Czech O-Tour mění koncepci na celoroční seriál

od | 20. 1. 2022 | Orientační běh, Závody

7 závodů, 3 unikátní lokality, celoroční seriál, bohatý doprovodný program. Na to lákají organizátoři závodů Czech O-Tour, které původně měly proběhnout jako šestidenní závody o prázdninách. Na začátku týdne však oznámili, že mění koncepci a připravují celoroční seriál.

Seriál nese podtitul “Po stopách MS” s odkazem na loňský světový šampionát, který se uskutečnil na domácí půdě. Původně právě zde měly proběhnout velké vícedenní závody, které by doprovázely celé MS a kde přihlášení účastníci zaplnili celý limit 2500 přihlášek. Na základě rozhodnutí Krajské hygieny Libereckého kraje, Mezinárodní federace IOF a organizátorů však závody byly přesunuté na letošní rok 2022. Organizátoři celý podzim 2021 jednali s představiteli nejrůznějších institucí nebo orgánů ochrany přírody s cílem umožnit každému zaběhat si v terénech, kde se proháněli nejlepší závodníci světa na MS v orientačním běhu 2021. Jelikož v prostoru štafet a klasické trati na Kokořínsku nelze v tak velkém měřítku běhat závody v červenci (i přes povolení v roce 2021 a ústní projednání na rok 2022), snažil se organizační tým negativní zprávu proměnit ve velmi unikátní akci, která v celosvětovém měřítku nemá obdoby: celoroční seriál v těch nejlepších terénech MS. 

Celkem tři víkendy

Seriál nabídne tři závodní víkendy a dohromady sedm závodů. Celé dějství odstartují dva sprinty v sobotu 26. března v Terezíně. O prázdninách, v termínu původně zamýšleného Czech O-Tour, se seriál přesune do Jizerských hor. Závodníci okusí terény, které byly využité pro krátkou trať na MS 2021. Celý seriál bude zakončen na podzim na Kokořínsku o posledním víkendu v říjnu.

Termínovka seriálu Czech O-Tour 2022

 • 26. března 2022 – Terezín
 • 16. – 17. července 2022 – Jizerské hory
 • 29. – 30. října 2022 – Kokořínsko
 • Ukázky map, které byly použity pro MS 2021 a do stejných terénů je možné se dostat i v rámci seriálu Czech O-Tour.

  Velká klubová soutěž

  Součástí Czech O-Tour je také Klubová soutěž. Boduje vždy max. 14 členů klubu, počítá se stanovený počet nejlepších výsledků v daných kategoriích pro každý závod (vítěz kategorie získá 100 b., ostatní procentuálně méně bodů dle časové ztráty až do dvojnásobného času vítěze). Nejlepší klub získá trofej Klub roku 2022, poukázky na odběr zboží v hodnotě  30 000,- Kč v obchodě Sporticus.cz a 30x předplatné časopisu Svět běhu na rok 2023. Vyhlášeno bude na konci roku celkem 5 nejlepších klubů, které získají velmi hodnotné ceny v řádu několika desítek tisíc.

  I pro nováčky

  Czech O-Tour 2022 – Po stopách MS 21 je tak trochu jiný seriál závodů. Pro všechny generace. Pro ty, co by si to chtěli vyzkoušet i pro ty, co orienťák dělají desítky let. Organizátoři chtějí podpořit všechny, kteří si chtějí vyzkoušet závody v orientačním běhu. Pro ně připravili speciální barevné kategorie, které značí jednotlivé úrovně obtížnosti, podobně jako to znáte třeba ze sjezdového lyžování.

  Kdo naváže na Tove Alexandersson a vyhraje všechny závody seriálu? Foto: Lukáš Budínský / WOC 2021

  Přihlašování začne na začátku února

  I když pořadatelé na začátku týdne zveřejnili první obsáhlé informace, přihlášky budou teprve otevřeny. Pro kluby ČSOS bude umožněno standardně se přihlašovat v systému ORIS od 1. února 2022 ve 20:22. Nováčci a neregistrovaní závodníci v ČSOS mohou využít registrační formulář na stránkách www.o-tour.cz, který bude také spuštěn ve stejný den a čas. Všichni budou mít možnost využít přihlášky na celý seriál, kde kromě výhodnějšího startovného je součástí předplatné Svět běhu na celý rok 2022 zdarma.  

  Server O-News.cz je mediálním partnerem akce.

  Web Czech O-Tour 2022

  Chystáte se zúčastnit seriálu Czech O-Tour 2022?

  Výsledky ankety

  Nahrávání ... Nahrávání ...

  0 komentářů

  Vložit komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Dnes je 28. 9. 2022
  a svátek má Václav.