Dvě pátá místa, JMS uzavřely štafety

od | 12. 7. 2019 | OB ve světě, Orientační běh, Reportáže

V pátek 12. července skončilo v Dánsku Mistrovství světa juniorů v OB. Posledním závodem byl závod štafet v prostoru Thorsø Bakker a české barvy byly opět hodně vidět!

Štafeta juniorek – Kopecká, Chaloupská, Janošíková (zprava). Zdroj: Czech junior orienteering team

Tradičně každá země mohla postavit až dvě štafety, ze kterých se pak počítala ta lepší. Nejprve na trať v 10 hodin vyběhli junioři a obě naše štafety rozběhly závod perfektně. Ještě na diváckém úseku se jak Vít Horčička z českého áčka, tak i Jan Gajda z “béčka” drželi v první skupině a Vít Horčička se v ní udržel až do cíle, když předával v kontaktu se ztrátou pět vteřin. Krom Česka se na čele držely týmy Švýcarska, Švédsko B, Francie a Norsko, další štafety už měly ztrátu o dost větší.

Trať štafet kategorie juniorů.

Tato skupina, ze které vypadlo Švýcarsko, se pohybovala na čele i v průběhu druhého úseku, ale i kvůli rozdílným farstám se začala postupně natahovat a vytvářely se rozdíly. V závěru bohužel začal ztrácet i Ondřej Hlaváč z českého áčka a předával minutu za vedoucím triem (na úplném čele byla Francie). Ze zadu se naopak začaly přibližovat štafety Finska a Velké Británie.

Na čele tak pokračovala trojice štafet – FRA, NOR a SWE B a otěže postupně přebírala norská hvězda šampionátu a majitel dvou zlatých z klasiky i krátké Kasper Fosser. V závěru nechal své soupeře daleko za sebou a bylo jasné, že získá třetí i zlato, jeho týmovými kolegy byli Lukas Liland a Elias Jonsson. Pro stříbro si nakonec doběhlo švédské béčko ve složení Samuel Pihlstrom, Gustav Runefors a Axel Granqvist a bronz vybojovala Francie (Guilhem Haberkorn, Quentin Moulet, Guilhem Elias) se ztrátou takřka 3,5 minuty. Finišman české štafety Tomáš Křivda bohužel běžel v úvodu osamocen a nepodařilo se mu se k vedoucímu triu přiblížit. Navíc bohužel nejspíše přehlédl pátou kontrolu, kterou měl skoro v jedné přímce s následnými a definitivně tak ztratil šanci bojovat o medaili.

Chyba Tomáše Křivdy, který mijí pátou kontrolu a musí se k ní vracet.

V závěru Tomáš odrazil útok Britů a v redukovaném pořadí štafeta Vít Horčička, Ondřej Hlaváč a Tomáš Křivda obsadila konečné páté místo a tedy umístění na “velké bedně”. Druhá česká štafeta – Jan Gajda, Jan Rusin, Jonáš Fencl obsadila v neredukovaném pořadí 16. místo.

Nejlepší štafety juniorů na JMS 2019. (Zdroj: FB Czech junior orienteering team)

Ve čtvrt na dvanáct pak vyběhly do lesa na podobné – leč trochu kratší tratě, juniorky. Na prvním úseku se vykrystalizovala čelní skupina, kde běžely dvě štafety Ruska, švédské béčko, Bulharsko a Velká Británie, které předávaly do 20 sekund. Naše štafety se bohužel v této skupině neudržely a bojovaly někde kolem 10. místa. 9. předávala Eliška Sieglová z českého béčka, Anna Kopecká (CZE A) předávala na 13. místě se ztratou skoro 2,5 minuty na čelo. Barboru Chaloupskou a Terezu Janošíkovou tak čekala stíhací jízda. A byla úspěšná.

Druhý úsek ovládla ruská štafeta, druhá s minutovým odstupem předávala Velká Británie a třetí švédské béčko o další půl minutu zpět. Pak následovaly týmy Finska, Norska a stále se v popředí drželo i Bulharsko. Barbora Chaloupská vytáhla českou štafetu na 7. místo průběžného pořadí. Ztráta na čelo byla kolem čtyř minut.

Rusko vedlo až do desáté kontroly třetího úseku, na 11. kontrole se na něj dotáhl tým Velké Británie a v závěru byla Britka rychlejší a doběhla pro zlato štafětě Megan Keith, Fiona Bunn a Grace Molloy. Rusko nakonec ztratilo 18 sekund a štafeta Irina Lazareva, Kristina Smirnova a Veronika Kalinina tak získala stříbro. O bronz finišovalo švédské béčko s týmem Finska a Švédka byla nakonec o jedinou sekundu rychlejší, a tak tým Ella Olsson, Johanna Kaellvik Leufven, Alva Sonesson slavil bronz a Finsko skončilo bramborové. V další skupině se tak bojovalo o 5. místo a k naší radosti byla z této skupiny nejrychlejší naše Terka Janošíková. Štafeta Anna Kopecká, Barbora Chaloupská a Tereza Janošíková se tak radovala z pátého místa. Druhá česká štafeta (Eliška Sieglová, Kateřina Grycová a Nikola Thýnová) skončila v neredukovaném pořadí na 16. místě.

Nejlepší štafety juniorek JMS 2019. (Zdroj: FB Czech junior orienteering team)

Český tým tak zásluhou Terezy Janošíkové odjíždí z Dánska s jednou medailí. Ta má bronzovou hodnotu a Terka ji vybojovala na krátké trati. Terka navíc přidala ve sprintu i na klasice pódiová umístění a na velké bedně skončily i obě české štafety. V týmové soutěži skončilo Česko na 6. místě, nejlepším národem bylo Švédsko. Výsledkově tak sice junioři nenavázali na medailové žně z loňského roku, ale v týmu i tak zajisté panuje velká spokojenost. Gratulujeme.

Český tým po posledním závodě JMS 2019. (Zdroj: FB Czech junior orienteering team)

 

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.