Co přinesl poslední únorový víkend?
Dnes je 18.08.2019

OB v ČR | 25.02.2019

Poslední únorový víkend nabídl nejen několik zimních lig, ale také seminář sekce OB k soutěžím po roce 2020 či jednání Vedení sekce OB.

Sněhulákův kufr Písek

V Písku se běžel další závod jihočeské zimní ligy Sněhulákův kufr. Klub Orientační sporty Písek připravil netradiční skorelauf. Nejdelší kategorie A měla limit 90 minut, avšak kontroly byly rozděleny do třech skupin a na každou skupinu byl dílčí limit 30 minut. Takticky si s tratí nejdelší kategorie nejlépe poradil Ivo Šafařík.

Fotografie ze Sněhulákova kufru. (Zdroj: FB SC vebr-sport)

Brněnská zimní liga: ONOS CUP

ONOS cup, to byl v neděli další ze závodů Brněnské zimní ligy. Běžel se sprint v Brně – Bystrci a tratě postavil Daniel Hájek. Na start se postavilo přes 280 závodníků dychtících po mapě. Nejlepší v kategorii žen byla Markéta Mulíčková, která porazila o 11 sekund Vendulu Horčičkovou, třetí Natalia Hiklová ztratila o dalších 20 sekund více. Ve velmi vyrovnané kategorii mužů zvítězil Jan Zháňal, když předčil druhého Filipa Adámka o 4 sekundy a třetího Standu Mokrého o 6 sekund.

Mapa kategorie H letošního ONOS cupu.

Jarnězimní Turnovská liga

Jarnězimní Turnovská liga měla na programu v neděli již páté kolo, kterým byla jediná zařazená klasická trať. Ta byla tedy trochu zkrácená, vítězka dámské kategorie Markéta Thořová běžela necelých 50 minut a vítěz pánské kategorie Jan Schulhof necelou hodinu. Běželo se na kraji hlubokých lesů bývalého vojenského prostoru Ralsko u Rokyté.

Víkendové O-schůzování

Kromě zimních lig se také schůzovalo v Pardubicích. Tam se sjela dvacítka zástupců napříč komisemi sekce OB a vedením ČSOS, kteří diskutovali nad budoucím směřováním celostátních soutěží v orientačním běhu. Členská základna totiž strmě narůstá, současný systém soutěží byl navržen v době, kdy bylo v sekci OB kolem 6000 registrovaných běžců, nyní nás je na 11000. Roste počet závodníků na závodech. Roste počet závodníků na MČR, kde se nám natahuje časový program, zahušťuje les závodníky a tím se zvyšuje i v OB nežádoucí riziko náhody. Je stále těžší získat povolení k pořádání pro tak velký počet závodníků i sehnat louky pro parkování. Zvyšují se také nároky na pořadatele vrcholných závodů (GPS, obrazovka, on-line servis, apod.) a počet zájemců o pořádání celostátních závodů není rozhodně nijak enormní. To všechno spolu s ekonomickou a kvalitativní stránkou pořádání byla výchozí témata, která je třeba řešit. A nejen tato témata byla předmětem plodné a velmi zajímavé diskuse. Konkrétní návrhy na změny nyní dopracují jednotlivé komise sekce OB a během jara budou komunikovány s o-veřejností. A i my se určitě k návrhům později v našich článcích vrátíme. První změny se však dají očekávat nejdříve od sezóny 2021.

Seminář k soutěžím sekce OB po roce 2020. (Foto: Jan Picek/O-News.cz)

Při příležitosti semináře se sešlo na svém druhém letošním jednání i Vedení Sekce OB. Probíraly se aktuální informace – příprava MS v OB 2021, LODM 2019 v Liberci, proběhlé semináře a školení, příprava soutěžní sezóny 2019 a další. Jedním z hlavních bodů pak byl návrh na restrukturalizaci Komise talentované mládeže, kde se zúží počet členů a v rámci KTM vznikne speciální subkomise TSM, kde budou zástupci jednotlivých TSM, a která bude řešit výhradně záležitosti týkajících se TSM. Další změnou prošlo i složení Soutěžní komise, kam oblast Vysočina nominovala nového zástupce – Jeronýma Kamenického.