Finále Přeboru škol v OB ovládlo turnovské gymnázium
Dnes je 18.01.2020

Orientační běh | Závody | 06.06.2019

SK Žabovřesky Brno uspořádal další ročník finále Přeboru škol v OB, který se koná již od roku 1999. Pro letošní rok vybrali pořadatelé terén v okolí ZŠ Blažkova v Brně – Lesné. Závodníky čekal docela členitý terén parku Čertova rokle, ale také samostatné sídliště. 2. stupeň ZŠ, ale kategorie středních škol vyhrálo gymnázium Turnov.

Kvalifikací do finále Přeboru škol jsou krajská kola. Těch se letos zúčastnilo celkem 2505 závodníků, zapojilo se všech 14 krajů. Kristýna Skyvová, předsedkyně Komise rozvoje OB, která má přebory škol na starosti, upozorňuje, že bohužel neprobíhá tolik okresních kol. “Proběhlo asi 10 okresních kol, přičemž okresů je 76. Pevně věřím, že v příštím roce se posuneme i v tomto ohledu,” připouští Krišpína.

Celostátní přebor škol, Brno – ŽIVĚ

Zveřejnil(a) O-News.cz dne Středa 5. června 2019

Kategorie při Přeboru škol odpovídají nikoliv věku, ale třídě, kam daný žák-závodník chodí. Každý rok tak lze potkat zkušené závodníky, kteří jezdí na Mistrovství Evropy dorostu, ale též začátečníky. V kategorii D7 (6. a 7. třída ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií) vyhrála Barbora Holasová (ZŠ Englišova Opava), která svůj čas stlačila dvě sekundy pod 20 min. 37 sekund na ni ztratila Alžběta Neumannová (Biskupské gymnázium Hradec Králové), dalších 12vteřinové manko měla Hana Malečková (Gymnázium Opatov). Ve stejné kategorii chlapců suverénně zvítězil Vladimír Srb (Gymnázium Jihlava), když druhému Šimonu Slámovi (ZŠ Luhačovice) nadělil více než minutu a půl. Třetí místo patřilo Filipovi Hanušovi (Krkonošské gymnázium a SOŠ Vrchlabí) se ztrátou 1:58.

Část trati HS.

Relativně velké rozdíly panovaly také v kategorii D9 (8. a 9. třída ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií), kterou ovládla Michaela Metelková (Biskupské gymnázium Hradec Králové) v čase 19:35. Druhou pozici brala Michaela Srbová (Gymnázium Jihlava), pro bronzovou medaili si při vyhlášení došla Dorotea Tichá (Gymnázium Jana Keplera Praha). Rozdíly mezi první a třetí závodníci byly více než dvouminutové. Zcela opačná situace panovala v kategorii H9, kde rozhodovaly sekundy. Zvítězil Šimon Stehlík (Masarykovo gymnázium Plzeň), druhý Jakub Janda (Gymnázium Karla Čapka Dobříš) ztratil pouhých 5 sekund. Sekundu na stříbrnou pozici ztratil v cíli třetí Matěj Neumann (Biskupské gymnázium Hradec Králové).

Na startu. Foto: Jan Picek.

Střední školy a vyšší stupeň víceletých gymnázií mají pouze jednu kategorii pro dívky a druhou pro chlapce. V DS nenašla přemožitelku Tereza Fejfarová (Gymnázium Pardubice). “Běželo se mi dobře, mnohem lépe, než o víkendu. Chyby se našly, ale byl to určitě jeden z povedenějších závodů,” hodnotila v cíli. Druhé místo obsadila Klára Nechanická (Gymnázium Žďár nad Sázavou), která ztratila na vítězku 27 sekund. Další dvě sekundy zpět byla Jana Pekařová (Gymnázium Turnov). V chlapecké kategorii mělo zastoupení na stupni vítězů duo z Gymnázia Turnov. O půl minuty lepší byl nakonec Tomáš Thoř před Kryštofem Hájkem. “Je to zastávka směrem k JWOC, nominačky, které proběhnou o víkendu, jsou pro mě o mnohem důležitější. Čekal jsem to ale jednodušší,” nechal se slyšet vítězný závodník. Třetí byl v cíli Jiří Kostka (Mendlovo gymnázium Opava).

V celkovém hodnocení vyhrálo Gymnázium Turnov, a to jak v kategorii základních, tak středních škol. Příští rok má Celostátní finále Přeboru škol již svůj termín – 3. června se uskuteční v Prostějově.

Nejlepší tři týmy středních škol. Foto: Jan Picek

Více informací:


Facebooktwitter 	  
       
   
  


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *