EYOC 2017: V Banské Štiavnici Češi cenné kovy nedolovali
Dnes je 20.01.2020

OB ve světě | Orientační běh | Reportáže | 30.06.2017

Závodem ve sprintu bylo zahájeno letošní Mistrovství Evropy dorostu s centrem v Banské Bystrici.

Terén a tratě popisuje šéftrenér českého týmu Marek Cahel: “Sprint proběhl v historické části Banské Štiavnice, která obsahovala v prudkém svahu velmi nepravidelnou síť zpevněných i nezpevněných komunikací. Všechny tratě byly technicky dost jednoduché, ale na mnoha postupech obsahovaly velké množství zásadních variant, kde závodníci řešili nejen vzdálenost, ale také převýšení a místy mohli zohlednit i podklad. Prostě pěkný sprint…”

Trať kategorie H18

Nejlepšího českého výsledku dne dosáhl mladší dorostenec Jan Gajda, který v kategorii M16 skončil na nepopularním 4. místě, pouhé 2 vteřiny za bronzem. Do TOP 10 ho doprovodil ještě devátý Ondra Metelka (17. Janovský, 30. Švadlena). Kategorii vyhrál Polák Rzenca.

Druhé umístění na velké bedně pro české barvy vybojoval Víťa Horčička, když na pátém místě v M18 ztratil na bronz devět sekund.“Smůlu si doufejme vybral taktéž skvěle běžící Jonáš (Fencl, pozn. red.), který na trati dokonce Víťu o vteřinky porážel, ale bohužel mu 2 kontroly před cílem větvička vyšvihla čip. Díky ruskému závodníkovi za spolunalezení…” , popisuje problém českého závodníka Mára Cahel. Půlminuta strávená hledáním bohužel znamenala pád z medalových pozic na konenčné 15. místo. Umístění zbývajících dvou starších dorostenců: 26. Rusin, 79. Kavalír. K velké radosti slovenských fanoušků zvítězil domácí Jakub Dekrét.

Anička Kochová na trati (foto: B. Balcarová)

Kategorie mladších dorostenek pohledem Máry Cahla: “Výborně měla rozběhnuto Anička Kochová, která si však po nepříjemném pádu zvrtla a hned zasedla kotník. Poté následovalo špatné odbočení a ztráta přes 3 minuty na mezičase. Momentálně jsme ale rádi, že Anička vůbec dokončila závod, v zítřejší start zatím doufáme. Zbytek mladších dívek spíše sbíral zkušenosti, nejlepší z nich Kačka Blažková dokončila na 26. místě.” Další české závodnice: 30. Chrástová, 63. Kochová, 69. Dolejší. Kategorii W16 naprosto ovládla Maďarka Gardonyi, zvítězila o půl minuty.

Ve starších dorostenkách byla nejlepší z Češek Eliška Sieglová, která po vyrovnaném výkonu bez zásadních chyb obsadila 8. místo. Pár vteřin za ní mohla skončit Janča Peterová, ovšem vynechání kontroly (kolem které ovšem běžela) znamenalo nemilosrdný DISK. Ani dalším dívkám v červenomodrobílém dresu se příliš nedařilo – 36. Firešová, 58. Semrádová. Vítězství putovalo do Finska zásluhou Tuomisto.

Eliška Sieglová na doběhu (foto: B. Balcarová)

“Závod byl pro většinu našich závodníků první důležitější mezinárodní zkouškou, věříme, že nervozita opadne a zítra uvidíme lesk medailí i z našich hrudí,”  hodnotí výkony českých reprezentantů Mára Cahel. Zítra je na programu klasická trať v náročném kopcovatém terénu nad Banskou Bystricou, první závodníci vyběhnou do lesa v 9:00. Doufejme, že se trenérovo přání naplní…

Další informace:

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *