ČP sprint Lázně Bělohrad: Rychloanalýza H21E

od | 16. 9. 2017 | Analýzy, Orientační běh, Závody

Závod Českého poháru, ale zároveň i závod světového rankingu. To byly hlavní rysy dnešního sprintu v Lázních Bělohrad. V závodním prostoru celé odpoledne pršelo – v různých intenzitách. To docela ovlivňovalo výběr závodní obuvi všech zúčastněných. Zhruba 3/4 trati bylo po zpevněných plochách, zbývající část tvořily hliněné (později bahnité) pěšinky či tráva (později taky bahno). 

TOP 10 dnešního závodu

MÍSTO JMÉNO REG. ČÍSLO KLUB ČAS
1. Král Vojtěch SSU8841 SK Severka Šumperk 14:50
2. Petržela Jan PHK9200 OK 99 Hradec Králové 14:58
3. Nykodým Miloš ZBM9005 SK Žabovřesky Brno 15:29
4. Wołowczyk Krzysztof STE9500 SK SKI-OB Šternberk 15:32
5. Šedivý Jan PGP8409 SK Praga 15:36
6. Kubelka Tomáš LPU9307 OK Lokomotiva Pardubice 15:38
7. Schuster Marek SSU9303 SK Severka Šumperk 15:46
8. Semík Ondřej KAM9401 OK Kamenice 15:50
9. Poklop Martin SSU8802 SK Severka Šumperk 15:56
10. Nožka Radek LPU9005 OK Lokomotiva Pardubice 16:02

 

A kde se teda rozhodovalo? Pojďme si ukázat zajímavé volby tohoto závodu.

Po dvou relativně jednoduchých postupech následovala první mikrovolba. Z mezičasů je vidět, že byla velmi vyrovnaná, což ve skutečnosti znamená, že varianta zprava byla výhodnější, protože nabízela plynulý odběh na další kontrolu.

Po kraťoučkém postupu na čtyřku následovala první větší volba. Pátá kontrola nabízela mapově náročnější volbu zprava, která však byla o 6 vteřin rychlejší. Naopak levá varianta byla sice lehká na realizaci, což nabízelo možnost mapování náročného postupu na devátou kontrolu.

Výše uvedený postup ukazuje jednu trošku zákeřnější kontrolu. Bohužel nebylo vyřezané kolečko u šesté kontroly, a tak byl průchod dost náročný na dočtení (pro Honzu Čermáka to znamenalo ztrátu 19 vteřin). Na druhou stranu to byla jedna drobná kaňka na jinak hodně povedené stavitelské práci Jana Mrázka.

Jednoduchá volba levá-pravá na sedmou kontrolu byla docela náročné – dost těžko se odhadovalo, která z variant je rychlejší. Nakonec poměrně výrazně vyhrála levá varianta, která byla maličko kratší, ale hlavně plynulejší na běh a mapování.

Stavitelova bomba – těžký postup na devátou kontrolu! Muži vymysleli 7 různých variant, což je úctyhodný výkon. Nejrychleji profičel stavitelovy nástrahy Jan Petržela. Naopak Vojta Král ztratil 13 vteřin (to je na sprintu docela dost), všimněte si, že se trošku zaběhl do slepého vchodu do školy.

Následovala sídlištní ťukačka. Postupy 9 – 13 byly hlavně o rychlém běhu mezi paneláky s vymyšleným odběhem a následnou dohledávkou. Vše bylo hlavně o rychlé plynulosti běhu. Na konci této techničtější pasáže byla pěkná volba na 14. kontrolu. Levá varianta byla nakonec mírně rychlejší, protože byla i mírně kratší…

Po kratší spojce na 15. kontrolu byla zajímavá volba na 16ku. Začátek postupu byl potřeba rychle pálit, ale pak vybrat jednu z variant, které nebyly (díky excentricitě spojnice) vůbec délkově jasné. Nejrychlejší bylo nakonec “motání se kolem čáry”. Král tam nadělil Petrželovi, který šel zleva, 3 vteřiny. Pravá Kubelkova varianty byla ještě o dalších 6 vteřin pomalejší.

Následovala krátká motanice – na kontroly 17 a 18. Potom pokračoval ultrarychlý přesun k fotbalovému hřišti. Dvě pravé varianty byly časově velmi vyrovnané (povšimněte si Kralova průměru na km!). Flašarova varianta zleva byla naopak docela ztrátová.

Na závěr následovala oblast kolem sportovišť. Tady už nešlo tak úplně o volby postupů, spíš jako o rychlé nohy a čtení dohledávek. Taková bahnitá třešnička na dortu.

Rozhovor s Vojtou Králem

Informační rozcestník

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 9. 6. 2023
a svátek má Stanislava.