ČSOS končí! Vzniká Český svaz orientačních procházek

od | 1. 4. 2020 | Hustník, OB v ČR, Orientační běh

Události posledních dní nejsou pro nikoho z nás lehké. Schodek státního rozpočtu se rapidně zvyšuje a omezení finančních zdrojů pocítili už i sportovci a hlavně sportovní svazy. Český svaz orientačních sportů od 1. dubna 2020 upadá do insolvence a ruší veškerou svou činnost. Orientační běžci ale mají možnost, jak o svůj oblíbený sport zcela nepřijít!

Zánik ČSOS samozřejmě znamená zrušení všech závodů od oblastních žebříčků až po MČR, znamená také faktický zánik všech klubů, neboť ty teď nemají jasné uchopení ve sportovním prostředí.

Záchranná akce

Skupina veteránů kolem nejmenovaného pražského funkcionáře se iniciativně pustila do plánování “záchranné akce“. V rejstříku spolků lze již nyní najít zaregistrovaný takzvaný Český svaz orientačních procházek, který může být žádaným východiskem z této situace, kdy se více než 14 tisíc sportovců ocitlo ze dne na den na ulici. My jsme kontaktovali předsedu a jmenovce spolku, pana Procházku. „Rozhodně nechceme vytvářet nějaké nové sportovní odvětví, ani nijak nahrazovat orientační běh. Naše aktivity jsou čistě individuální a jsou úzce spjaty s přírodou, o sportu nemůže být vůbec řeč“ komentuje základní pilíře ČSOP Procházka. Dodává také, že orientační procházky sice budou z části využívat map pro orientační běh, princip aktivit bude naprosto jiný. Nebude se samozřejmě jednat o pouhé zvládnutí bezchybné orientace, jde hlavně o splynutí s přírodou a mentální hygienu za pomoci dlouhých i krátkých procházek. Na konci procházky vyhrává ten („vyhrává“ není úplně správně použité slovo vzhledem k tomu, že se nejedná o sportovní disciplínu), kdo se zbaví stresu a je v naprosté duševní harmonii.

Generální sekretář nově vzniklého Českého svazu orientačních procházek Georg Schubert vysvětluje, jak to bude se zájemci o tuto novou, přesto již populární, disciplínu: „Abychom bývalým orientačním běžcům usnadnili nelehké papírování a nutnou byrokracii při přestupu do ČSOP, automaticky jsme všechny převedli pod náš svaz, v koordinaci s bývalým ČSOS to nebyl problém. Kdo by členem ČSOP být nechtěl, může se 14denní odstupní lhůtou zrušit členství. Je také nutné podotknout, že klubová příslušnost tak, jak ji znáte z orientačního běhu, již neexistuje. Všichni jsou registrování přímo pod svazem. Registrační poplatky ani startovné se na našich akcích platit nemusí, svaz vám zajistí veškerý servis.“

Kde tedy Český svaz orientačních procházek bere peníze na svůj provoz a organizaci aktivit? To vysvětluje již zmíněný předseda svazu pan Procházka: „Vzhledem k naší oblasti působení nejsme finančně závislí na MŠMT, sportovní dotacích ani na nějaké Agentuře. Více než polovina financí k nám proudí z dotačních programů Ministerstva životního prostředí. Orientačními procházkami můžeme cíleně podporovat své aktivity tam, kde je potřeba. Dle odborných studií je také prokázáno, že v řadě terénů orientační procházky dokonce zvyšují biodiverzitu, což jsou další plusové body na naší straně. Zbytek financí k nám proudí z Ministerstva zemědělství a od soukromých sponzorů.“

Při hledání ve stanovách jsme našli taky zajímavost: předsedou nového spolku se nemůže stát nikdo jiný než Procházka. Naštěstí v tomto problém nejspíše nebude. “Ano, už se na tuto roli připravuji,” odpověděl redakci bývalý český reprezentant Jan Bet Procházka. “Jsme dohodnutí s Betem, že až půjde do důchodu, tak předsednictví je moje,” překvapil pardubický David Procházka. V současné době je možné vybírat z 30 kandidátů, navíc do toho nepočítáme ženy. Inu, dle našeho názoru mají orientační procházky velký potenciál a mohou svým moderním pojetím do několika let převálcovat tradiční a zkostnatělá sportovní odvětví. Na závěr si pojďme představit, jak se takové orientační procházky zúčastnit.

Sbohem ČSOS, vítej ČSOP!

Jak na svou první orientační procházku?

 1. Navštivte web Českého svazu orientačních procházek
 2. Stáhněte si mobilní aplikaci ČSOP
 3. Na interaktivní mapě na webu nebo v aplikaci si vyberte jednu z několika tisíců orientačních procházek po celé ČR.
 4. Zaregistrujte se na přesný čas procházky (intervaly mezi účastníky jsou vždy přesně 2 hodiny)
 5. Přijeďte v daný čas na jedno z doporučených parkovišť v prostoru orientační procházky*
 6. Postupujte dle instrukcí, které se vám zobrazí na vašem mobilním zařízení**

* pokud se nemůžete na místo procházky dopravit, můžete v aplikaci požádat o tzv. virtuální přesunutí procházky, poté se již řiďte dalšími instrukcemi jako u běžné orientační procházky

** na místo musíte dorazit v přesný čas, na mobilním zařízení se instrukce instrukce zobrazí jen v intervalu +- 10 minut od času, na který jste zaregistrování

6 Komentáře

 1. Avatar

  🙂
  … a pak že za masivním rušením závodů je korona-virus. Já si hned myslel, že celá pandemie je jen mediální fikce na kterou kdekdo svádí svoje problémy. Automobilky to dělají už několik týdnů. A ejhle – ČSOS v tom jede taky.

  V době internetu se pravda utajit nedá. Hustníku, díky!

  PoTom

  P.S.
  Přeju orienťákům všechno dobré, pevné zdraví a veselou mysl. (V redakci O-News si ji zjevně udržují. 🙂 )
  Tak snad zase brzy nashle v lese. … třeba aspoň na tý procházce, když už ne na závodech.

  Odpovědět
 2. Avatar

  Tak “tento způsob sportování” já provozuji již několik let!Hrdě tomu říkám “závodění” a ještě za to platím startovné!
  Nashledanou v lepších časech! (už aby to bylo!)

  Odpovědět
  • Avatar

   Ty mi mluvíš z duše. Také již hodně let provozuji tento způsob “závodění”. Což aby veteráni (pardon Masters) založili SEKCI ORIENTAČNÍHO KULHÁNÍ?

   Také přeju všem orienťákům hlavně zdraví a aby se veteráni po koronavirové pandemii SEŠLI na závodech V PLNÉM POČTU!

   Odpovědět
 3. Avatar

  Tady zase někdo poněkud přestřelil. Já se divím, že se ještě neozvaly feministky. Proboha proč by předsedou ČSOP směl být jen TEN Procházka ? Vždyť tu máme i řadu žen. A když skoncujeme konečně s tím přechylováním, tak do orgánů spolku (nejvyšší funkci nevyjímaje) může být ustanovana kterákoli z vhodných žen, která se zbaví toho -ová. Nakonec i samotné slovo Procházka je ženského rodu, takže tam ani žádné -ová nositelky tohoto příjmení přece nepotřebují.

  PS: Nezdá se vám Bet jako budoucí předseda krajně nevhodný ? Pokud vím, tak se své funkce trenéra repretýmu orientačních BĚŽCŮ dosud nezbavil, ani ji aspoň nepřevedl podle zákona o střetu zájmů do svěřeneckých fondů. Co by tomu řekl pan Wagenknecht ??? Ten by to na nás určitě hned žaloval u evropské komise.

  Odpovědět
 4. Avatar

  Náhodou,
  abysme se toho systému procházek v posledním odstavci vážně nedočkali…

  Resp. pro teď by to bylo dobrý, to bych bral, kde si tu appku stáhnu? 😉

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 30. 3. 2023
a svátek má Arnošt.