Dámská cesta k medailím (analýza D21A)

od | 26. 9. 2017 | Analýzy

Poctivá kopcovitá klasika s množstvím nádherných voleb, ale také spoustou obtížných dohledávek. I tak by se dalo popsat nedělní finále MČR na klasické trati v hlavní dámské kategorii. Na správné volbě dlouhých postupů se daly získávat cenné desítky vteřin, na nejistých dohledávkách zase ztrácet velké minuty.

TOP 6 v MČR na klasické trati
1. Horčičková Vendula LCE9353 OOB TJ Slovan Luhačovice 78:49
2. Knapová Jana LPU9053 OK Lokomotiva Pardubice 79:00
3. Indráková Adélka ZBM9153 SK Žabovřesky Brno 81:55
4. Gregorová Kamila CTB8151 SK OB Chotěboř 86:54
5. Omová Michaela TUR8153 OOB TJ Turnov 87:54
6. Mechlová Lenka SHK9051 OK Slavia Hradec Králové 88:10

Na úvod trati čekal závodnice poměrně jednoduchý postup na první kontrolu. Jak můžete vidět na obrázku níže, nejrychleji se s postupem vypořádala Vendula Horčičková, která zvolila náběh na kontrolu zleva z bílého lesa. Stejný postup šla i většina rychlých děvčat. Varianta “přímo” byla o zhruba půl minuty pomalejší. Hned první velkou chybu tady udělala Eva Kabáthová. Při prvním náběhu na kontrolu ji těsně minula a následná smyčka ji stála přes 3 minuty ztráty na vedoucí mezičas.

Hned dvojka přinesla první zajímavou volbu. Nejrychleji postup realizovala opět Horčičková. Její volba z jihu byla sice přes kopec, zato však čistým lesem a mapově poměrně jednoduchá. Velmi rychlý postup (taky skoro celý v bílém lese) předvedla Tužilová, když na Vendulu ztratila jen 20”. Ostatní varianty byly ztrátové – buď byly zbytečně dlouhé či vedly přes hustníky.

Následující mikrovolba na trojku opět přinesla nečekané ztráty. S postupem si nejrychleji poradila Omová, která jej šla přímo. Naopak Jedličková či Gregorová postup obíhaly po cestě (což nebyl problém), ale obě udělaly chybu v dohledávce. Pro obě to znamenalo zhruba minutu ztráty. Je pravdou, že chybu v dohledávce mohlo do jisté míry způsobit plánování postupu na další kontrolu…

Čtyřka totiž byla prvním královským postupem. Jak můžete vidět, dámy zde dokázaly vymyslet obrovské množství variant. Zpětně je však jasné, že základem úspěchu bylo využití traverzové cesty, která zajistila rychlý přesun přes hustníkovou pasáž. Druhá půlka byla o plynulé realizaci “rovně ke kontrole” s vyhýbání se hustníků. To se opět povedlo nejrychleji Horčičkové, druhá Omová na ni ztratila téměř půl minuty. Všimněte si, že postupy, které nevyužili úvodní traverzovku, ztrácely 2 a více minut.

Dlouhý postup na čtyřku nebyl pouze o dobré realizaci postupu, ale také o bezchybné dohledávce. Své o tom víc určitě Martina Matějů či Magdaléna Tužilová či Hana Hlavová.

Dohledávka Magdalény Tužilové na čtvrté kontrole:

Závod pokračoval kratším postupem na pátou kontrolu. Tužilová si svým přesným směrem trošku spravila chuť, naopak Hiklová neudržela výšku a ztratila skoro 40 vteřin.

Následoval další středně dlouhý postup, většinou v seběhu. Tentokrát byla levá varianta na vteřinu stejná, jako ta pravá. Na postupu opět ztrácí Hiklová, která nezvládá dohledávku.

Sedmička ukazuje, že občas není dobře cokoliv vymýšlet, ale je potřeba jít zkrátka rovně. Na první pohled z mapy moc nesvítí žádné pomocné body, pozorný čtenář si však všimne, že celou druhou část postupu se dámy pohybují těsně pod hustníkem. A až na jeho konci ucítí vodu v botě, jsou na kontrole. Je docela zajímavé, že postup po průseku, který se může zdát časově poměrně výhodný, znamenal ztrátu 20 a více vteřin.

Rychlý seběh s náročnou dohledávkou, to je stručná charakteristika osmičky. Je vidět, že Kamila Gregorová se ho nebála a po ose “kontrola – občerstvovačka – posed – kontrola” zaznamenala suverénně nejrychlejší mezičas. Jak můžete vidět, plno žen se nechalo stáhnout už prvním bílým výběžkem lesa do světle zeleného hustníku. Tím pak mírně ztrácely.

Postup na devátou kontrolu by tím nejdelším, který finále dámské klasiky nabízelo. A platilo to samé, co u prvního dlouhého postupu. K úspěchu bylo potřeba vybírat cesty, po kterých se dá běžet rychle, ale také mít podchycenou dohledávku. To se skvěle povedlo Knapové! Ostatním soupeřkám nadělila na postupu víc než minutu a půl! Skvělý výsledek.

Opět tu máme detail na dohledávku. Na tuto kontrolu nebudou v dobrém vzpomínat Tesařová, Omová ani Jindra Hlavová.

První desítku kontrol uzavřel “televizní úsek”. Krátká spojka mezi kontrolami byla hlavně o přečtení dohledávky. Tu nezvládla Matějů, která se v půlce postupu vydala o 90° doprava. Pomaleji šly asi i dámy z čela závodu, které si chtěly pohlídat dohledávku.

Na řadu přišel (podle mě) technicky nejnáročnější postup celého závodu. Dohledávání kamene uprostřed hřbetu mezi plno dalšími kameny a srázky. Jak můžete vidět, všechny medailistky si tento postup pěkně pohlídaly. Naopak obří chybu tady udělala Tužilová. Spolu s její první velkou chybou se tady vyšachovala z bojů o medaile, na které měla rozhodně našlápnuto!

Detail chyby Tužilové:

Závod pokračoval traverzem na dvanáctou kontrolu. Dohledávka kamene nad hustníkama nebyla vůbec jednoduchá. Na nepřesné dohledávce dámy ztrácely 2 a více minut.

Po dvanácti kontrolách se na čele závodu držela Horčičková (64:34), druhá byla Knapová (65:38) a třetí Indráková (67:36). Dále pak byla téměř pětiminutová díra. A právě tady začala Knapová mocně stahovat vedoucí Horčičkovou. Na třináctku o 21 vteřin.

Knapová pokračovala se stahování Horčičkové i na 14. kontrolu. Přiblížila se jí na rozdíl pouhých pěti vteřin. Zde můžete vidět rozdílné varianty realizace postupu. Levá varianta (mj. i Horčičková) byla sice výrazně delší a nepatrně pomalejší, ale cestovní postup určitě ušetřil nějaké síly do závěru. Naopak pravou variantu zvolila Knapová. Nicméně Horčičková ztratila hlavně kvůli chybě v dohledávce. Výrazně víc na dohledávce však ztratila Omová.

Na patnácté kontrole se nám změnilo pořadí na čele závodu. Knapová zaběhla (spolu s Omovou) nejrychlejší postup a na Horčičkovou získala 10 vteřin. Horčičková šla zprava stejně jako Omová. Špatný postup nebyl ani Jedličkové, která využila co nejvíce cest a zároveň šetřila výškové metry.

Rozhodující postup celého závodu (na předsběrku) opět vyhrála Omová. Horčičková šla téměř stejný postup, ale ztratila na něm 12 vteřin. Knapová, která šla rovně, ztratila na Horčičkovou 26 vteřin a posunula se zpět na druhé místo. A ani přes výrazně rychlejší postup na sběrku, resp. do cíle už nestihla stáhnout náskok Venduly a zůstala na druhém místě.

A jak si vedli muži?

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 19. 4. 2024
a svátek má Rostislav.