ČP Javorník: Pět otázek pro stavitele sprintu

od | 17. 5. 2017 | Rozhovory

O nadcházejícím víkendu pořádá Magnus Orienteering závod Českého poháru (sprint) a také dva závody Českého poháru štafet. O-news.cz je mediálním partnerem akce a tak jsme pro Vás exkluzivně vyzpovídali stavitele sprintu Romana Zbranka.

Říká se, že Javorník je taková větší vesnice. To znamená hodně ucelených bloků a dost běžecký nudný sprint. Je to tak, nebo máme zkreslené informace?

Tak tady bych hned na úvod uvedl na pravou míru, že již od 16. století je Javorník městem. Je pravda, že mnoho paneláků (či snad sídlišť) v Javorníku nenajdeme, většinu města tvoří vilová zástavba se zahradami. Bystří závodníci určitě už zpozorovali i Javornický potok či zámek Jánský Vrch, který je dominantou tohoto téměř třítisícového města. Nádvoří zámku má nadmořskou výšku zhruba 340 m n. m., náměstí má něco kolem 290 m n. m., což je pro stavitele dobře. Kopce jsou pro sprint zpravidla zajímavé.

Domácí příprava na závod je dost těžká. Panorama Mapy.cz toho moc neukáže, Streetview od Google maps taky nic moc. Máš nějaké tipy, jak se na závod připravit?

Můžu určitě nastínit, jak to dělám já. Na úvod je dobré kouknout se na rozpis, to je takový ten základ. Určitě je dobré sledovat web závodu, tak se hlavně v posledním týdnu před závodem objevují více či méně důležité informace. Slušným východiskem je taky stará mapa, tady je to mapa Jánský vrch (2015!). Určitě není tajností, že na ní běžela trénink i dospělá repre v rámci přípravy na ME v Jeseníku a má z toho i GPS tracking. Když se pak do toho doplní informace z pokynů, půlka úspěchu je doma.

Na webu se píše, že dorostenci, junioři a elita budou mít karanténu. To je na “áčkový” sprint dost neobvyklé. Jaký to má důvod?

Karanténu jsme zvolili z jednoduchého důvodu. Dospělí mají závod jako jeden ze tří nominačních sprintů na MS v Estonsku. Zároveň se i podle něj budou udělovat divoké karty na SP v Lotyšsku či na Euromeeting. Starší dorostenci a junioři mají sprint jako nominační závod na JMS ve Finsku. A aby toho nebylo málo, závod je zároveň nominační i na MED na Slovensko. My jsme se jako pořadatelé rozhodli, že férovost závodu je v tomto případě vysoce žádaná, za těch pár desítek minut izolace to rozhodně stojí.

Pokud vím, tak je to tvůj první sprint, který jsi postavil v rámci závodů ČSOS. Jaké máš vzory, resp. kde bereš inspiraci, jak postavit kvalitní sprintovou trať?

No jo, je to tak. Musel jsem teda zabrousit hodně hluboko do historie mých stavitelských počinů, ale sprint na národní úrovni jsem ještě skutečně nestavil. Základ mého stavitelského stylu určitě položil Aljoša. Zvlášť na lesních disciplínách mi zakázal takové ty stavitelské nešvary, jako jsou protiběhy, velmi ostré úhly nebo nevzhledné, až skoro matoucí stavění postupů přes kolečko jiné kontroly na trati. Osobně se dál snažím rozvíjet tak, že v rámci možností objíždím školení. Ty R3 a R2 v Česku byly takový pěkný úvod, tradiční metodický seminář ve Šternberku je příjemné zpestření a velmi zajímavý byl i IOF seminář, kde člověk přičichl ke světovým trendům.

Určitě důležitou součástí mé inspirace je i objíždění závodů. Člověk toho musí hodně objezdit, aby viděl ty povedené, méně povedené a i ty špatné. To pak pomůže v tvorbě trati, ale i ve vychytání všech problémů, kterých můžeš být na sprintu velká spousta. A v neposlední řadě se snažím ve volných chvílích mapovat, což člověku otevře obzor z úplně jiné strany a pomůže mu nachystat férovější závod.

Poslední otázka je taková tradiční. Máš tip na vítěze v elitních kategoriích?

To je obávaná otázka pro každého stavitele. V mužích se podle mě tak obecně za největšího favorita počítá Vojta Král (a to je i můj tip), ale o překvapení určitě nemusí být nouze. Trať může sednout komukoliv a do bojů o vítězství může proniknout kdokoliv z první pětice z nedávného sprintového šampionátu v Brně, tj. Petržela, Nykodým, Minář či Hubáček.

V ženách byla od podzimu jasná favoritka Denča Kosová. U ní je ale trošku otázka, co dělá její zdraví. Ví se, že ještě v Brně nebyla 100% fit, uvidíme, co se změnilo za dva týdny. Porazit ji určitě bude chtít Jana Knapová, nebo velký zástup reprezentantek z brněnských Žabovřesk.

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 6. 2024
a svátek má Milan.