ČP v Hraběticích: vítězství za 100 min dřiny

od | 11. 9. 2016 | OB v ČR, Orientační běh, Reportáže

Náročné, brutální, pěkné. Takovými přízvisky charakterizovali závodníci  proběhlé závody v Hraběticích nedaleko Jablonce nad Nisou. TJ Tatran Jablonec ve Ski areálu Severák uspořádal víkendový dvojzávod ČP, ŽA, ŽB-Čechy (v sobotu byl závod pro H/D 21E zařazen i do světového rankingu), který nalákal skoro 1800 závodníků.

Sobotní klasická trať  zavedla závodníky do lesů nad Josefův Důl, kratší tratě pak i pod rozhlednu Slovanku. Řada závodníků si hrábla na dno svých sil.  Svou roli hrálo teplo, ale i délka tratí a náročná podložka.  “U nás nikdo není, kdo by to otestoval. Při áčkách v roce 2007 na Kančáku (les na druhém konci Jablonce nad Nisou – pozn. red) šel vítězný Bingo trať 13,5 km za 86 min, ” říkal stavitel tratí Zdeněk Zuzánek. Tak třeba Adam Chromý se redaktorům O-news.cz svěřil, že při závodě dostal druhý žaket v životě, na posledním kilometru měl ztrátu 8 min od nejlepších. Vítězství si v H21E odnesl Jan Petržela, který se těsně nedostal pod hranici 100 min. Minutu a půl ztratil brněnský závodník Miloš Nykodým. “Nechal jsem tam do 3 min, pod 100 min to šlo. Nejsem si jistý volbami. Začal jsem hodně rychle, nevěděl, zda to vydržím, ale nakonec jsem se snažil do toho jít po celý závod. Tratě a terén nádherný,” komentoval Dým bezprostředně po závodě v cíli. Třetí místo obsadil Jan Procházka z SK Praga Praha, který hodnotil v cíli: “Pořádně těžký závod, hlavně těžká podložka. Pořád se člověk musel koukat do mapy. Supr závod. Akorát to počasí mohlo být přívětivější.”  To v dámské kategorii vyhrála fyzicky výborně disponovaná Kamila Gregorová. Běžela po celou dobu bez větších chyb, nejvíce získala na soupeřkách na delších postupech a pak na konci. “Udělala jsem na trati drobné chyby, ale žádnou velkou. Bylo to moc pěkný. Náročný běžecky i dost technický,” svěřila se komentátorům závodu Kamila v cíli.  Druhá pozice patřila Monice Topinkové (OK 99 Hradec Králové), která byla ve vedení zejména v první polovině trati. Podle svých slov nešla některé postupy úplně ideálně. “Já mám jizerskohorské terény hrozně ráda, bylo to krásné, “ dodala závodnice PHK. Bronz patří Lence Mechlové ze Slavie Hradec Králové, která šla vyrovnaně po celou dobu.

dym-na-100

Miloš Nykodým ovládl ČP v Hraběticích. Sobotní 2. místo ještě vylepšil nedělním vítězstvím. Foto: Petr Kadeřávek

Nedělní krátká trať byla postavena v okolí rozhledny Slovanka. Bylo ještě větší teplo než v sobotu, naštěstí tratě nebyly nikterak dlouhé. “Půjdou to dnes eliťáci pod 35 min. I když včera časy dost přesáhly, dneska to je docela rychlé. Borůvčí někde jsou, ale není to tak hrozné jako včera,” odhadoval zhruba dvě hodiny před startem 00 stavitel tratí Martin Posselt, pro něhož to byla prémiová zkušenost se stavbou tratí v celostátním měřítku. První do cíle v dámské elitě přiběhla Denisa Kosová, navíc celá špinavá od bahna.“Moc hezké. Nedělala jsem tam skoro žádné chyby. Věřím si, že by to dneska mohlo být vítězství. Jsem hodně spokojena,” hodnotila Denča v cíli, která navíc dnes oslavila svátek. A opravdu. Odnesla si vítězství před Janou Knapovou z Pardubic. Pomohlo ji, že Janča chybovala na kontrole 9 a 10. Její oddílová kolegyně Martina Zvěřinová obsadila třetí příčku. Běžela sice o trochu pomaleji než její soupeřky, ale vyrovnaný mapový výkon jí stačil na bednu. Závod mužů byl o trochu zajímavější. Nejdříve si na první tři příčky brousili zuby tři Janové. Pánové Procházka, Šedivý a Petržela byli srovnáni v osmi sekundách. Bet ale v cíli analyzoval, že po několika chybách ho porazí nějaký soupeř startující za ním. A měl pravdu. Za nedlouho doběhl do cíle Miloš Nykodým a ujal se vedení o více než minutu. “Bylo to parádní, na K1 jsem udělal chybku asi na 15 s, ale jinak jsem šel bez chyb. Po včerejšku jsem byl hodně koženej, skoro jsem ani nespal, ” svěřil se redaktorům Miloš v cíli. Chvíli poté doběhl Pavel Kubát. A šel také výborný závod. Na posledním radiu ztrácel na Nykodýma 15 sekund, v cíli ho dělilo 11 sekund od vítězství. Spokojený stříbrný závodník nešetřil chválu na trať: “Bylo to krásné. Kamenná stráň, těžké náběhy do svahu střídaly rychlé postupy do bažin. Krásný kratší middle.” Třetí pak skončil Jan Procházka. Tvrdě se bojovalo i v ostatních kategoriích žebříčku A nebo B-Čechy. Současně i s tímto závodem skončil i žebříček B-Čechy, který je spočítán zde.

Již zítra chystáme kompletní analýzu trati H21E a D21E.

kade2

V části prostoru byly hluboké bažiny, s kterými měla řada závodníků problémy. Foto: Petr Kadeřávek

 

 

 

 

0 komentářů

Dnes je 25. 2. 2024
a svátek má Liliana.