Fenomén: Jak správně razit čipem
Dnes je 20.01.2020

Fenomén | OB v ČR | Orientační běh | 18.10.2016

Palec, ukazováček, prostředníček, nebo snad buzola? Orientační běh se neustále vyvíjí. Začalo se běhat na podrobnějších měřítkách, přichází nové materiály pro tisk, závody se zrychlují. Za posledních 20 let si svým nutným vývojem proto prošla i zařízení na označování průchodu kontrolou, resp. závodní časomíra. Srdce nejednoho “veterána” zaplesá při vzpomínce na mechanické ražení kleštičkama. Na to, jak se trénovalo ražení – nejen rychlé, ale i úhledné. Vždyť netrefit správné políčko v průkazce mohlo znamenat diskvalifikaci.

Při prohlížení fotek z MČR štafet a klubů si redaktoři všimli mnoha zajímavých technik držení čipu. A tak vznikl nápad pojednat o tom, jak čip držet “správně.” Ale dá se vůbec říct, co je vlastně “správně”?

Jakým způsobem mám upevněný čip?

 • Na ukazováčku zboku směrem k palci (40%, Počet hlasů: 155 )
 • Na ukazováčku shora (37%, Počet hlasů: 143 )
 • Na prostředníčku (16%, Počet hlasů: 62 )
 • Na ukazováčku zboku směrem k prostředníčku (4%, Počet hlasů: 15 )
 • Mám čip integrovaný do buzoly (1%, Počet hlasů: 5 )
 • Na palci (1%, Počet hlasů: 4 )

Celkový počet hlasujících: 384

Loading ... Loading ...

Na více než 800 fotkách našeho fotografa Tomáše Bubely najdeme nepřeberné množství stylů. Pokud se však zaměříme na ty, kteří by měli nejlépe vědět, jak nosit čip, zjistíme, že jej prevážně drží na ukazováčku směrem k palci.

Adam Chromý drží čip na ukazováčku směrem k palci. Zároveň používá ochrannou gumičku, aby čip neztratil

Podle redakce O-news je tento přístup správný, ale zeptali jsme se, jak to vidí i naši nejlepší sprinteři. “Čip mám navléknutý na pravém ukazováčku a při ražení jej přidržuji palcem,” potvrdil nám naše domněnky Jan Mrázek. Zároveň nám taky práskl, že i on používá ochrannou gumičku: Od ztráty při kvalifikaci MČR na klasice na Supí hoře ho jistím gumičkou kolem zápěstí, letos jsem přesedlal na stahovací barevný provázek od Kazboše.”

ukazovacek_zespodu

ukazovacek_nahoreAle jak můžete vidět na obrázcích vlevo, čip se dá držet na ukazováčku i v dalších polohách. A to jak na ukazováčku nahoře, tak na ukazováčku zespodu.
Na to, jak drží čip, jsme se zeptali i úřadujícího mistra České republiky ve sprintu – Vojty Krále. Vojta byl naším výzkumem velmi zaskočen: “Držení čipu nijak neřeším, mám ho na ukazováčku pravé ruky natočený k palci. Tím palcem si ho přidržuji, aby mi nikde nespadl,” navíc dodal, že gumičku nepoužívá, že mu čip zatím nikde nespadl.

Držení čipu ovlivňuje i to, kde nosíme buzolu. Buzola by se měla nést ve stejné ruce jako mapa. Tudíž je poté praktičtější nést čip na ruce opačné, abychom i při ražení kontrol mohli nadále mapovat. Ale stejně vždy závisí na tom, jak je člověk zvyklý. A jak to máte s buzolou vy?

Jak používám buzolu?

 • Používám palcovku, na druhé ruce než čip (74%, Počet hlasů: 258 )
 • Používám palcovku, na stejné ruce jako čip (14%, Počet hlasů: 48 )
 • Používám deskovou buzolu, ve stejné ruce jako čip (6%, Počet hlasů: 21 )
 • Používám deskovou buzolu, ve druhé ruce než čip (5%, Počet hlasů: 17 )
 • Používám palcovku, ve které mám zabudovaný čip (1%, Počet hlasů: 3 )
 • Buzolu nemám / nepoužívám (1%, Počet hlasů: 2 )

Celkový počet hlasujících: 349

Loading ... Loading ...

V našem výzkumu jsme napočítali, že lidí, kteří nosí čip na ukazováčku je jen o maličko více než těch, kteří nosí čip na prostředníčku.

prostrednicek

Jedna z mnoha závodnic používajících čip na prostředníčku

V poli závodníků se našli i tací, kteří využívají další nestandardní způsoby držení čipu. Na dvou fotkách níže můžete vidět variantu “na prostředníčku směrem k ukazováčku” a také velmi raritní způsob “na prsteníčku”.

prostrednicek_k_ukazovacku prstenicek

Na fotkách jsme bohužel nenašli nikoho s čipem na palci, nicméně věříme, že minimálně Chuck Norris tak běhá!

Našich dvou respondentů (Mrázka a Krále) jsme se také zeptali na zkušenosti a oblibu dalších způsobů ražení.

Jan Mrázek je velmi zkušeným závodníkem, a tak dříve běhal krom čipu systému SportIdent také na klasické kleštičky. Patrně díky skvělým vzpomínkám na závody v mechanickém ražení (mj. vítěz Píchače na letošních Pěkných prázdninách) řekl, že by klidně uvítal návrat k tomuto typu ražení i na dalších závodech.

Závodnické zkušenosti má ale i s dalšími způsoby ražení. Příliš jej nenadchl systém EMIT, díky kterému si málem vykloubil rameno (do krabičky se dá razit pouze z určitého směru – pozn. red.), navíc si musel neustále přidržovat papírek, který sloužil jako rezervní ražení.

Jemu i Vojtovi se naopak nejvíce líbí nový způsob ražení od SportIdentu, tzv. SI Air+. Jedná se o bezkontaktní ražení krabičky (dosah může být klidně i metr). Podle Jana Mrázka je to velmi pohodlný, rychlý a silně návykový způsob ražení, který se ale zatím používá pouze na světových závodech. V ČR byl v pěším OB nasazen pouze na ME v Jeseníku. Uvidíme, zda si příští rok odbyde českou premiéru na nějakých celostátních závodech. Naše otázka pak bude moci zůstat nezodpovězena…

Facebooktwitter


 1. Boubel says:

  V anketě mně chybí možnost “Buzolu nemám” 🙂

 2. Petr says:

  Mě tam chybí anketa, zda praváci nosej mapu v pravé či levé ..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *