Education Working Group – novinka IOF
Dnes je 29.01.2020

Metodika | OB ve světě | Orientační běh | 16.01.2020

O víkendu se ve Frankfurtu uskutečnil tzv. Joint Meeting, kde se sešli zástupci všech komisí a vedení IOF. Podrobnou zprávu si můžete přečíst na stránkách ČSOS. Nováčkem na jednání byla Alena Voborníková, která představila pro O-News.cz Education Working Group (EWG), jejíž je od začátku vzniku členem.

 

IOF se v loňském roce zúčastnila nezávislého přezkumu správy a řízení, který provedla Globální asociace mezinárodních sportovních federací (GAISF). V porovnání s dalšími 53 federacemi neolympijských sportů dopadla IOF nejlépe! Ve zprávě byly identifikovány tři oblasti možného zlepšení IOF struktury: zapojení sportovců, vzdělávání a vyváženost pohlaví.

Rada IOF se tedy rozhodla, že vytvoří komisi závodníků, z nichž se dva zároveň stanou členy Rady IOF. Rada se rovněž dohodla na zřízení Education Working Group a jmenovala Unni Strand Karlsen (NOR) vedoucí EWG. Jelikož ani náš svaz nezahálí, byla jsem oslovena, zda-li bych se nechtěla na této metodice podílet. Ačkoliv nikdo neměl moc páru, o co se vlastně bude jednat, někteří to nazvali “Projekt Nepál”, a tak jsem do toho šla a připojila se ke skupině, kterou Unni zformovala: Göran Andersson (SWE), Nermin Fenmen (GBR), Vladimir Gorin (RUS) a Janos Manarin (ITA).

První Skype-meetingy byly spíše seznamovacího a brainstormingového charakteru, kde padlo mnoho zajímavých nápadů. Při jednom hovoru se k nám připojil Tom Hollowell, aby konkretizoval, co od EWG IOF očekává – představa o “Projektu Nepál” se rozplynula, tím už se přeci jen zabývá Kačor a spol. v Regional and Youth Development Committee (RYDC) a naším cílem se staly “země ve středu”.

Jak můžeme mít více národů v TOP 10 na WOCu a JWOCu? Víme, jaké jsou jejich potřeby a cíle? Vědí samotné federace, co by jim vedle financí pomohlo? K zodpovězení těchto i dalších otázek jsme sestavili dotazník, který byl adresovaný nejen všem svazům, ale také vytipovaným sportovcům, kteří se zúčastnili MS či JMS. Dotazník je stále otevřený, zatím nám došlo k šedesáti odpovědím, přičemž poměr respondentů trenér-sportovec-zástupce svazu je v rovnováze. Jako největší překážku na cestě za lepšími výsledky vnímají dotazovaní nedostatečnou podporu vzdělání trenérů na elitní úrovni, motivaci a sebedůvěru sportovců, nedostatek kvalitních map a různorodých terénů a v neposlední řadě také nedostatek kvalitních organizátorů. Naším úkolem teď tedy bude dotazníky podrobněji vyhodnotit a nabídnout katalog a sylaby kurzů v oblasti trenérství – mapování – organizace závodů.

„Czech Maffia“ – genderovou i věkovou strukturou téměř dokonalá výprava. Foto: archiv Dušana Vystavěla.

Poprvé naživo se sešla EWG na IOF Joint Meetingu ve Frankfurtu, kde Unni zároveň všem přítomným představila práci a cíle naší skupiny. Těžko říct, zda bylo v sobotu více skloňované slovo „sustainability“ či „education“ – obojí vyvolalo silné diskuze. V odpoledním jednání s RYDC jsme řešili kompetence skupin a možné budoucí spojení za vzniku Vzdělávací komise. Nejvíce mě zaujala myšlenka, že by si mohla každá vyspělá federace „adoptovat“ nějaký rozvojový stát, což by mohlo vést ke vzájemnému prospěchu. Co na to říkáte, jaký stát byste si představovali vy jako našeho partnera?

Alena Voborníková

Facebooktwitter


  1. Sizaru says:

    Skvela myslienka.
    Ako nultu fazu adopcii navrhujem zacat so Slovenskom. Potrebujeme odbornika na Mizaru, Kikazaru a Iwazaru.

  2. Aleš says:

    A jaké další země mimo Slovenska jsou na výběr?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *