Dvě medaile na upraveném Juniorském mistrovství světa

od | 13. 7. 2022 | Orientační běh, Reportáže, Závody

V Portugalsku, konkrétně v jeho východní části, nyní probíhá Juniorské mistroství světa v orientačním běhu. Jeho program však byl výrazně upraven, a to kvůli vysokým teplotám, které v této oblasti panují. Z těchto důvodů byl minulý týden portugalskou vládou vyhlášen absolutní zákaz vstupu do lesů, který se dotkl téměř všech disciplín. Pořadatelé však dokázali narychlo upravit program tak, aby se mohlo běžet více závodů než klasický sprint, přidány byly závody sprintových štafet (o rok tak byla předstihnuta světová premiéra) a tříčlenné městské štafety. Závody ve sprintu a sprintových štafetách již proběhly, z obou těchto disciplín slaví české reprezentace bronzové medaile!

Šampionát začal v pondělí sprintem, který se běžel ve vesnici Carapito. Ač se jednalo o vesnici, tak bylo zde množství malých uliček a také kopečků, které tvořily závod náročný jak mapově, tak fyzicky. K náročnosti závodu také přispělo uzavření několika ulic, kterými se nedalo proběhnout, závodníci tedy museli déle přemýšlet nad postupy. Do arény, která se nacházela na louce za vesnicí, se pak přibíhalo místním lesíkem. Vzhledem k vysokým teplotám se začalo startovat velmi brzy, již v 8:30 místního času (v Portugalsku je o hodinu méně než u nás). Jako desátá odstartovala do závodu Anna Karlová, které sice udělala při map-otočce chybu, druhou polovinu závodu však zaběhla nejlépe ze všech a v po dlouhém čekání v cíli z toho nakonec bylo třetí místo! Sama Anička si na sprint ze všech disciplín věřila úplně nejméně. “Na sprint jsem si moc nevěřila. Běžela jsem tak, abych stíhala číst mapu a na konci jsem měla do kopce ještě dost sil. Udělala jsem chybu na mapotočce, ale jinak jsem šla čistě a i s volbami jsem spokojená”. Z dalších českých závodnic doběhla na 13. místě Michaela Dittrichová, na 17. místě Markéta Mulíčková, 24. pozici obsadila Lucie Semíková, 35. místo si vyběhla Michaela Metelková a 53. místo obsadila Jana Pekařová. Zvítězila finská závodnice Elisa Mattila, druhé místo vybojovala Švýcarka Lilly Graber.

Mapa trati juniorek
Anna Karlová s bronzovou medailí (Foto: Czech Junior Orienteering Team)

V juniorském závodě na skvělé umístění útočil Jakub Chaloupský, v cíli měl dokonce čas, který by stačil na TOP 6, ale po vyčtení čipu se zjistilo, že orazil špatnou první kontrolu. Jinak z výsledkového hlediska tento závod nedopadl pro české juniory příliš dobře – nejlepší z nich, Daniel Bolehovský, obsadil až 36. místo. Dále z českých reprezentantů se umístili na 52. místě Vít Čech, 63. místo si vyběhl Ladislav Čepička, 72. pozici obsadil Matyáš Štregl a na 79. místě doběhl Jiří Kostka. Zvítězil Švéd Axel Elmblad, druhý skončil Nor Tobias Alstad a souboj o třetí místo skončil nevídanou situací, jelikož ve stejném čase doběhli hned tři závodníci, Nor Mikkel Holt, Ital Ilian Angeli a Francouz Basile Basset, všichni tito tři závodníci si rozdělili bronzovou medaili, v jednom závodě tedy bylo uděleno 5 medailí!

Dnes ráno proběhl druhý závod, a to sprintové štafety, které se na JWOCu běžely poprvé v historii (poprvé se měly konat až následující rok, ale zákaz lesních závodů toto čekání zkrátil o rok). Závod byl rozdělen na dvě části, první část byla takzvaná “medailová”, kdy každá země mohla vyslat do tohoto závodu dvě štafety (dohromady běželo 52 štafet), poté mohly běžet i další týmy, kdy z důvodu kapacity prostoru nebylo dovoleno jim běžet také ve stejný čas. Běželo se ve stejném terénu jako pondělní sprint, aréna byla na stejném místě. V 8:30 místního času odstartoval medailový závod, první úsek běžely juniorky, za naší A štafetu běžela Anna Karlová. A vedla si skvěle, hned od začátku se držela na čele a postupně si vybudovala náskok, který na předávce činil 23 vteřin. Druhá byla štafeta Finsko 2, na třetím místě doběhly ve shodném čase štafety Nového Zélandu a Finsko 1. Jakub Chaloupský nejprve udělal na svém úseku chybu, díky které ho téměř dostihl běžec ze štafety Finsko 1, poté však skvěle zvládl druhou části trati a v cíli předával Danielu Bolehovskému s náskokem 38 vteřin. Na tohoto mladého závodníka, který soupeřil se závodníky i o tři roky staršími, čekal náročný úkol, aspoň udržet nadějnou pozici. Poměrně rychle ho doběhla štafeta Finska a poté další štafety, do cíle doběhl Bolehovský na 5. místě se ztrátou 24 vteřin na vedoucí Finsko, druhé bylo Norsko, třetí Švýcarsko. Markéta Mulíčková na svém úseku nejprve mírně ztrácela kontakt na medailovou pozici, v druhé půlce však běžela skvěle a zvolila dobré volby, čímž se dotáhla na úplné čelo závodu, kde se nacházely 3 další závodnice, což naznačovalo infarktový závěr. Což se také potvrdilo, při výběhu z lesíka těsně před sběrkou mělo Norsko mírný náskok, ovšem štafety Finska, Maďarska a Česka běžely téměř vedle sebe a rozhodovalo se na doběhu. Nejprve byla druhá Markéta Mulíčková, poté ji ovšem předběhla Maďarka Rita Maramarosi, Finka Elisa Mattila ovšem již neměla dost sil na to, aby Mulíčkovou předběhla, takže Markéta Mulíčková doběhla do cíle pro fantastické třetí místo! Zvítězilo Norsko, druhé Maďarsko ztratilo pouhé dvě vteřiny, česká štafeta pak pět.

Radující se česká štafeta v cíli
Mapa mužské části štafet

V pátek proběhne poslední závod tohoto šampionátu, a to tříčlenné městské štafety, tento závod ovšem nebude oficiálně počítán jako mistrovský závod. Závod se uskuteční ve vesnici Dornelas. Nyní je v plánu, že lesní závody, které se nyní nemohou uskutečnit, by se uskutečnily v listopadu v mírně zjednodušené formě (odpadla by kvalifikace middlu). Doufejme, že se již v listopadu podaří závody uspořádat.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 9. 2023
a svátek má Jaromír.