HLES 2021: kam kráčí IOF?

od | 8. 2. 2021 | Metodika, OB ve světě, Orientační běh, Reportáže

HLES (High Level Event Seminar), tedy seminář nejen pro pořadatele významných o-akcí, byl na programu v sobotu 6. února. Tentokrát však se účastníci sešli digitálně a jen v rámci jednoho dne. Kam kráčí IOF roku 2021?

HLES nabízí vždy zajímavý pohled IOF a Foot-O komise, která celý seminář zaštiťuje, jakou cestu se světový orienťák vydává. Hodnotí se, analyzuje, nabízí se různé pohledy na rozličná témata. Nejinak tomu bylo i letos, i když přednášející i posluchači seděli tentokrát doma před svými počítači.

Vytváření manuálů

V posledních letech se IOF snaží dát důraz na vytváření uživatelských příruček, metodických návodů tak, aby bylo jasné, co od jednotlivých hráčů vyžaduje. Vznikly podrobné manuály pro pořadatele JWOC a WOC (ostatní závody také mají své příručky, i když ne tak podrobné – WMOC, EYOC), mezinárodní pravidla OB byla rozdělena do několika úrovní podle typu závodu, péče je také věnována advisorům, kteří mají celou stránku věnovanou jednotlivým problematikám jejich práce (nově budou moci využít např. checklisty, průvodce a jasněji strukturovanou definici jejich náplně).

Jak pořádat v době pandemie

COVID-19 samozřejmě nemohl chybět. Silný apel od závodníků i vedení IOF zněl: “Back to sport”. Daniel Hubmann, švýcarský reprezentant, uvedl, že pro rok 2021 je hlavní, aby závody byly. Byť s nějakými omezeními jako jsou závody bez diváků, častým testováním nebo řadou epidemiologických opatření. Dle jeho slov se se vším smíří a bude respektovat různá nařízení. IOF připravila kritéria pro to, aby šampionáty mohly být: 4 z 6 TOP týmů nebo 6 z 10 TOP týmů se musí zúčastnit, aby bylo MS relevantní. 6 týdnů před akcí pak organizátor oznámí, jaká opatření budou platit a co se omezí. Vedle toho IOF připravuje řadu dokumentů. Pro české diváky je nejdůležitější zpráva ta, že MS v České republice má největší prioritu.
V době pandemie ale IOF objevila řadu užitečných nástrojů (jednotlivé schůze už od té doby probíhají výhradně digitálně), které jsou doporučovány i jednotlivým pořadatelům.

Daniel Hubmann hodnotí rok 2020

Risk managment

Pořadatelé závodů v roce 2020 si museli projít velkou neznámou, kdy z “ničeho nic” organizaci zasáhla vyšší moc. Na HLESu prezentovali svá stanoviska pořadatelé WOC 2020 (Dánsko) i WMOC 2020 (Slovensko). Dánové již třikrát měnili termín svého šampionátu a stále nevědí stoprocentně, že vše proběhne bez problému. Některé náležitosti pořádání se mohou bez větších problémů odložit na pozdější termín (mapa, tratě), ale povolení nebo organizační tým se může měnit. To jsou všechno faktory, které vše velmi zesložiťují, přináší další problémy, ale také zatěžují rozpočet akce. Slovenští pořadatele vyjmenovali i pár kladných stránek – například, že stavitelé tratí mají větší čas na přípravu tratí, budou více zkušenější při přípravě všech dokumentů nebo některé dopravní koridory budou v pokročilém stádiu oproti roku 2020.


Fair play

Jedna z důležitých atributů pro konání závodů je férovost. To není všem orientačním běžcům vůbec cizí. Pod slovem “fairness” se ale neobjevuje jen to, že někdo měl někde běhat, kde nesmí. Ale víc se diskutuje o tom, jaké podklady před závodem mají mít závodníci, jak nakládat s embargovanými prostory nebo také je důraz na to, aby pravidla byla více jasnější i s případnými sankcemi za nedodržení. Skupina, která se tím věnuje, definovala oblasti, které jsou více či méně rizikové a došla k určité prioritizaci. Výsledkem by měly být vzdělávací příběhy jako nástroj pro závodníky nebo trenéry, aby v jednotlivých typech prostředí (karanténa, embargo, veřejná data) věděli, jak se zachovat. Další milník je naplánován na Prezidentskou konferenci, která by měla proběhnout v rámci MS v Česku.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 4. 12. 2023
a svátek má Barbora.