Euromeeting 2020 zná lokality
Dnes je 29.01.2020

OB v ČR | OB ve světě | Orientační běh | 15.01.2020

V úterý 14. ledna vyšel první bulletin k největšímu mezinárodnímu klání orientačních běžců, které se v letošním roce v Česku chystá, konkrétně 4.-6. září do Doks. Ačkoliv je Euromeeting především tréninkovou přípravnou akcí, které se většinou účastní druhý sled reprezentací, v roce 2020 se dá předpokládat i účast některých světových hvězd. Bude to totiž hlavní generálka na blížící se domácí Mistrovství světa 2021, a to jak pro závodníky, tak pro pořadatele.

Pořadatelé si budou testovat souhru týmu, procesy, materiál i různé technologie. Závodníci zase budou mít unikátní možnost ochutnat relevantní terény a tratě v závodním tempu. Mapy mapují stejní mapaři, tratě budou stavět stejní stavitelé jako pak na MS. Pořadatelé věří, že to bude velkým lákadlem k tomu, aby Euromeeting jako přípravu zvolili i špičkoví světoví závodníci, pro které je přeci jen terén pískovců poměrně specifický. Navíc program v podstě kopíruje program lesního MS. Na závodníky tak bude čekat middle, štafety a závěrečný long. Žádná stíhačka, žádný hromaďák, tak jako jsme mohli na EM vidět v minulých letech.

Proč jenom Euromeeting a ne rovnou Světový pohár?

Nechybělo totiž moc a místo Euromeetingu Česko v roce 2020 hostilo rovnou opět Světový pohár. “Byli jsme na jaře 2019 oslovení IOF, zda po tom, co padl O-Ringen, bychom neuspořádali místo Euromeetingu rovnou Světový pohár,” prozrazuje zákulisní jednání předseda OV MS a Euromeetingu Jan Picek. “Řešil jsem to s vedením svazu i jednotlivými pořadateli asi týden. Na jednu stranu nás to potěšilo, bylo by to prestižní, na druhou stranu by to byl obrovský zásah do organizace MS, kde by některé věci “musely počkat”. Sice třeba tratě by byly v konečném součtu stejné, ale dost by se musela řešit televize, různá marketingová práva a další povolení. Nakonec zvítězila varianta, že zůstaneme “jen” u Euromeetingu, který ale chceme udělat velmi kvalitně. Nejvyšší důraz a nároky nicméně pořád klademe na MS 2021,” doplňuje Honza Picek, proč bylo nakonec rozhodnuto pořadatelství SP odmítnout.

 

Poslední závod SP v pískovcích ovládl loni na Valdštejně Miloš Nykodým. V roce 2020 se SP v pískovcích nakonec nepoběží, třeba se ale Miloš zúčastní i Euromeetingu. (Zdroj obrázku: www.wcup.cz)


Euromeeting + “áčka” = super víkend na Kokořínsku

Pátek 4. září – Euromeeting middle + veřejný závod, Tanvaldský Špičák

Sobota 5. září – EM štafety + INOV-8 Cup ŽA, veřejný závod middle, Ždírec

Neděle 6. září – EM long + INOV-8 Cup ŽA, veřejný závod long, Ždírec

Bulletin pro Euromeeting a Prováděcí předpisy k soutěžím sekce OB odhalily především místa konání jednotlivých závodů, které byly dosud drženy v tajnosti. Euromeeting zahájí krátká trať v pátek odpoledne v Jizerských horách. Centrum bude v autokempu Tanvaldská kotlina v Tanvaldu a poběží se v prostoru Tanvaldského Špičáku, který je známým lyžařským střediskem Jizerských hor a kde se OB nikdy neběhal. Pro případné zájemce z řad veřejnosti bude možnost se po závodě Euromeetingu proběhnout na několika otevřených tratích.

Na víkend se pak celé klání přesune blíže k centru, které je situováno do Doks. Sobotní skalnaté štafety i nedělní klasickou trať bude hostit obec Ždírec a prostor Ždíreckého dolu, který také nebyl dosud pro OB použit. Závodníky tak bude čekat zbrusu nový terén plný hlubokých roklí lemovaných pískovcovými skalami Kokořínska. Společně s EM se ze stejné arény poběží i závody INOV-8 Cupu Žebříčku A a veřejný závod, který nabídne rankingové kategorie dospělých i veteránů. Tyto závody budou mít v sobotu na programu krátkou trať a v neděli klasiku.

A protože závody jsou především generálkou na MS, chystají pořadatelé i základní on-line servis a produkci na velkoplošnou obrazovku v aréně, kde bude možnost po celý víkend sledovat závodníky Euromeetingu i INOV-8 Cupu. A protože je Euromeeting především akcí přípravnou bude orámován i prvním oficiálním tréninkovým kempem Mistrovství světa.

Bulletin přinesl i první ukázky chystaných map.


Užitečné odkazy

 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *