Čtyři medaile pro Čechy z JECu

od | 2. 10. 2017 | OB ve světě, Reportáže

Zatímco se ve Švýcarsku bojovalo o poslední body do Světového poháru, v Rakousku si dali dostaveníčko dorostenci a junioři na tradičním Juniorském evropském poháru. Česká výprava čítala maximální počet přihlášených závodníků, 6 v každé kategorii, tzn. celkem 24 + trenéři. 

Česká výprava na JECu (Foto: Facebook @czechjuniors)

Informační rozcestník

Páteční štafety

První disciplínou Juniorského evropského poháru byly štafety. Češi postavili na start hned 4 mužské a 3 ženské štafety. Běželo se v relativně rychlém terénu v mírných svazích nad řekou Feistritz. V mužích si pro vítězství s náskokem 37 vteřin doběhla česká štafeta ve složení Sýkora – Křivda – Vandas. Druhá doběhla štafeta Švédska, třetí skončili o dalších 54 vteřin zpět Švýcaři. Za zmínku stojí pěkné páté místo slovenské štafety (Chupek – Sláma – Dekrét). Na sedmém místě doběhla další česká štafeta (Horčička – Kavalír – Fencl), třetí česká štafeta doběhla na 11. místě a čtvrtá na 21. místě. Závod juniorek naprosto ovládly Švýcarky. V cíli jim patřilo první a druhé místo. Pro bronz si doběhly Rusky. Nejlepší Češky byly 7. (5. v redukovaném pořadí), CZE2 bylo 17. a CZE3 skončilo 23.

Mapa štafet JEC 2017 (Zdroj: mapový archiv Alexe Carcase)

Sobotní klasická trať

Jestli byly páteční štafety rychlé, tak sobotní klasika byla ultraletecká. To potvrzuje i česká juniorská repre na svém webu. S velmi rychlými tratěmi v lese severozápadně od Fürstenfeldu si dobře dokázali poradit nejen Češi.

M18: S tratí dlouhou 9,2 km a převýšením 200 m si nejrychleji poradil Nor Elias Jonsson s časem 47:14. O pouhou minutu a 42 vteřin za ním zaostal Jonáš Fencl. Ten se sice ještě na desáté kontrole držel na čele závodu, ale Nor si rychlejším během zajistil zlatou medaili. Třetí doběhl domácí Jannis Bonek se ztrátou přesně 3 minuty na vítěze. Do TOP10 se těsně nevešel Michal Bořánek. Obsadil 11. místo se ztrátou 5:28. Nutno říci, že kolem něj to bylo oběma směry dost nacvakané a desítky vteřin znamenaly větší posuny pořadím. Další z Čechů, Jáchym Kavalír, obsadil 14. místo (+5:46). Dále byli 30. Roudný, 32. Horčička a 42. Metelka.

M20: Juniory čekalo 10,8 km, kterými nejrychleji proběhl Švýcar Joey Hadorn. Druhého Rusa Kuleshova za sebou nechal o téměř 3 minuty. O další cenný kov pro Česko se postaral Vojta Sýkora, když doběhl třetí (+3:29). Do dvacítky se ještě vešli Otakar Hirš (15.) a Tomáš Křivda (19.). Vandas skončil 24, Černocký 30. a Bendák 45.

Mapa klasické trati M20 JEC 2017 (Zdroj: mapový archiv Alexe Carcase)

W18: Dorostenky byly jedinou kateorii, ve které si Češi nedoběhli pro medailový úspěch. Vítězkou se stala Dánka Ida Øbro, druhá Švýcarka Anja Probst za ni zaostala o 2:02, třetí Britka Molloy doběhla ještě o dalších 8 vteřin zpět. Nejlepší z našich byla Jana Peterová, která skončila jedenáctá. Do dvacítky se ještě vešla Nikola Zlámalová, když ztratila 7:17 a obsadila 17. místo. Thýnová skončila 23., Firešová 56.

W20: V juniorkách proběhly nejtěsnější souboje o medaile. O pouhých 18 vteřin prohrála boj o zlato třetí Tereza Janošíková. Stříbro jí uteklo dokonce o pouhou vteřinu! Z vítězství se radovala Švýcarka Simona Aebersold, druhá byla domácí Johanna Trummer. Pěkně bežela i Barbora Chaloupská, která brala 10. místo. Na 17., resp. 18 se pozici skončila dvojice Čechová a Vyhnálková. Korpasová doběhla na 36. místě.

Nedělní sprint

Závěrečnou disciplínou JECu byl sprint. Odehrával se přímo v historickém centru Fürstenfeldu. Všem účastníkům bylo umožněno projít závodní prostor den předem a připravit se tak na záludnosti sprintu. A také na záludnou mapu, která nebyla úplně správně zmapovaná a v závodní rychlosti museli mít běžci dobře nastavený šestý smysl, případně paměť z předchozí procházky po městě.

Mapa sprintu M20 na JEC 2017.

Pro Čechy, co do medailové sklizně, nejméně povedený závod z celého víkendu.

M18: Mezi dorostenci vyhrál Nor Jonsson, druhý byl domácí Bonek a třetí Švýcar Polsini. Z našich se nejlépe dařilo Vítu Horčičkovi, který obsadil dělené 10. místo se ztrátou 1:12 na vítěze. Bořánek 23., Fencl 26., Roudný 27., Metelka 39. a Kavalír 43.

M20: Stejně jako klasiku i sprint vyhrál Švýcar Hadorn. Druhému Švédovi von Krusenstierna nadělil 22 vteřin. Třetí Nor Håvard ztratil na vítěze 36 vteřin. Velmi dobře zaběhli Vandas s Hiršem, kteří skončili na 5., resp. 6. místě. Desátý byl Tomáš Křivda, 16. Vojtěch Sýkora. Bendák 26. a Černocký 33.

W18: Pro vítězství si doběhla Norka Bjørnstad, druhá byla Maďarka Gardonyi a třetí Britka Molloy (stejně jako na klasice). Našim dorostenkám se sprint vůbec nepovedl. Nejlepší byla Nikola Zlámalová na 26. místě, pak 29. Thýnová, 33. Peterová a 48. Firešová.

W20: V juniorkách potvrdily Švýcarky svou nadvládu v TOP5 byly hned 3! Nicméně všechny porazila Ruska Dvorianskaya. Nechala za sebou druhou Aebischer (+0:12) i třetí Aebersold (vítězku klasiky +0:26). Nejblíže se evropské konkurenci přiblížila Janošíková na šestém místě se ztrátou 54 vteřin. 18. byla Čechová, 22., Chaloupská, 23. Vyhnálková a 35. Korpasová

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 19. 6. 2024
a svátek má Leoš.