HLES: Kam kráčí IOF?

od | 5. 2. 2018 | OB ve světě, Orientační běh

O víkendu se v lotyšské Rize konalo již tradiční každoroční seminář pořadatelů mezinárodních závodů, tzv. HLES, letos již podesáté. Předseda Foot-O komise Áron Less uvítal 63 účastníků z 15 zemí. Mezi nimi nechyběli i tři Češi (Jan Fiala, Adam Chromý, Jan Picek). Program byl velmi nabitý, začínal v sobotu ráno a končil v neděli zhruba ve 14:30 místního času. Zázemí celé akce bylo situováno v Rixwell Elefant Hotel v Rize, kde kromě vlastních přednášek bylo i ubytování a stravování účastníků. O čem se nejvíce mluvilo?

Profesionalizace

V řadě příspěvků zazněla problematika malé profesionalizace týmů, které připravují velké mezinárodní akce. „Často slýcháme na prvním TOM (team official meeting – pozn. red.), že na rozdíl od nás, profesionálních trenérů a závodníků, dělají pořadatelé vše ve svém volném čase, takže abychom to měli vzít do úvahy při nějaké kritice,“ naznačil častý jev bývalý švýcarský trenér Patrik Thoma. Leho Haldna, prezident IOF, připustil, že úseky typu marketing nebo IT managment směřují k vysoké profesionalizaci a k placení dalších funkcionářů závodu. Ředitel MS 2017 Markus Puusepp uvedl v rámci své přednášky, že měli jednoho placeného pořadatele na plný úvazek.

Prezentace týmové práce skupiny, kterou vedl Adam Chromý. Foto: Jan Picek.

Třetí sprintová disciplína

Nová disciplína, která zatím nemá přesný název (patrně to bude knockout sprint), má od loňského podzimu první jasné kontury. Požadavek k jejímu zavedení bylo rozdělení MS, a tedy chybějící třetí disciplína u sprintového MS (poprvé 2020 v Dánsku). IOF měla několik základních atributů na tuto disciplínu mezi kterými patří: vyřazovací kola, větvení, jednoduchá organizace, uchopitelný formát pro TV a diváky v aréně. Jeden z tvůrců, Daniel Leibundgut, vysvětloval, v čem spočívá divácká atraktivita fotbalu: diváci mají stále přehled, co se děje na hřišti a mají náskok před hráči, kteří mají omezený pohled na celou situaci. Tuto myšlenku proto chtěl vložit i do nové sprintové disciplíny: divák bude napřed a vtáhne ho to více do děje. Podobný model funguje v BMX a v běžeckém lyžování. Celý závod má 3-4 kola (podle toho, zda pořadatel uspořádá i kvalifikaci), může se odehrát v 1-2 arénách, semifinále (18 závodníků, kteří postoupili po čtvrtfinále) a finále (6 závodníků v každé kategorii) je v přímém přenosu televize a odehrává se krátce za sebou. V roce 2018 je zatím plánovány 3 závody, kde by se měly vyzkoušet různé druhy farstování, časového harmonogramu atd. Velký test je plánován na 4. října 2018 (Praha), kdy závod bude zařazen do Světového poháru. Během listopadu 2018 by pak mělo dojít k přesné definici disciplíny.  V sobotu dopoledne i účastníci semináře vyzkoušeli jedno kolo na vlastní kůži.

V sobotu dopoledne proběhlo jedno ukázkové kolo nové sprintové disciplíny, které si mohli vyzkoušet přímo účastníci HLESu. Foto: Jan Picek.

Vývoj tratí

Tratě už nejsou one-man show stavitelů. Do výsledných tratí promlouvá čím dál tím více faktorů jako je plánování arén a startu, TV produkce (tam zcela zásadně) a pochopitelně různá omezení ze strany samosprávy, dopravní infrastruktury nebo ochrany přírody. Prostor pro kreativitu stavitele je čím dál tím více omezenější.

 

Systém plánování mezinárodních závodů

IOF se snaží ukotvit vrcholné závody v určitých termínech (každý rok by byly podobně, +- 1 týden), svoji roli hraje i rozdělení MS a ME na sprintové a lesní. Mistrovství světa by mělo být vždy na začátku léta. Důvod je prostý. Pokud by bylo jako letos (začátek srpna), řada špičkových závodníků nepojede na O-Ringen, který by měl být zase součástí SP.  Mistrovství světa by mělo mít pouze 5 dní a fixní program tak, aby každý závodník byl schopný absolvovat celý program:

  • Den 1: middle Q
  • Den 2: long
  • Den 3: volný den
  • Den 4: middle F
  • Den 5: štafety

To samozřejmě platí u lesního MS. U sprintového MS zatím fixní program není, nicméně je doporučen den volna po každé disciplíně. Jeden z prezentovaných programů tak může být následující:

  • Den 1: sprint Q+F
  • Den 2: volný den
  • Den 3: sprintové štafety
  • Den 4: volný den
  • Den 5: 3. sprintová disciplína

 

Mistrovství Evropy bude od roku 2021 každý rok, ale v opačných cyklech než mistrovství světa. Tedy v roce 2021 bude sprintové (lesní bude ve stejném roce u nás). Disciplíny budou stejné jako na MS, ale zatím fixní program není plánován. Mistrovství Evropy by se mělo konat na konci srpna, případně na konci září/začátku října.
Světový pohár bude mít od roku 2020 3 fixní kola. Jedno z nich bude O-ringen (do SP se bude počítat všech 5 kol), dalším kolem by měl být tzv. „Swiss cup“. Je tím míněna série 3-4 závodů, které budou ve střední Evropě (tedy nejen ve Švýcarsku, ale podle „švýcarského modelu“). Poslední kolo je definováno jako tzv. „IOF round“, což by mělo být povětšinou Mistrovství Evropy nebo klidně i SP mimo Evropu (viz např. Světový pohár v Číně 2019).
Juniorské MS by mělo mít ideálně termín po MS (zhruba polovina července), ale tento termín není fixní, např. v roce 2020 bude před MS. Veteránské MS by termínově mělo navazovat na MS dospělých (může být i těsně před ním), organizátoři mohou zvolit i srpnový termín, ale nesmí kolidovat se závody O-Ringen, Scottish 6 Days a Swiss O Week.
Celkově by měl být kalendář lépe uchopitelný z hlediska přípravy reprezentantů, ale též garantovaný pro federace, aby si lépe organizovali národní mistrovství, ligy atd.

Semináře se zúčastnilo zhruba šedesátka hostů z 15 zemí světa. Foto: Jan Picek.

TV produkce a živé přenosy

TV přenosy jsou již standardem velkých mezinárodních závodů. Dělají orientační běh mediálně populárnějším, přináší partnery a ukazují OB jako zajímavý sport pro diváky. Rok 2017 byl prvním, kdy naplno fungoval server LiveOrienteering, který se ukázal jako dobrá platforma pro přenos živých vysílání zejména pro orientační běžce. V současné době je zde registrováno zhruba 12 000 uživatelů a počet stále rychlým tempem roste. Hledá se však ideální platforma pro neorienťáky (mimo TV). Přenosy připravuje IOF v součinnosti s organizátorem, na semináři byly představeny dva druhy spolupráce s efektivním financování. Část výroby (zhruba polovina) se zaplatí z prodeje TV práv a právě LiveOrienteeringu. Pořadatel závodů by měl myslet i na vytvoření týmu zodpovědného za live přenosy, sociální sítě, živé komentáře atd.

A jak příští rok? Áron Less vyslovil přání, že by rád HLES příští rok uspořádal v Praze. Tak uvidíme, zní to lákavě.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 5. 2024
a svátek má Jana.