky sekund zde ztratil jeden z favoritů – Dánové. Nejdelší postup v závodě přišel na kontrolu č. 9, kde stavitel tratí počítal s třemi základními rozdílnými volbami postupů v délkách okolo 1 kilometru, kde závodníci mohli nastoupat i kolem 150 m převýšení. Za Česko nastoupil Jonáš Hubáček, který vystartoval velmi aktivně – na mapovém startu byl první a i poté se pohyboval v čelní skupině. Na druhé televizní kontrole se objevil na 3. místě se ztrátou zhruba půl minuty na švédské béčko. Bohužel na postupu na devátou kontrolu začal ztrácet a po 25 minutách závodu po průběhu arénou mu patřilo až 11. místo se ztrátou rovné 2 minuty. O tři příčky lépe byl v této fázi závodu Martin Roudný, který rozbíhal české béčko. Největší zkušeností využil na prvním úseku Daniel Hubmann, využil chyby soupeřů na K15 a doběhl do cíle jako první. Za Česko nejdříve doběhl Martin Roudný na 9. místě (+1:30), až na 18. příčce (+2:43) předával Jonáš Hubáček.

První švýcarský triumf

První místo po druhém úseku drželo Norsko, když Kasper Fosser přeběhl v cílové rovince švédské béčko, za které běžel Isac von Krusenstierna. Později se ukázalo, že to nebyl souboj o vedení, protože Isac narazil jednu z kontrol špatně. Druhé místo tak trochu překvapivě patřilo Itálii (Riccardo Scalet), poté finišovaly tři švýcarské štafety a áčko Švédska. Miloš Nykodým svůj úsek zvládl velmi dobře a pro Česko držel 8. příčku se stejnou ztrátou jako po prvním úseku – 2:43. Třetí úsek výborně běžel Tomáš Křivda (dosáhl druhého nejlepšího času na úseku), dotáhl se chvíli i na chybujícího Švýcara Hadorna, který mu však na dlouhém postupu na K9 uběhl. Na čele se udělala skupinka SUI 1, SWE 1, NOR 1, SUI3, ITA 1 a postupně se dotahující CZE 1. Na průběhu po diváckém úseku už Křivda přeběhl italskou štafetu a zařadil se se ztrátou 57 sekund na 5. místo.
Vyhrálo Švýcarsko před Norskem a Švédskem, čtvrté místo v cíli patřilo SUI3, Tomáš Křivda doběhl jako pátý se ztrátou 102 sekund na vítěze. V redukovaném pořadí patřila Česku bramborová pozice.

Češky rozběhly podobně

V ženách áčko rozbíhala Vendula Horčičková, ve vedoucí skupině se držela i juniorka Jana Pekařová zastupující CZE 2, pak však udělala chybu na 5. kontrole a propadla se pořadím. V druhé části se však Pekařové podařilo dotáhnout Horčičkovou a doběhly do cíle společně. Po prvním úseku bylo pořadí v cíli: Švédsko, Norsko a Švýcarsko, české ženy ztrácely téměř 4 minuty a obsadily 16. a 18. příčku. Po druhém úseku se moc pořadí neproměnilo, pouze umístění na předních pozicích si Norsko a Švýcarsko vyměnilo. Obě české závodnice – Denisa Kosová (CZE1) a Jana Peterová (CZE2) – běžely v úvodní části spolu, následně královéhradecká závodnice postupně navyšovala na reprezentační kolegyni svůj náskok. V cíli byla devátá se ztrátou zhruba 6 minut na čelo závodu. Jana Peterová bohužel orazila cíl po průběhu diváckým úsekem.

Další brambora

Na třetím úseku udělala norská štafeta (Andrine Benjaminsen) hned v úvod trati chybu, dvojice na čele Švédsko a Švýcarsko se osamostatnilo a vytvořilo si pořádný náskok. Švédsko bez Tove Alexandersson tahalo za kratší konec. Švýcarka Simona Aebersold postupně navyšovala svůj náskok a nakonec zvítězila o 1:05. Třetí skončilo Norsko s mankem tří minut. Na šestém místě doběhla po skvělém výkonu česká finišmenka Tereza Janošíková. Protože se se před ní vklínily dvě béčkové štafety, tak české ženy, podobně jako muži, vybojovaly v redukovaném pořadí krásné 4. místo.

Foto v článku: sociální sítě WOC 2023

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 4. 2024
a svátek má Valérie.