Fenomén: Orientační běh pražských horolezců
Dnes je 19.01.2020

Fenomén | Orientační běh | 02.11.2017

Orientační běh pražských horolezců, zkráceně OBPH, je závod s téměř tak dlouhou historií, jako má orientační běh v ČR sám. První závod proběhl již v roce 1956 a letos tak přichází na řadu 62. ročník. Již tradičně jde o dvouetapový závod dvojic, při kterém jsou některé kontroly dosažitelné pouze s horolezeckou výbavou (slanění z masivů, přelaní na skalní věžě, prusíkování na stromy, …). Pohodová atmosféra a charisma závodu ročně přiláká desítky dvojic orientačních běžců i horolezců. Často pak do posledních minut závodu nebývá jasné, zda vyhrají lezci či orienťáci, ale ti nejlepší jsou většinou obojživelníci.


Historie

Jak již bylo psáno výše, volným začátkem OBPH byl závod “Spořilováků” v roce 1956 v Jizerských horách, na který se vypravili i horolezci z pražských oddílů, ti se pak střídali v pořádání dalších ročníků až do devadesátých let. Zpočátku byl závod označován jako závod  horolezecké zdatnosti, kdy ženy i muži museli běžet s povinnou zátěží, podobně jako v historii klasického OB. S uplynulými léty stoupala jak kvalita map (začínalo se na mapách s měřítkem 1:75 000), tak i horolezecká náročnost závodu. Avšak první desetiletím vládla podobná jména, ať už první organizátor Hynek Hlasivec či Bohuslav Šisler, zvaný Fox, Sláva Říman nebo Bohumil (Bogan) Zicha.

Poznámka ve výsledkový listině z roku 1985

 

Současnost

I v novém tisíciletí zůstává tradice OBPH stejná – závodí se ve dvojicích, prostor závodu bývá severně od Prahy (Labské pískovce, Lužické a Jizerské hory, Český ráj či Kokořínsko). Časové limity jednotlivých etap už jsou ustálené na 2-4 hodinách pro noční a 6-8 h pro denní. Od devadesátých let ovšem nastala změna, že další ročník pořádají vždy vítězové předchozího závodu, vyhrát dvakrát za sebou se tedy jen tak někomu nepodaří.

Loňský ročník tedy přiklepl pořadatelství na 2017 Martinu Baierovi a Davidovi Dufkovi.

V posledních letech přibývá lezeckých i jinak náročných kontrol. Nebývá nouze ani o kontroly uprostřed rybníčků či řešení šifer a dalších záludností od pořadatelů. Nafasujete jednu nebo hned několik map, které na sebe více či méně navazují. A pak už následuje den plný nezapomenutelných zážitků a hlášek typu: „Víš kde jsme?“ „Teď na ten strom lezeš ty!“ „Jak se tam nahoru dostanem?“ „Počkej, tys říkal že je to 28, ale on si cvak 29! Tak kde to teda jsme?!?“ „Tady někde to musí být! Ukaž mi znova tu mapu. Počkej to něják nesedí, tady to vypadá jak vystřižený odjinud. A sakra…“ „Hele tyhle byli loni na bedně, jdem za nima.“ A oblíbená: „Sory, já to zas posral, musíme běžet zpátky…“.

Letošní ročník nalezne útočiště v Ralské pahorkatině (oblast Bohemie 2015) a také možná i na Ještědském hřebeni (prostor ŽB 2017). Shromaždiště bude v ZŠ Osečná, od které se budou startovat obě etapy. Ta první, noční, začne v pátek 10.11. od 17:30, sobotní denní pak od 8:00. Rozhodně je na co se těšit, já už jsem přihlášen a už se nemůžu dočkat, až si po roční pauze opět užiji jedinečnou atmosféru OBPH.

Pokud vás OBPH zaujalo a chtěli byste se přihlásit, pak máte tuto možnost až do 4. listopadu.

web závodu

facebook

Zdroj všech fotografií: obph.cz

Napsáno s využitím článku 60 let horolezeckých orientačních závodů pražských horolezců neboli OBPH v kostce

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *