GPS hodinky a WRE: Již příští rok realita?
Dnes je 18.01.2020

OB ve světě | Orientační běh | 23.10.2016

Nejen my na našem českém písečku řešíme, zda a jaké GPS zařízení můžeme na závodech používat. A nejeden český elitní závodní je smutný z toho, když běží WRE závod (na kterém nesmí používat GPS hodinky) a nedostane od pořadatele na záda GPS přístroj. Dnes totiž IOF pravidla umožňují startovat pouze s pasivním GPS “záznamníkem”, který nemá displej. 

Pravda, jsou i WRE závody v jiných státech, kde si závodník může o GPS jednotkách poskytovaných pořadatelem pouze nechat zdát.

hodinky

Nicméně je fakt, že v dnešní době je už jenom málo “elitních” závodníků, kteří běhají bez GPS hodinek. A už si toho všimla také IOF (Mezinárodní federace orientačního běhu). Na posledním zasedání Rady IOF, které probíhalo při posledních závodech SP ve Švýcarsku, byl předložen návrh na úpravu stávajících pravidel. Nový prezident IOF Leho Haldna přednesl návrh na přepsání pravidel v části týkající se GPS přístrojů. Obecně by mělo být pravidlo benevolentnější. Snahou je sjednotit pravidla s pravidly pro MTBO. Ty aktuálně povolují hodinky bez displeje i s displejem. Ten ale nesmí nabízet zobrazení map. Stejně jako v MTBO pravidlech by měla být i v pěšáckých pravidlech poznámka, že organizátor může tato pravidla zpřísnit = zakázat GPS hodinky.

A jak to s novými pravidly dopadne? To se dozvíme snad již na začátku příštího roku. V lednu by měla rada IOF rozhodovat o novém návrhu. Ten musí do té doby vytvořit komise pro pravidla (Rules Commission).

O-news bude i nadále vše sledovat a přinese zprávy o aktuálním vývoji!

Originální zdroj informací: Minutes of Council meeting 182

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *