Evžen Cigoš: Nadace OB zjednodušuje komunikaci a přidává trenérům.

od | 1. 12. 2020 | Co dělají mimo les, OB v ČR, Orientační běh, Rozhovory

Někteří ho znají jako člena člena reprezentačního družstva ČSSR 1970 – 1977.  Další jako tvůrce stovky map nejen v Česku. Řada trenérů s ním rok co rok komunikuje kvůli grantovému řízení Nadace OB. Ostatně důležitý termín se blíží, a proto přišel čas na rozhovor. Evžen Cigoš, legenda českého a československého OB, který v roce 2017 vstoupil do Síně slávy ČSOS.

Nemůžu začít jinak. Tento týden končí termín pro podání žádostí na novou sezónu (3.12. pro SCD, následně pak 10.12. pro SCM). Je něco, na co bys hned v úvodu žadatele upozornil?
Dochází ke zjednodušení komunikace s Nadací orientačního běhu při vyřizování žádostí o granty.  Nadace mění způsob zasílání žádostí o přidělení nadačních příspěvků na činnost Sportovních center dětí a mládeže pro rok 2021. Žadatelům nyní bude stačit digitálně zpracovanou žádost se zpracovaným projektem střediska SCD nebo SCM předat elektronicky pomocí formuláře na stránkách  https://www.obnadace.cz/  v sekci „Sportovní centra dětí Ročník 2021“, respektive v sekci „Sportovní centra mládeže Ročník 2021“.

Jaké jsou další novinky pro letošní ročník?
Nadace orientačního běhu se rozhodla v roce 2021 navýšit nadační příspěvek o 20% na činnost trenérů oproti grantům v minulých letech. Tento cíl nadace již delší dobu připravovala, ale až nyní má dostatek finančních prostředků, aby navýšení dlouhodobě ufinancovala.

Minulá sezóna nebyla úplná. Nemohlo se část roku závodit i trénovat. Ovlivnilo to nějak vyúčtování a projekty SCD/SCM v roce 2020? Nebudou se moci nějaké prostředky převádět i do dalších sezón?
Podle pravidel uveřejněných v Zadávací dokumentaci je potřeba poskytnuté prostředky vyčerpat do 30. listopadu 2020. Zatím z doručených závěrečných zpráv za rok 2020 se zdá, že jednotlivá střediska to manažersky dobře zvládala a až na výjimky nevracela žádné nevyužité prostředky zpět.

Jak vlastně probíhá činnost takové Nadace OB? Kolik lidí je do chodu zapojeno?
Nadaci orientačního běhu se od vzniku v roce 1994 dařilo eliminovat potřebu profesionálních pracovníků a tím se daří náklady na provoz nadace stále udržovat na nízké úrovni. Běžný administrativní chod přes rok zajišťují zhruba 2 – 3 dobrovolní pracovníci. Dále ze zákona v nadaci fungují 3 lide ve správní radě nadace a 3 lidé v dozorčí radě nadace.

Pojďme se tedy vrátit na úplný začátek.Co byl spouštěcí faktor při vzniku?
Důvodem založení nadace byl neutěšený stav v orienťácích vyvolaný společenskými změnami po sametové revoluci v listopadu 1989 v tehdejším Československu. Ve sportu se tehdy obecně omezovaly zavedené způsoby financování a podpory sportu. Jednalo se o přežití a znovu aktivování trenérů mládeže, dobrovolných funkcionářů, pořadatelů závodů a všeho co s tím souvisí.

Co pro tebe osobně znamená Nadace OB?
Asi radost, že nadace už vydržela skoro 25 let fungovat. Pomáhat, aby co nejvíce lidí provozovalo orienťáky a aby se jim staly určitým životním stylem jako mně.

Evžen jako závodník. Dlouholetý člena oddílu VŠZ Brno, dnes MENDELU Brno (VBM). Foto: archiv autora.

Pokud to není nijak tajné, odkud prostředky pro Nadaci OB pochází?
To byla trochu náhoda. Všimli jsme si v nadaci, že v roce 1999 za vlády Petra Pitharta se převáděla část státních prostředků z privatizace do speciálně ustanoveného Nadačního investičního fondu určeného na podporu nadací. A potom už podle vypsaných pravidel Rady vlády pro nestátní neziskové organizace se nadace přihlásila do výběrového řízení a obdržela příspěvek 25 milionů Kč. Celé řízení bylo značně byrokratické a ve smlouvě bylo hodně podmínek, kterými si Rada vlády pojišťovala, aby peníze nemohly být jednotlivými nadacemi zneužity apod.

Jsi tvůrce řady map. Jsi stále aktivní na tomto poli? Jak moc letošní koronavirová situace dopadla na mapování?
Mapování je pro mě pořád bezvadným koníčkem. Každý rok nejčastěji se Zdeňkem Lenhartem uděláme 5 – 7 map pro orienťáky, záleží na velikosti mapy a časových možnostech. Letos to v době koronaviru byly 3 zmapované prostory. A jako každou zimu začínáme nyní tradičně na příští rok 2021 časově skládat plán mapování. Takže pokud by někdo měl zájem, může se na nás obrátit na adresu Nadace orientačního běhu.

Evžen Cigoš (vpravo) ve společnosti kamaráda Zdeňka Lenharta (vlevo), se kterým často společně mapuje. Foto: archiv autora.

Díky moc za rozhovor a ať se daří Nadaci OB i Tobě samotnému!

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 25. 3. 2023
a svátek má Marián.