Hodnocení kvality závodů pokračuje v nastoleném trendu. I s Vámi?
Dnes je 21.01.2020

OB v ČR | Orientační běh | 27.03.2018

Tak jako v uplynulých sezonách i letos budou závody soutěží sekce OB podléhat hodnocení kvality pomocí systému na adrese www.lpu.cz/hodnoceni. Jeho filozofii, konkrétní podobu i dílčí změny pro sezonu nadcházející představuje vedoucí celého systému Radim Hošek, který se této funkce ujal před sezonou 2017.

 

„Cílem hodnocení je zlepšování kvality závodů sekce OB, to je pro mě naprosto zásadní věta,“ říká na úvod Radim. Právě chybějící definice primárního cíle existence hodnocení byla podle něj největším problémem hodnocení v minulých letech. „Když si uvědomíme, že Hodnocení je tu od toho, aby se pořadatelé poučili z chyb svých předchůdců, tak se odtud už poměrně snadno dovodí, co je systému důležité řešit a co je podružnost. Důležité je umožnit ty postřehy předat, proto jsme loni systém Hodnocení otevřeli všem zájemcům s licencí rozhodčího,“ uvádí Radim. Ti, kdo již hodnotili loni, mají uživatelské účty nadále aktivní. Ti, kdo se chtějí přidat letos, můžou se ozvat Radimovi na e-mail: „Určitě budeme rádi, když se do Hodnocení zapojíte. Zejména hodnotitelů s nižší licencí R3, které řadíme do skupiny Veřejnost, jsme měli loni poměrně málo.“

“Neremcej u piva, dej zpětnou vazbu!” Každý, kdo má alespoň R3, může být součástí hodnocení kvality závodů. Stačí tomu věnovat pár chvilek v týdnu po závodech.

Jaké byly ohlasy na loňské hodnocení? „Pár pozitivních ohlasů bylo, ale člověk spíš píše, když se mu něco nelíbí,“ uznává šéf hodnotitelů, že kritické připomínky dorazily. A i na základě nich došlo k úpravě některých atributů. „Na základě připomínek jsme mírně prodloužili dobu hodnocení – sobotní závod lze tedy hodnotit až do příští neděle. Dále jsme mírně upravili váhy jednotlivých kritérií, nově má vliv na známku i hodnocení terénu, vracíme rozhodčím možnost vyjádřit se k závodní mapě.“ Ale i během roku musely být učiněny některé nezbytné zásahy. „Mazali jsme nezdůvodněné odchylky od dvojky,“ připomíná Radim, že základní známka je dvojka, zatímco jednička se dává za mimořádné počiny.

Projdi si výsledky a komentáře za rok 2017 – jsou k dispozici zde. Nejlepší celkovou známku (1,73) získalo Mistrovství ČR na krátké trati, které se konalo v Lipnici nad Sázavou.

Nejlepší ženy na MČR na KT v Lipnici. V závodě, který se hodnotitelům líbil nejvíce. Foto: Petr Kadeřávek.

V průběhu roku ale zazněla kritika k velkému rozptylu některých známek kvůli nedostatečně vyspecifikovaným pravidlům, co přesně spadá do kterého kritéria nebo za co dávat trojku a za co čtyřku. To však Hošek odmítá. „Nechceme, aby si hodnotitel musel číst pětistránkový manuál, jak vyjádřit svůj názor. Navíc tím dáváme najevo, že ten názor je důležitý a o známku jde až v druhé řadě. Subjektivitu hodnocení nemůžeme a nechceme vymýtit, je to jeho přirozená vlastnost, ne chyba,“ uzavírá Radim.

Prvním závodem v novém roce, který se hodnotí, je tradičně Jarní pohár, a to sobotní závod štafet, který je hodnocen do Českého poháru štafet. Kvůli rozdělení Žebříčku B na Čechy-Západ a Čechy-Východ přibylo závodů. Celkem jich je letos zařazeno do hodnocení 35. V loňském roce to bylo o 3 méně, v roce 2016 jen 22 (to se nehodnotily béčkové žebříčky).

Úvodní stránka Hodnocení kvality závodů soutěží sekce OB.

Facebooktwitter
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *