Domácí mistrovství světa v MTBO už příští léto!

od | 7. 11. 2022 | MTBO

Jičín — Do startu prvního závodu Mistrovství světa v MTBO už nezbývá ani rok. Pojďme se podívat, co se v srpnu 2023 vlastně chystá. Jak daleko jsou přípravy? A jak se na akci chystá česká reprezentace, dosud na šampionátech velmi úspěšná?

Středobodem celého mistrovství, které se do ČR vrací po osmi letech, bude historické město Jičín. Reprezentanty z 25 zemí světa čeká 5 závodů, které se budou konat jeho v okolí – nejkratší a atraktivní disciplína sprint bude mít cíl na Valdštejnově náměstí přímo v Jičíně, middle a long se pojede v okolí Mostku u Dvora Králové, závod s hromadným startem bude mít start a cíl v Jabkenicích a závod štafet proběhne v Nové Pace.

Přípravy

Organizátoři v čele s oddílem Sportcentrum Jičín připravují i doprovodný Open MTBO závod pro veřejnost. Šampionátu pak bude předcházet oficiální tréninkový kemp MTBO5DAYS v Doksech pod taktovkou KOS Plzeň.

“V současné chvíli máme hotové velmi kvalitní mapové podklady a první, někdy i druhé návrhy tratí. S místními samosprávami máme domluvené podoby arén i karantén. Teď nás čeká mravenčí práce dotažení všech detailů,” říká ředitel organizačního výboru Pavel Musil. Od zajištění ubytování a cateringu pro závodníky i pořadatele, přes organizaci a propagaci veřejného závodu, zajištění kvalitního online streamu až třeba po promyšlení medailových ceremoniálů.

Jiří Putík, ředitel stavby tratí říká: “Z mého pohledu chceme nad rámec kvalitní stavby dát velký pozor na označení zakázaných prostorů tak, aby nevznikla možnost dvojího výkladu (což se stalo na letošním šampionátu ve Švédsku, pozn. red.). Zvažujeme v jednom závodě použít změnu měřítka, ve Švédsku to fungovalo dobře. A zvlášť na longu si musíme dát pozor na čitelnost mapy, pokud je použito měřítko 1 : 15 000. Ohledně stavby nechci dělat z longu dlouhý middle a chtěli bychom stejně jako ve Švédsku vyhlásit zákaz přebíhání. Co se týče bezpečnosti, tak opravdu dobře zkontrolovat protijezdy, zvlášť pro sprint a hromadný závod.”

Terény, které na závodníky čekají jsou pestré: městský sprint v Jičíně bude rychlý a náročný na časté změny tempa, middle a long v podkrkonošských lesích prověří především fyzičku, protože v nich není nouze o strmé ani dlouhé výjezdy. Závod s hromadným startem v Jabkenicích přinese do jízdy rychlost, ale s ní i nutnost extrémně rychlé volby postupů a přesné realizace. Štafety v Nové Pace pak ke všemu výše zmíněnému přidají nutnost pečlivého čtení vrstevnic.

Reprezentace

Česká reprezentace pod vedením Jiřího (Alberta) Vraného chce být pro šampionát připravena co nejlépe a tak v přípravném roce kromě tradičního únorového objemového soustředění přidává březnové mapové soustředění v teple, ale především pak sérii víkendových intenzivních mapových příprav.

Fyzickou přípravu absolvují reprezentanti většinou individuálně. “Já strávím zimu ve Španělsku a odjezdím tam hodně kvalitní tréninky, ale připravit si pro sebe mapový trénink nad rámec závodů Českého poháru je složitější, mapové podklady jsou hůře dostupné a méně aktualizované, než u klasického orienťáku. Proto jsem moc rád, že nás v příštím roce čekají společná mapová soustředění. Věřím, že je to správný krok,” říká Vojtěch (Needy) Ludvík, smolař letošního MS ve Švédsku, ale dlouhodobě jedna z opor MTBO reprezentace.

Spolu s ním budou v příštím roce o tituly bojovat Kryštof Bogar, Vojtěch Stránský, Jiří Hradil, Martin Kanta a Jan Hašek. V ženách pak Martina Tichovská, po roční pauze se vracející Veronika Kubínová, Kateřina Nováková a Marie Kamarytová.

Partneři a dobrovolníci

Kromě několika oddílů a mnoha jednotlivců z orienťácké komunity je do pořádání zapojena i celá řada partnerů, bez jejichž finanční či věcné pomoci by se o pořádání mistrovství ani nemohlo začít uvažovat. Všichni jsou uvedeni na oficiálních stránkách šampionátu a organizační tým jim velmi děkuje.

Mistrovství bude potřebovat také nadšence, kteří s jeho organizací pomohou přímo na místě. Jejich odměnou bude mimo jiné i možnost si zazávodit na některé z mistrovských tratí v rámci Open závodu. Staňte se jedním z nich a napište na mail info@wmtboc2023.cz, co byste chtěli/mohli/uměli na šampionátu zajišťovat, nebo můžete ředitele závodů Pavla Musilla (Lochnese) kontaktovat osobně. Mediální podporu uvitá tým, který vede Vendula Musilová (Žofka).

Web

Facebook

Instagram

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 24. 5. 2024
a svátek má Jana.