Denisa Kosová a Vojtěch Král ovládli MČR na krátké!

od | 24. 6. 2019 | Analýzy, OB v ČR, Orientační běh

V krásném a náročném terénu Čížkových kamenů u Trutnova se o víkendu uskutečnil pod taktovkou místní Lokomotivy vrchol jarní orienťácké sezóny – Mistrovství ČR na krátké trati. Závod to byl velmi krásný, náročný a dramatický. Z titulů se nakonec radují Denisa Kosová a Vojta Král.

Momentka ze závodu. (Foto: Jan Čermák)

Celé klání začalo ale tradičně již sobotní kvalifikací, pro kterou měli pořadatelé připravený prostor Čížkových kamenů, veteráni běželi o něco jižněji a na Čížkových kamenech běželi svá finále. Nedělní finále mistrovských kategorií se pak běželo v nejsevernější části prostoru okolo Kozích kamenů. Tam byl trochu mírnější svah než pod jižnější stěnou, ale zase těžší a kamenitější podložka a více zavřený a porostově pestřejší les. Ideální kulisy pro finálový závod MČR.

Závod žen

V ženách to byl velmi vyrovnaný souboj mezi Denisou Kosovou (PHK) a Vendulou Horčičkovou (LCE). Jak se vše vyvíjelo a jak to dopadlo? Na to se pojďme podívat podrobně postup po postupu v analýze stavitele tratí Honzy Petržely.

Start – K1

Ženy měly první kontrolu snad ještě zajímavější než jejich mužští kolegové. Kontrola umístěná trochu níž nabízela více variant. Nejrychleji rozběhla závod Karolína Teplá a Monika Doležalová, které šly shodně téměř pod čárou s attack pointem na ohybu průseku. Výborně rozběhly závod i největší favoritky Denisa Kosová a Vendula Horčičková, které se svezly kousek po trailu a na kontrolu přibíhaly ze shora. Barbora Vyhnálková se na pravé variantě vyhnula skalní hraně a kontrolu nabíhala traverzem přes velký balvan a průsek. Lenka Mechlová šla příliš dlouho pod skalní hranou, kde byla podložka skutečně brutální a ztratila hned na jedničku 47 vteřin. Ještě hůř začala svůj závod Barbora Zháňalová, která zazmatkovala už na náhorní plošině a přidala si zbytečně metry v těžkém terénu. Její ztráta se vyšplhala na 1:34.

K1 – K2

Druhá kontrola v ženách se na rozdíl od mužů neobešla bez chyb. Aschermannová, Jedličková a Štičková nevystoupaly po trailu a ztratily v kamenném poli 30-40 vteřin. Naděje na dobrý výsledek zde pohřbila Martina Matějů, která naopak opustila trail příliš pozdě a byla z toho více jak tříminutová chyba.

K3 – K4

Po krátkém postupu na trojku následoval postup, který měl 2 hlavní varianty – rovně nebo obíhačka zprava po cestě. Všechny největší favoritky šly rovně, takže nám chybí úplné porovnání. Dovolím si však tvrdit, že obě varianty byly vyrovnané. Denisa Kosová dělá v dohledávce kličku a ztrácí 19 vteřin. Ve vedení ji tak nahrazuje Vendula Horčičková.

K4 – K5

Pátou kontrolu zvládají všechny největší favoritky bezchybně. To ale neplatí pro Zdenku Kozákovou a Zuzanu Jedličkové. Tyto zkušené závodnice dělají chybu v dohledávce a ztrácejí 48, resp. 57 vteřin.

K5 – K6

Na šestou kontrolu drobně chybuje Barbora Vyhnálková, která do dohledávky nabíhá moc vlevo a ke kontrole se musí dostávat přes kamenné pole. V průběžném pořadí stále vede Horčičková o 13 vteřin před Kosovou a 17 vteřin před skvěle běžící Doležalovou.

K6 – K7

Další těžký postup, na kterém závodnice musí trefit průsek, který vede v těsné blízkosti kontroly. To se nedaří trojici Žabiňaček Zháňalová, Hiklová, Indráková. Všechny tři dámy jdou příliš doleva a ztrácí 1:15, resp. 1:39, Indráková dokonce ztrácí 2:51 a z pátého místa padá do druhé desítky. Tuto kontrolu nezvládá ani Denisa Kosová, která sice průsek trefuje, ale přebíhá ho moc vysoko a najde se až u výrazných stromů. Znamená to ztrátu 49 vteřin a pád v průběžném pořadí z druhého na čtvrté místo. Podobnou chybu dělá i Barbora Vyhnálková, která zde ztrácí 43 vteřin.

K7 – K8

Krátký postup na osmou kontrolu zvládá většina závodnic bez chyby. Výjimkou je Eva Kabáthová a Jana Šímová, které zde ztrácí 58 vteřin, resp. 2 minuty a 37 vteřin.

K8 – K9

Druhý krátký postup v řadě. Největší favoritky tuto kontrolu zvládají bez problému. Hiklová, Vyhnálková a Kozáková však chybují a ztrácejí kolem 45 vteřin.

K10 – K11

Po transportním postupu na desítku přichází krátký postup malebným terénem. Lenka Mechlová a Eva Kabáthová dostatečně nestoupají a ztrácí 32, resp. 45 vteřin. V průběžném pořadí vede famozně běžící Vendula Horčičková. Její náskok na překvapivě druhou Moniku Doležalovou narostl na 59 vteřin. Na třetí místo se po chybě na sedmou kontrolu propracovala Denisa Kosová, která ztrácí ještě o 4 vteřiny více. Na čtvrtém místě máme další velké překvapení – Karolínu Teplou.

K11 – K12

Stejný postup jako na mužské trati a i ženy byly kreativní! Denisa Kosová zvolila stejnou variantu jako Král a Minář v mužích. K tomu roztočila své nohy do takové rychlosti, že druhé Mechlové dala na tomto postupu neskutečných 26 vteřin, třetí Doležalové dokonce 41! Vendula Horčičková jde Hubáčkovu variantu. Stejně jako on však kazí dohledávku, ztrácí na tomto postupu více jak minutu a Denisa Kosová se vrací do boje o zlato! Rozdíl mezi nimi je najednou pouhá vteřina. Anna Štičková bere dlouhou obíhačku a ztrácí na Kosovou téměř 2 minuty. Skvěle rozběhlý závod zde ztrácí Karolína Teplá, která dělá chybu v dohledávce a propadá se z čtvrtého na 7. místo.

K13 – K15

Na čele nic nového. Kosová i Horčičková probíhají tuto pasáž bez chyby a Horčičková na patnácté kontrole vede o pouhé 3 vteřiny. Doležalová senzačně drží třetí příčku se ztrátou 1:21. Na postupu na patnáctou kontrolu vidíme i několik chyb. Indráková opouští průsek příliš brzy a v kamenném poli ztrácí půl minuty. Zdenka Kozáková nevystoupala dost a hledá kontrolu v balvanovém poli pod kontrolou. Kristýna Kolínová těsně míjí kontrolu a ztrácí 2 minuty.

K15 – K16

Postup na televizní kontrolu. Je potřeba jít co nejvíc pod čárou a nejít přímo pod svahem, kde je podložka nejbrutálnější, tedy pomalá. To se nedaří Martině Zvěřinové a Barboře Vyhnálkové, které zde ztrácejí 48, resp. 67 sekund. Eva Kabáthová hledá kontrolu příliš brzo, dává si navíc horolezeckou vložku a ztrácí téměř 3 minuty. Na čele si mezitím od Horčičková bere vedení Kosová, rozdíl mezi nimi je však zanedbatelný.

K16 – K17

Poslední těžká kontrola! A stejně jako v mužích se i v ženách rozhoduje o titulu mistryně České republiky až zde. Vendula Horčičková udělala v dohledávce malou kličku, ztrácí na Kosovou 16 vteřin a Kosová získává rozhodující náskok.

K17 – K18

Kosová zapíná závěrečnou forsáž a vyhrává postup na předsběrku o neskutečných 13 vteřin! Horčičková navíc nezvládá ideálně odběh od 17. kontroly, na postupu navíc drobně váhá a ztrácí na Kosovou 37 vteřin.

O zlatu je tak rozhodnuto. A kdo si dobíhá pro bronz? To je překvapení jako hrom! Monika Doležalová proběhla náročnou tratí bez jediného většího zaváhání a zaslouženě bere v 31 letech svou první medaili z MČR v kategorii D21. Čtvrté místo jde do Slavie Hradce Králové zásluhou vyrovnaně běžící Lenky Mechlové, která se však na trati nevyvarovala menších chyb. Petra Aschermannová využila spolupráce s bronzovou Doležalovou a bere 5. místo. Top 6 doplňuje zkušená technička Zuzana Jedličková, která sice neudržela Vendulu Horčičkovou, přesto předvedla respektuhodný výkon a zaslouženě bere 6. místo.

Foto: Petr Klimpl

Závod mužů

Ještě vyrovnanější a dramatičtější souboj nám předvedli muži. Dlouho vedl Marek Minář, poté chyboval a nechal k sobě přiblížit Vojtu Krále a Miloše Nykodýma. Rozhodovaly vteřiny. Pojďme opět s Honzou Petrželou postup za postupem.

Start – K1

Hned po startu čekala na závodníky výzva v podobě náběhu přes skalní hranu do kamenitého svahu, navíc ještě do světle zeleného. Situaci trochu ulehčoval trail vedoucí nad hranou, na kterém se závodníci mohli srovnat a pustit to do svahu z jasného místa. Postup na jedničku měl 3 řešení – lehce zprava (Kubelka), s využitím trailu (Kubát, Nykodým) a mírně zleva (Nečas). Závod nejlépe rozbíhá dvojice Kubát, Kubelka. Kubelka skvěle realizuje skluznou variantu zprava s attack pointem v podobě průseku před kontrolou. Kubát jde mnou favorizovanou variantu přes okraj paseky. Nykodým hned na jedničku ztrácí 23 vteřin na nejrychlejší, když netrefil nejrychlejší stopu v terénu. Jiří Nečas nám otestoval i variantu zleva, kde ale kvůli těžké podložce ztratil 51 vteřin.

K3 – K4

Po dvou krátkých technických postupech, kde nikdo z favoritů nezaváhal, přišel delší postup na čtvrtou kontrolu. Tento postup měl 2 základní varianty – rovně nebo obíhačka zprava po cestě. Obě varianty vycházely časově podobně, rovně to ale bylo technicky výrazně náročnější. Dohledávku z cesty nezvládá Kubelka a ztrácí minutu. Ještě více ztrácí Wolf, který prolízá hustník a navíc chybuje v dohledávce. Úvod trati nejlépe zvládá Kubát a je v průběžném vedení.

K5 – K6

Na tomto krátkém postupu dělá Pavel Kubát malou kličku v dohledávce, ztrácí 31 vteřin a přichází o vedení. Na pozici lídra ho střídá Král, těsně následován Minářem a Nykodýmem.

K6 – K7

Podle mého nejtěžší postup na trati. Náběh šikmo do svahu, snížená viditelnost i průběžnost, navíc kameny v této části nejsou extra výrazné. Postup má 3 varianty – mírně zprava (Kubelka, Minář), rovně (Nykodým, Král) nebo mírně zleva (Kubát). Varianta zprava je podle mě jediná správná, závodníci si můžou ťuknout průsek a 2 výrazné stromy těsně před kontrolou. Rovně je to obrovský hazard, protože tam není nic výrazného. Postup zleva pod hranou a přes skupinu balvanů je hratelný, ale ani zde není dohledávka na jistotu. Tyto domněnky se potvrzují, na tomto postupu je nejrychlejší trojice Minář, Kubelka a Rollier, kteří jdou všichni zprava. Král a Nykodým jdou rovně, na postupu váhají a ztrácejí 34, resp. 40 vteřin. Veškeré naděje na medaili zde pohřbívá Pavel Kubát, který nezvládá variantu zleva a ztrácí 2:39.

K7 – K8

Po nejtěžším postupu přichází postup nejnepříjemnější. Máme zde 3 základní varianty, všechny ale vyžadují maximální bojovnost a nasazení. Rovně přes pás tmavě zeleného hustníku, kamenitou paseku a zarostlou kamenitou paseku, horem s použitím cesty v závěru nebo od kontroly rovnou seběhnout dolů na cestu, která ale výrazně klesá a ke kontrole se pak leze do kopce balvanovým polem. Nejrychlejší stopu rovně si našel Marek Minář a navyšuje svůj náskok na pronásledovatele už na 40 vteřin. Vojtěch Král se pouští do boje s tmavě zeleným hustníkem, škrábe se na skalní hranu a přibíhá ke kontrole po cestě horem. Na této variantě ztrácí 19 vteřin. Daniel Wolf a další se nechávají zlákat na spodní variantu a ztrácejí téměř minutu. Z pohledu stavitele mě trochu mrzí, že se nikomu nechtělo od kontroly vyběhnout rovnou nahoru nad skalní hranu a doběhnout ke kontrole po kraji paseky a poté po cestě. Podle testování tratí je tato varianta nejrychlejší.

 

K8 – K9

Na tomto postupu je potřeba se hlavně nebát a pustit to naplno mezi kameny k největšímu balvanu široko daleko. Expert na tuto disciplínu Vít Zakouřil na startu finále A bohužel chybí, zastupuje ho ovšem skvěle běžící Jonáš Hubáček, který se i díky tomu propracoval na průběžné 2. místo, 37 vteřin za vedoucím Minářem.

 

K9 – K10

Další postup s několika variantami. Miloš Nykodým proplouvá pasekou i hustníkem bez zaváhání a tento postup vyhrává. Marek Minář stoupá po cestě a ke kontrole se spouští světle zeleným hustníkem. Originální varianta Jana Mrázka je ztrátová. Velkou chybu dělá Daniel Hájek, který na pasece zmatkuje, přidává si vrstevnice i metry skrz tmavě zelený hustník. Touto zbytečnou chybou se připravil minimálně o 5. místo.

K11 – K12

Na tomto postupu si závodníci znovu museli vybrat ty správné objekty, podle kterých najdou kontrolu bezpečně. To se skvěle daří Minářovi, který jde od výrazného stromu přes výrazné kameny a bílý lesík. Postup pod čárou se nevyplácí Královi a Hubáčkovi, kteří chybují v dohledávce a ztrácejí na nejrychlejšího Hájka 31, resp. 45 vteřin. Minář díky chybě Krále navyšuje vedení už na více jak minutu.

K15 – K16

Po třech spíše transportních postupech přichází nejdelší postup na trati. Musím říct, že závodníci mi udělali velkou radost, když použili všechny nabízené varianty. Nejrychlejší na tomto postupu Nykodým, Král, Minář a Procházka se vešli do šesti vteřin. Všichni od kontroly shodně vystoupali na křižovatku velké cesty s pěšinou. Minář s Králem pokračovali po pěšině přes 3 paseky a ke kontrole doběhli po vrstevnici. Nykodým přeskočil na trail a ke kontrole mírně klesal přes průsek a pěšinu. Hubáček od kontroly vystoupal kolmo na vrstevnice a následně se připojil na Nykodýmovu variantu. Kdyby neudělal drobnou kličku v dohledávce, ztratil by přibližně 20 vteřin. Pavel Kubát si udělal výlet na vrchol Kozích kamenů a ke kontrole se spouštěl ze skalní hrany nad kontrolou. Ačkoliv svou volbu realizoval bezchybně, ztratil na ni 30 vteřin na nejlepší. Daniel Hájek si dal atletickou vložku, na které naběhl o více jak 400 metrů více než Nykodým na své variantě. Martin Janata si plnými doušky vychutnal skandinávskou paseku. Petr Zvěřina se zase vydal na průzkum hustníků, přičemž ale minimalizoval převýšení na minimum. Tyto varianty však již byly výrazně ztrátové.

K16 – K17

Nykodým na postupu váhá a ztrácí 15 vteřin. Náskok Mináře se tak zvyšuje na 1:22 před Nykodýmem. Král ztrácí ještě o vteřinu více.

 

K18 – K19

Král na tomto postupu zapíná turbo a naděluje Nykodýmovi 9 a Minářovi dokonce 16 vteřin.

K19 – K20

Hned na následující televizní kontrole však Král mírně chybuje a náskok Mináře je zpět na 1:12. Nykodým ztrácí ještě o vteřinu víc a všechno nasvědčuje tomu, že si Minář běží pro titul mistra České republiky.

 

 

K20 – K21

Poslední těžká kontrola! Suvereně vedoucí Marek Minář uhýbá ze směru a přichází velký trest. Než se v rozplizlé oblasti zorientuje, jeho náskok je pryč a Vojtěch Král se dostává do těsného vedení před Nykodýma. Marek Minář na tomto postupu ztrácí nakonec minutu a 26 vteřin a propadá se na 3. místo, 14 vteřin za Krále.

 

Na posledních dvou kontrolách už se nic nemění, Vojtěch Král drží těsný náskok před Milošem Nykodýmem a Markem Minářem a dobíhá si pro svůj druhý titul na krátké trati. Miloš Nykodým se musí spokojit po dvou zlatech v řadě se stříbrnou medailí a na Marka Mináře zbyla bronzová medaile s hořkou příchutí.

“Dneska se na mě usmálo štěstí. Po čtyřech letech zase na nejvyšším stupínku na Mistrovství na krátké trati. To štěstí myslím doslova, protože jsem nepředvedl nejlepší výkon ze všech, ten si dnes zarezervoval Marek Minář, ale na konci závodu si vybral mlaďáckou daň,” komentoval závod Vojta Král na svém facebookovém profilu.

 1. Král Vojtěch, SK Severka Šumperk                             37:40
 2. Nykodým Miloš, SK Žabovřesky Brno                        37:45     + 0:05
 3. Minář Marek, SK Žabovřesky Brno                             37:54     + 0:14
 4. Kubelka Tomáš, OK Lokomotiva Pardubice              38:27     + 0:47
 5. Hubáček Jonáš, OOB TJ Slovan Luhačovice             40:24     + 2:44
 6. Rollier Baptiste, OK 99 Hradec Králové                     40:27     + 2:47
 7. Procházka Jan, SK Praga                                               40:59     + 3:19
 8. Hájek Daniel, SK Žabovřesky Brno                             41:12     + 3:32
 9. Kubát Pavel, OK 99 Hradec Králové                           41:13     + 3:33
 10. Wolf Daniel, OOB TJ Turnov                                       42:00     + 4:20

Foto: Petr Klimpl

 


A jak to dopadlo v ostatních kategoriích?

Viděli jsme několik překvapivých vítězů. Třeba v juniorkách, kde zvítězila Eliška Sieglová (PGP), Barbora Chaloupská (PHK) skončila stříbrná a bronz vybojovala Jana Peterová (LPU), velká favoritka Tereza Janošíková (SSU) skončila bez medaile. V juniorech naopak překvapení nepřipustil Tomáš Křivda (CHC), který o více než dvě minuty porazil Víta Horčičku (TBM), třetí doběhl Jan Rusin.

Tereza Janošíková v boji s kamenitým terénem. (Foto: Jan Čermák)

Ve starších dorostenkách se první tři závodnice vešly do 15 sekund. Zvítězila Anežka Hlaváčová (TBM) o 10 vteřin před Janou Pekařovou (TUR) a ta o dalších pět sekund předčila třetí Petru Holečkovou (SHK). Ani v dorostencích nebyla nouze o překvapivé výsledky a první tři se srovnali do 12 sekund. Lukáš Richtr (VPM) předčil o 10 sekund Kryštofa Hájka (TUR), další dvě sekundy ztratil třetí Jonáš Gottstein (JIL).

V D16 byl rozdíl větší, celý interval, protože Anna Karlová (JIL) doběhla v úvodu chybující Markétu Mulíčkovou (ABM) a spolu doběhly do cíle na prvním a druhém místě, bronz pak vybojovala Tereza Fejfarová (LPU). V mladších dorostencích zvítězil Martin Šimša (PGP), když porazil druhého Adama Waňka (LPU) a třetího Filipa Šauliho (VPM).

Kdo ovládl jednotlivé kategorie Veteraniády ČR?

D35: Silvie Hojná (SCP), D40: Gabriela Pavelcová (NPA), D45: Lenka Kamenická (OSN), D50: Petra Novotná (PHK), D55 Jana Smutná (VAM), D60: Alena Rosecká (PZR), D65: Dana Dohnalová (VSP), D70: Libuše Suchánková (SOP), D75: Jana Haňkovská (PGP), H35: Ondřej Kazda (SJC), H40: Pavel Dittrich (SKM), H45: Pavel Žemlík (TUR), H50: Jan Šidla (TZL), H55: Jaroslav Krejčí (BOR), H60: Martin Škorpil (HOR), H65: Oldřich Přinda (VLI), H70: Pavel Stehno (DKP), H75: Oldřich Vlach (BOV), H80: Jaroslav Havlík (SJC)

2 Komentáře

 1. Avatar

  Máte tam chybu: D75 vyhrála Jana Haňkovská (PGP)

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.