Czech O-Tour 2023: Proč do toho jdu znovu?

od | 18. 1. 2023 | Komentáře, Orientační běh

V minulém roce se v Česku objevil seriál, který měl podtitul “Po stopách MS 2021”. Letos je opět na scéně, i když už se koná v naprosto jiných lokalitách. Proč? A není moc komerční? Jaké má seriál cíle? Na tyto otázky odpovídá ve svém komentáři pro O-News.cz ředitel akce Jan Picek.

Začátek u MS

“WOC Tour nelze uspořádat.” S takovým verdiktem jsem se vracel v dubnu 2021 z Krajské hygieny v Liberci, pár týdnů před konáním Mistrovství světa v orientačním běhu na českém území. Tento krok navrhlo již samotné IOF a vlastně nám to přišlo rozumné v rámci tehdejší, dost nejasné doby, i když jsme tušili, že dost lidí tím naštveme. V té době jsme měli již vymyšlené náhradní řešení. Posunout vše o rok a udělat velké vícedenní závody. Na které budeme mít vlastně víc času, myšlenka WOC 21 zde bude žít o rok déle, jen asi nenalákáme tolik účastníků jako v roce 2021. V podstatě ihned po skončení MS jsme se vrhli do příprav závodů a i přes velkou snahu jsme narazali na problém. I přes původní souhlas nám CHKO Kokořínsko – Máchův kraj neudělilo souhlas na pořádání závodů o prázdninách 2022.

Když v roce 2022, proč i 2023?

Co teď? Odpískáme to úplně? Uděláme Czech O-Tour pouze v Jizerkách a Terezíně? Nakonec v prosinci 2021 vytáhnu ze šuplíku nápad, který zde mám uložený asi 3-4 roky a shodneme se na něm i o měsíc dříve na ideové konferenci vedení svazu na Medlově. Udělejme seriál, který postupně budeme víc směřovat na veřejnost a díky tomu můžeme jednodušeji oslovit partnery akce, přizpůsobit místa, které se budou z pohledu svazu lépe hodit a strategicky to řídit. Navíc to může být zajímavá alternativa pro řadu lidí, kteří třeba nejezdí na celostátní závody. Rok 2022 řada lidí pochopila (a správně) jako “Tour v lokalitách MS 21”, ale co to sakra je pak v roce 2023?

Aréna Czech O-Tour na Kokořínsku. Foto: Jiří Čech.

Nikoliv jednorázově, ale dlouhodobě

Již na začátku roku 2022 bylo vymyšleno, že by tato akce neměla být jednorázová, ale pracovat na ní a posouvat bychom ji chtěli kontinuálně. A to vše pod vedením Českého svazu orientačních sportů, který bude mít organizační i finanční kontrolu nad vším, společně s lokálními kluby, které jsou neméně důležitou součástí. Veškeré výhody, které z toho plynou, tj. třeba zisk z vkladů nebo spolupráce s partnery, které se oslovují na podobnou akci lépe než na jiné činnosti, se může prohloubit i do dalších činností. U jiných sportů, kde podobné akce jsou také pořádány, jako jsou Běhej Lesy, Kolo pro život nebo SkiTour, se dostává za roli pořadatele profesionální firma, pro kterou je zásadní především zisk, který se nevrací do sportu, ale je držen v soukromých rukou. Czech O-Tour jde opačným směrem.

Czech O-Tour v roce 2022

7411 závodníků v cíli všech závodů
2401 unikátních účastníků
800+ stažení mobilní aplikace
155 zapojených klubů ČSOS
130 pořadatelů
7 závodů
5,3 % cizinců

Finance zpátky do sportu

Jak již bylo výše uvedeno, zisk jde celému svazu, který může částku použít pro další rozvoj, ať už větší podporu klubů, mapy pro méně rozvinuté oblasti nebo mládež. Finanční situace je nejistá a každá taková aktivita může přinést potřebnou finanční jistotu. Ostatně musím přiznat, že jsem dostal nabídku od jedné firmy, zda bych toto nechtěl dělat pod její hlavičku, protože se jí obdobný koncept líbil. I když taková nabídka vždycky potěší, myslím si, že opravdu smysluplnější je vše strukturovat pod náš svaz. Podívejme se na situaci na mnoha komerčních bězích, kdy Český atletický svaz z toho vůbec nic nemá, a to nemyslím jen finanční rozměr, ale také noví členové, partneři, know-how a mohl bych uvést dalších x bodů…

Za každého účastníka organizátoři podpořili vysazení jednoho stromu. Sami pak přímo vysadili přes 350 sazenic. Foto: Jakub Trsek.

Každá lokalita má své místo

Každá lokalita, která letos je použita pro Czech O-Tour, má své opodstatnění. Jarní kolo v Plzni bude jakási generálka pro Juniorské mistrovství světa, které na našem území bude již příští léto. Zajímavý terén se také objevil mezi embargovanými prostory dospělé reprezentace na SP v Norsku a před necelými 20 lety hostil Akademické MS. O prázdninách je na programu druhé kolo Světového poháru v OB a i díky Czech O-Tour má tato megaakce podtitul “All together” nebo-li “Všichni společně”, což odkazuje na covidový rok 2021, kdy ne vše se dalo při českém MS uspořádat. Podzimní lokalita Czech O-Tour byla vybrána na základě ankety organizátorů mezi účastníky, nejvíce hlasů bylo pro Šumavu – orienťácky “nejzaostalejší” region, kam na klasické oblastní závody sotva dojede 150 účastníků (nyní už je přihlášeno 400 závodníků). Místní klub z Vimperku právě na takovou “vzpruhu” čekal. Sám by nikdy takové závody neuspořádal. Potřebuje ale hlavně rozšířit povědomí, získat novou mapu a přimět třeba i kluby nebo TSM, aby se nebály zde přijet na soustředění. Hodně se v rámci svazových struktur mluví o pomoci klubům na periferiích. Není však tato možnost nejefektivnější?

Komerční akce?

Na internetu se lze setkat s označením, že snad jsou závody moc “komerční”. Vždycky je to o definici tohoto slova. Jak již bylo výše nastíněno, tak za organizací nestojí žádná firma, ale je potřeba si přiznat, že používáme některé postupy, které se klasicky na orienťáckých závodech neobjevují – chceme oslovit i širokou veřejnost a také nejsme zařazeni do žádné soutěže (mimo rankingu), takže o každého závodníka “bojujeme”. Mediální rozsah a komunikace celé akce má podpořit nejen akci samotnou, ale hlavně zviditelnit celý orienťák v tom nejlepším možném světle. Možnost tejpování, společné sázení stromů, klubová soutěž, možnost přihlášení na celý seriál, mobilní aplikace, přizpůsobení se nováčkům a hobíkům, komentování i kategorií veteránů a žáků, koncert a mnoho dalšího. Czech O-Tour by totiž měl poskytnout zážitek a pořádný servis pro každého, a to nejen v lese. Strávit s dalšími podobně smýšlejícími lidmi den nebo víkend, vybrat si z velkého výběru sortimentu cateringu, často doběhnout až do arény, kde vám všichni fandí nebo možnost nakoupit z mnoha značek sportovního zboží. Tyto atributy jsou klíčové.

Pořádá vždy skupina

Organizační tým je složen ze “svazového” jádra, který řeší přihlášky, komunikaci, partnery, vyhlášení nebo celkový koncept a směřování. Naopak lokální klub má na starosti zejména povolení a organizačně-technickou část. Vlastní organizace je pak kombinací obou částí. Vytváří to jakýsi mix, který je pro obě strany ohromně užitečný – vzájemná pomoc, zkušenosti nebo spolupráce na dálku je přínosná i pro další působení. A v dalších letech, kdy Czech O-Tour třeba nebude tolik svázána s mezinárodními závody u nás, je cílem opravdu podpořit menší a méně zkušené kluby a pomoci jim při cestě pořádáním.

Proč do toho jdu znovu?

Zopakuji tedy otázku z nadpisu: Proč do toho jdu znovu? Dává mi vše ohromný smysl pro orienťák a jeho budoucnost. Akce není svázaná určitými omezeními, které vyplývají ze své povahy např. u závodů MČR. Zároveň co se týče servisu pro závodníky, je na vyšší úrovni oproti oblastním žebříčkům. A navíc, pokud bychom do toho nešli nyní my, pravděpodobně by se toho v blízké budoucnosti chytl úplně jiný (pravděpodobně neorienťácký) subjekt, který by měl úplně jiné ambice – pouze vydělat. Vyprofilování této akce ještě nějaký ten měsíc bude trvat, ale jedno bude platit vždycky. Budu moc rád, když se na některém závodě uvidíme. Až přijedete, pochopíte co jsem výše popisoval ;-). 

Vítězové všech kategorií na jednom místě v jeden čas. Kde jinde se vám sejde vítěz H21E a H10? Foto: Klára Mašínová.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 5. 12. 2023
a svátek má Jitka.