Co nás letos čeká ve světovém orienťáku

od | 19. 1. 2023 | OB ve světě, Orientační běh

Před pár dny nám začal rok 2023, který bude opět velmi bohatý na velké akce v orientačním běhu. Tato sezóna bude hlavně v první polovině lesní, jelikož vzhledem k tomu, že je lichý rok, tak nás bude čekat vrchol v podobě lesního Mistrovství světa v OB. Toto lesní mistrovství se bude konat v půlce července ve Švýcarsku. Dále se k nám po dvou letech opět vrátí nejlepší světoví orienťáci, kteří budou běhat na začátku srpna u České Lípy. Těchto akcí ale letos bude mnohem více, pojďme si je tedy představit!

Dospělí

Světový pohár

1. kolo – Norsko

První kolo letošního světového poháru se bude konat na konci dubna v Norsku. Konkrétní termín je 26. – 30. duben. Centrum závodů se bude nacházet v městě Sarpsborg, které leží na jihu země a zároveň se jedná o třetí nejstarší město v Norsku. Jednat se bude o čistě lesní kolo, které započne závodem na klasické trati, poté se poběží middle a celé toto kolo uzavřou štafety. Samotné závody proběhnou v rozmanitém terénu, který je částečně rovinatý a v některých částech jsou strmé detailní svahy. Jsou zde vidět také známky těžebních prací, které jsou rozprostřeny v terénu. Terén závodů je ohraničen obcemi Fosseberget, Lunder a Kirkebygden. Poslední větší orienťácké závody se v Norsku konaly v roce 2019, kdy v nedalekých terénech proběhlo Mistrovství světa, které bylo jako první čistě lesní.

Původní mapa prostoru z roku 2021

2. kolo – Česko

Po pouhých dvou letech se uprostřed prázdnin do Česka vrátí nejlepší světoví orienťáci! V termínu od 2. do 6. srpna proběhne na našem území 2. kolo světového poháru, a to opět v Libereckém kraji. A fanoušci se mají na co těšit, protože proběhnou hned 4 závody, což je v rámci jednoho kola SP výjimečné! První dva závody budou sprintové, nejprve se poběží sprint a den poté sprintové štafety, oba tyto závody se budou konat v České Lípě, která je zároveň centrem celého kola SP. Po dni volna se závodníci přeorientují na lesní disciplíny, a to na middle a klasiku, které se budou konat v terénech poblíž Ždírce. Tyto terény jsou již 3 roky zmapovány a měly být v roce 2020 a poté 2021 použity pro Euromeeting, tedy jakousi generálku na MS, které se konalo v roce 2021. Vzhledem k epidemii koronaviru však se Euromeeting nemohl uspořádat, a tak se později rozhodlo o tom, že s tímto terénem se bude kandidovat na pořádání SP v roce 2023, což vyšlo. Již nyní se lze hlásit na doprovodné závody Czech O-Tour , které se budou konat od čtvrtka do neděle. Pokud by však chtěl orienťák zažít tuto akci z jiného pohledu, tak má možnost přihlásit se jako dobrovolník na pořádání, za což dostane spoustu benefitů (například funkční tričko, ponožky, stravu, ubytování atd.). Stále ještě není zcela zaplněna kapacita pořadatelů, tak neváhejte a přihlaste se!

Masarykovo náměstí v České Lípě (Foto: Wikipedia)

3. kolo – Itálie (ME)

Na začátku října se po dvou letech vrcholný orienťák vrátí do Itálie. Tentokrát se bude jednat o čistě sprintové Mistrovství Evropy, kdy od 4. do 8. října se bude závodit v severní části Itálie. Tento šampionát započne sprintovými štafetami, které se poběží ve městě Soave, nacházející se 20 kilometrů na východ od Verony. Individuální sprint proběhne o dva dny později, kdy kvalifikace se uskuteční v městečku Arco a finále ve vedlejším městě Riva del Garda. Jak už název napovídá, tak se toto město nachází na severním břehu největšího italského jezera Lago di Garda. A o další dny později pak tento šampionát vyvrcholí knock-out sprintem, který se bude konat ve městě Vicenza. Centrum celé akce je situováno do kempu ve městě Peschiera del Garda, které se nachází na jížním břehu výše zmíněhého jezera.

Riva del Garda, jedno z měst, kde se v říjnu uskuteční sprintové Mistrovství Evropy (Foto: Wikipedia)

Mistrovství světa

V půlce července, a to mezi 12. a 16. dnem tohoto měsíce, proběhne hlavní vrchol této sezóny, a to Mistrovství světa, které se bude konat ve Švýcarsku, v oblasti Flims Laax ve východní části země. Vzhledem k tomu, že máme lichý rok, tak tento světový šampionát bude čistě lesní. Jistou generálku si závodníci mohli odbýt loni v říjnu, a to při finále světového poháru, které se konalo v nedalekých terénech poblíž Davosu. Opět se poběží v alpských terénech ve velmi vysokých nadmořských výškách, sahajícím až ke 2000 metrům nad mořem. Nejprve se poběží kvalifikace krátké trati, den poté proběhne první medailový závod, a to klasická trať, po dni odpočinku se poběží finále krátké trati a celý šampionát uzavřou štafety. Bude se jednat o opravdu velkou výzvu, jelikož na závodníky budou čekat mimo jiné prudké výběhy sjezdovek a náročné volby postupů.

Takto vypadá oblast Flims Laax v zimě, v létě zde budou bojovat nelepší světoví orienťáci. (Foto: Nev-dama.cz)

Junioři

Junioři svůj vrchol budou mít na začátku července, kdy se bude konat juniorské Mistrovství světa, a to v Rumunsku. V termínu od 3. do 8. července se nejlepší světoví junioři setkají na závodech ve městě Baia Mare a poblíž něho. Šampionát nejprve započne sprintem a spritovými štafetami přímo ve výše zmíněném městě, které se nachází na severu země a které je zároveň centrem celého mistrovství. Po těchto městských závodech proběhne lesní část šampionátu, a to na východ od centra závodů. Nejprve se poběží krátká trať, poté klasika a celý šampionát uzavřou štafety. Terény pro lesní disciplíny mají nadmořskou výšku 600 – 900 metrů nad mořem a velmi se v něm střídá vegetace, je zde je jak dobře průběžný terén, tak těžko překonatelné houštiny či spadlé stromy.

Dorostenci

V zemi jižně sousedící s pořadatelem juniorského vrcholu sezóny si dají dostaveníčko nejlepší evropští dorostenci, a to od 22. do 25. června. Do Bulharska se Mistrovství Evropy dorostu vrátí po pouhých 5 letech, tentokrát se poběží v městě Velingrad a jeho bezprostředním okolí. Nejprve se poběží sprint, následovat bude klasická trať a celý šampionát zakončí štafety. Tento šampionát je specifický tím, že terén sprintu je rovinatý, na lesní závody je připraven středně strmý terén, který v některých místech může být více strmý. V některých místech terénu jsou kamenné pasáže, závodní les je mimo jiné také charakterizován skvělou průběžností.

Veteráni

Tři roky po původně plánovaném termínu na to konečně dojde! A to na World Masters na Slovensku, které se původně mělo konat již v roce 2020, ale kvůli koronavirové pandemii bylo odloženo hned o tři roky. Vzhledem k tomu, že Slovensko je náš východní soused a i díky bývalé společné minulosti se předpokládá, že čeští “bratia” se tohoto šampionátu zúčastní opravdu ve velkém počtu (už nyní je přihlášeno přes 400 Čechů jako nejsilnější národ ze všech). Centrum je situováno do Košic, druhého největšího města Slovenska. Sprint se poběží přímo v Košicích, lesní kvalifikace se bude konat v prostoru Budimír, finále krátké tratě se poběží poblíž rekreačního areálu Sigord a finále klasické trati se uskuteční ve velmi atraktivním terénu Silické planiny, která je součástí Slovenského krasu. Nyní sice skončily přihlášky v 1. termínu za nejlevnější startovné, stále je ale možné se přihlašovat, buďto jen na sprintové závody, pouze na lesní závody či na kompletní balíček všech závodů.

Pozvánka na World Masters 2023 do Košic od organizátorů

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 4. 2024
a svátek má Valérie.