Férovost pro závodníky nebo obejití VŘ? Změna prostoru MČR sprintu 2017

od | 15. 12. 2016 | Orientační běh, Závody

Mnozí bystří, kteří se zajímají o dění v českém OB, si již všimli v zápise ze zasedání soutěžní komise sekce OB, že MČR ve sprintu 2017 bude v Brně. Vyrojila se tak spousta otázek, ale vesměs nikde se nedočtete pozadí tohoto kroku. Rozhodli jsme se proto sepsat článek i o tomto tématu. Pořadatelé z SK Žabovřesky Brno se totiž dopustili nestandardního kroku, který vyvolal nejen v soutěžní komisi velké vášně. Do výběrového řízení na pořádání závodů ČSOS na rok 2017 se přihlásili s pořádáním závodů MČR ve sprintu a MČR sprintových štafet s terénem v Mikulově a Moravském Krumlově. Od počátku tady ale MČR neplánovali a chystali v úzkém pořadatelském kruhu šampionát přímo v Brně.

Výběrové řízení na pořádání závodů sekce OB ČSOS od podzimu 2014 probíhá přes internetový portál “Výběrová řízení OB”, SK Žabovřesky Brno se se svým záměrem přihlásili v půlce ledna 2016 do 1A. kola na rok 2017. V žádosti uvedli centrum Moravského Krumlova na sobotní MČR sprintových štafet, na neděli pak semifinálové kolo ve stejném místě a finále v Mikulově. Vzdálenost mezi oběma městy je 50 km, což se ukazovalo jako pořadatelsky velmi náročná kombinace. Objevovaly se i názory, že je to nereálné z důvodu tvorby startovních listin na finálový závod.

Prostor Moravského Krumlova vypadá velice lákavě, bohužel pořadateli nebyl zamýšlen, i když ho uvedli v přihlášce. Zdroj: http://www.vybriz.orientacnibeh.cz/

V listopadu, na základě žádosti Libora Zřídkaveselého ze ZBM, se ale ukázalo, že již od prvního momentu byla přihláška pouze smyšlená a nikdy se zde šampionáty neměly konat. Důvodem pro tento tah měla být regulérnost sprintových disciplín, které se ve skutečnosti odehrají v Brně. Svůj pohled však Libor Zřídkaveselý pro čtenáře O-news.cz nechtěl uveřejnit. Popsal ho v listopadovém dopise členům SK, posléze i v e-mailové korespondenci s autorem článku. Podle jeho slov se snažil udělat závod férovějším s ohledem na to, že v Brně studuje i bydlí řada orienťáků. Zveřejnění prostoru mělo být naplánováno zhruba 14 dní před závodem.  O tom, že závody budou v Brně, mělo vědět jen několik málo lidí, kteří úzce spolupracovali při přípravě závodu. “V lednu 2016 jsem dostal e-mail od Libora Zřídkaveselého, kde mně popsal situaci. Vzhledem k tomu, že byl jediný zájemce a přidělili bychom mu to v podstatě bez ohledu na to, kde to bude dělat, tak jsem souhlasil,” nabízí svůj pohled Petr Klimpl, předseda soutěžní komise, který byl jediný, kdo o tomto postupu v prvním půlroce v soutěžní komisi věděl. Současně dodává, že “bohužel do toho vstoupila televize s tím, že potřebuje naplánovat přenosy a dalo se to do plánu (Brno), a tím se to dostalo bohužel ven (všiml si toho jeden člověk a ten to rozkecal dál). Domluvil jsem se tedy s Liborem Zřídkaveselým, že napíše SK ještě před jednáním ve Šternberku informaci o změně.” Tento způsob se ale velice nelíbil celé řadě členů soutěžní komise. “Toto jednání se mi nelíbí, nesouhlasím s ním, je to prasárna, podvod a dělání z ostatních hlupáky,” odmítá postup ZBM místopředseda sekce OB a zároveň člen soutěžní komise Libor Slezák a dodává: “Navíc je toto celé, v případě, že by nepřišel postih, obrovský precedens, který říká všem následníkům, že je celé výběrové řízení zbytečnost a pište si do žádostí cokoliv, je to přece jedno a když, tak věcí pořadatele.” Jeho syn Zdeněk Slezák, též do tohoto momentu člen soutěžní komise (poté sám od sebe rezignoval na členství, protože nechtěl být s touto aférou spojován), byl ještě tvrdší: “Je to skandál! Přijde mi zcela absurdní, že strůjci pikle si opravdu mysleli, že taková hovadina projde a bude ku prospěchu závodu. Rádi se prezentujeme jako čistý sport, tak by to mělo vypadat na všech úrovních.” Soutěžní komise reagovala na tento krok i prohlášením, které je uvedeno v Zápisu ze zasedání SK dne 25. listopadu: Soutěžní komise odsuzuje postup pořadatelů ZBM při přidělení tohoto závodu, stejně tak i postup členů SK, kteří o tom věděli; SK se shodla, že jako postih bude vyloučení tohoto klubu z výběrového řízení na pořadatele závodů v roce 2018.

SK Žabovřesky Brno se přihlásily do 1. kola VŘ na rok 2018 na několik závodů, po tomto verdiktu byly všechny přihlášky ZBM anulovány. “Nemám z toho radost, stále jsme docela malá komunita v neprofesionálním sportu, a tak mi nějaké tresty nejsou po vůli. Na druhou stranu se musí jasně ukázat, že takhle je to špatně,” vysvětluje svůj postoj Zdeněk Slezák.

Jak již bylo v úvodu řečeno, tento krok byl motivován regulérností pro většinu závodníků. Je ale zveřejnění prostoru 14 dní před závody opravdu regulérní? Dává to všem stejné podmínky na to se připravit? Největší kus v teoretické přípravě závodníka na vrcholné akce se zpravidla udělá až po zveřejnění pokynů, což je v týdnu před závody. 14 dní stejně nic neřeší, shodla se řada závodníků, které redakce oslovila. Nicméně i ve světě je běžné, že do prostoru závodu mají do určitého okamžiku přístup jako turisté všichni. Pouze je v něm zakázáno se orientovat podle mapy, běhat, testovat postupy či vzdálenosti.

MS ve sprintu v Trondheimu (2010). V centru města se mohli pohybovat všichni členové týmu, embargo platilo až týden před závody.

“Tento přístup IOF k embargům se mi sice moc nelíbí, z pohledu orienťáka i závodníka to dost snižuje orientační zajímavost prostoru. Závod je vždy větší výzva, když je embargo úplné, např. na ME v Jeseníku jsme za tento, ve světě již bohužel docela unikátní, přístup byli chváleni. Ale v tomto případě mi to přijde jako mnohem regulérnější varianta, než zveřejnit místo konání 14 dní před závody. To mi přijde jako naprostý nesmysl mimo mísu, který brněnské obyvatele naopak velmi zvýhodňuje! Nehledě na to, že v naší malé komunitě by se to stejně rozkecalo,” říká redaktor O-news.cz a člen vedení sekce OB Daniel Wolf a pokračuje: “Dle mého názoru teď už navíc pořadatelé a soutěžní komise ani nemají jinou možnost než prostor otevřít pro všechny s nastavením určitých pravidel, co je zde dovoleno a co zakázáno.” Podle informací ze soutěžní komise pořadatelé v dopise uvedli, že cca týden po zasedání soutěžní komise (25.11.2016) vydají rozpis závodu, kde styl embargovaného prostoru specifikují. Dosud však nic na stránkách závodů není k nalezení. Nabízí se varianta úplného embarga centra města nebo možnost návštěvy závodního prostoru do určité doby jako turista, případně otevření prostoru zcela bez embarga.

Brněnský “Špilas” hostil finále světového poháru v roce 2002. Na obrázku vidíte finálovou trať mužů i žen. Bude 15 let poté repete? Zdroj: orienteering.org

Když se podíváme do světa, tak tam je relativně běžná praxe, že prostor je částečně přístupný před vlastními závody. Nikdy to není zcela fér, už jen z toho důvodu, že ne každý národní manšaft má stejné podmínky na to, aby si mohl návštěvu dovolit, nicméně je tato možnost většinou alespoň nabízena. Například na letošním Světovém poháru v polské Vratislavi žádný český reprezentant nepostoupil ve sprintu do finále A. “Jak už je totiž na světových závodech zvykem (ME v ČR je výjimka), lze si prostor sprintu libovolně prochodit: It is allowed to stay as a resident or student, for business purposes or as a tourist, i.e. for sight-seeing, visiting a restaurant, shopping. V pátek se tedy do prostoru univerzity a nemocnice vydalo “nakupovat” spousty závodníků. Jenže my stihli jen prostor finále,” napsal posléze český reprezentant Jan Mrázek na svém blogu.

Ať už se tedy vydáte nakupovat do Brna nebo ne, jisté je, že MČR ve sprintu 2017 bude v hlavních kategoriích dospělých dvoukolové, že bude v Brně, a že ho bude nejspíše přenášet živě Česká televize (resp. sprintové štafety, pokud dojde k okénku v plánu vysílání).

Stará mapa centra Brna z roku 2003. Poběží se zde i MČR ve sprintu 2017? Zdroj: mapy.orientacnisporty.cz

(Autor článku je současně členem SK, v článku se snaží vystupovat nestranně. Nabídl možnost vyjádření všem stranám. Své jasné stanovisko sdělil v e-mailu Liboru Zřídkaveselému a také na zasedání SK.)

7 Komentáře

 1. Avatar

  No to je fakt bezvadný trest. Celý dlouhý rok 2018 být bez závodů. Chápal bych třeba distanc na nějaké 4 roky – to už by mohlo aspoň trochu zabolet.
  A ještě k argumentu “stejně bychom jim to přidělili s jakýmkoliv terénem, protože byli jediní”. Hele, nechtěl by velectěný SK měřit příště, v souladu s tímto tvrzením, všem klubům stejně?

  Odpovědět
 2. Avatar

  Je to nefér jak vůči závodníkům, tak i vůči jiným pořadatelům, kteří do VŘ uvádějí zásadně jen pravdivé údaje. Myslím že i v tomto okamžiku je ještě možnost pochybné rozhodnutí změnit – daly by se například využít právě prostory z letošního ME. A myslím, že Aljoša by to hravě zvládnul i pořadatelsky včetně spolupráce s televizí (zvlášť když by třeba přizval ke spolupráci oddíl z Opavy, Vrbna nebo jiný z blízkoho okolí)..

  A ZBM by to chtělo opravdu nějak výrazněji postihnout – ponechání pořadatelství sprintového MČR 2017 a vyřazení jen na jeden další rok je směšné, je to jen nepatrný odklad pořadatelských úmyslů. Přitom právě tento oddíl má v nedávné minulosti na kontě víc pořadatelských přešlapů – za řadu jiných bych zmínil MČR v NOB 2011 (Ruprechtov) počínaje dost nevhodným stísněným shromaždištěm, s naprosto nevhodným (pro NOB) hromadným startem v hlavních kategoriích, nesmyslně dalekým startem pro ostatní kategorie (což se ukázalo jako nešťastné v momentě kdy bylo kvůli nefunkční elektronice odložit start a spousta závodníků tak mrzla na 2 km vzdáleném startu), plus zašité neregulérní kontroly na náhodu v trnitém buši na začátku tratí z tohoto vzdáleného startu. Přitom ZBM umí udělat i hezké závody – třeba právě další MČR v NOB v roce 2015 (Bukovinka).

  Odpovědět
 3. Avatar

  Je špatné, když si někdo myslí, že si může dělat, co chce. Pravidla by měla být pro všechny stejná.
  Rezignovat na členství v SK by měli spíše ti, kteří podporují obcházení pravidel, než ti, kteří nechtějí být spojováni s touto aférou 😉

  Odpovědět
 4. Avatar

  Ach jo, nemyslel jsem, že to ještě vytáhnu, ale pro připomenutí: prostor Rosnička, 3. 3. 2002 Brněnská zimní liga, 8. 12. 2002 Brněnská zimní liga, 17. 10. 2003 mistrovství Brna ve sprintu, 14. 5. 2005 Pohár elity ve sprintu (přidělený v listopadu 2003), vše pořádáno ZBM. Brněnští běžci (v Brně bydlící nebo studující) tehdy dostali opakovaně možnost proběhat si prostor pro pohár elity (aniž by třeba tušili, že tam Libor plánuje ten elitní závod udělat). Jak si teď můžeme vykládat slova o snaze “udělat závod férovějším s ohledem na to, že v Brně studuje i bydlí řada orienťáků”?
  Oddíl ZBM závody pořádat umí, velké závody dostává pravidelně přidělené a takovouto ostudu neměl zapotřebí (naštěstí to prasklo teď, zkusme si představit jaké by vzplály vášně, kdyby to opravdu udrželi pod pokličkou do dvou týdnů před závodem). Pro srovnání, kdo si vzpomene (v SK asi budou pamětníci) jaké tresty dostali JIL+TUV za MČR na klasice 1998 a JHB za MČR ve sprintu 2003 (v obou případech za nezvládnuté pořádání, ne za vědomé klamání)?

  Odpovědět
 5. Avatar

  Opravdu mohl být někdo přesvědčen, že by se dal utajit prostor až do doby 14 dnů před mistrovstvím?
  Je férovější to udělat tímto způsobem a nemít ještě dnes embargo na skutečný závodní prostor?
  K čemu je soutěžní komise, když její předseda rozhoduje a řeší situace sám a ostatním to ani nedá vědět?
  Je adekvátním postihem nemožnost pořádání závodů v roce 2018? Není to spíš jen symbolické gesto, že s tím SK nesouhlasí ?
  Pokud má být závod férovější s ohledem na to, že v Brně studuje i bydlí řada orienťáků, nemělo by se spíše dbát na pravidlo:
  Závodů se nemůže zúčastnit závodník, který je s terénem seznámen tak dobře, že by měl podstatnou výhodu proti ostatním závodníkům. ?? Fair play, prosím.

  Odpovědět
 6. Avatar

  Já tu jenom zjednodušeně přepíšu komentář z FB. Jak to chtěli udělat vůči IOF, když to má být WRE závod?

  Odpovědět
 7. Avatar

  Utajenie priestoru pretekov povazujem za totalny nezmysel – keby sme si za cely klub zarezervovali ubytovanie v Krumlove a zaplatili zalohu, tak potom by nam organizator preplatil naklady? Ved sprintove zavody sa daju spravit aj pri znalosti terenu – dnes take popularne umele zabrany dokazu poriadne zmenit situaciu.

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 2. 2024
a svátek má Svatopluk.