Co nás čeká v roce 2019: MČR v OB

od | 19. 12. 2018 | Orientační běh, Závody

Odpočítáváme poslední dny roku 2018. Kde však budeme běhat příštím roce? Na O-News.cz jsme pro vás připravili malý seriál, co nás čeká v dalším roce. Začínáme u MČR v orientačním běhu.

Mistrovství ČR v nočním OB

První Mistrovství ČR bude již tradičně v nočním OB. To se letos uskuteční 13. dubna, na to naváže nedělní závod Žebříčku A na krátké trati spojený se závodem Východočeského poháru. Centrum bude po oba dny u nového Obecního domu v Boháňce – Skále. Prostor Vřešťovského chlumu je přemapován po 20 letech. Pořadatelé charakterizují terén jako středně členitý (280-420 m n.m.) s řadou terénních tvarů, v okolí plánovaného centra závodů s množstvím pozůstatků po těžbě pískovce, s hustou sítí komunikací a proměnlivou průběžností porostů. Tratě postaví bývalý reprezentant Michal Jedlička.

Mistrovství ČR ve sprintu a sprintových štafet

Po letošní změně formátu se v roce 2019 vrací víkendová dvojkombinace Mistrovství ČR ve sprintu (sobota) a sprintových štafet (neděle) v termínu 18. – 19. května. Sobotní sprint se uskuteční v Čáslavi ve velmi rozmanitém terénu – staré město, park pod hradbami, lesopark Vodranty, část sídliště, část rodinné domky, mírně kopcovitý. Centrum by mělo být ve Sportovním areálu Vodranty. O den později budou sprintové štafety přímo v Pardubicích za účasti kamer České televize (bude vysílán přímý přenos z tohoto závodu na ČT sport). Závodníky čeká rovinatý terén, kde dominuje sídliště a zeleň s vodními prvky města Pardubic. Předchozí mapa Labe 2007, která je uvedená níže, pokrývá 1/3 prostoru, zbytek nebyl nikdy mapován a nebyly v něm provozovány žádné orientační aktivity.

 

Mistrovství ČR na krátké trati

Týden před tím, než naši nejlepší dorostenci odjedou na Mistrovství Evropy dorostu,  proběhne v termínu 22. – 23. 6. 2019 MČR na krátké trati, které bude mít zázemí na louce nad obcí Velké Svatoňovice. Poběží se v lesním prostoru mezi obcemi Markoušovice – Lhota – Poříčí – Bohuslavice nad Úpou – Sedmidomí známém jako “Čížkovy kameny”. Oblast Čížkových kamenů je výjimečná svou blízkostí k městu Trutnovu i svým multisportovním vyžitím pro sportovní nadšence. Skalnatý kopec, který se zvedá jen 6 km od centra města Trutnova, nabízí traily pro náročné bajkery, skály pro lezce, turistické trasy s výhledy na Krkonoše a v roce 2019 se sem po více jak 15 letech vrací i orientační běžci, a to rovnou na mistrovství ČR. Oddíl orientačního běhu TJ Lokomotiva Trutnov připravuje závody již velmi dopředu ve velkém rozsahu – již je dostupný web, pozvánka, základní informace i video. Tratě staví český reprezentant Jan Petržela a přímo v centru závodu bude i velkoplošná obrazovka.

Mistrovství ČR na klasické trati

Vrchol podzimní domácí sezóny v roce 2019 obstará OOB TJ Tatran Jablonec s centrem v Hraničné (část obce Janov nad Nisou) v prostoru, který většina orientačních běžců zná jako “Maliník”. V roce 2002 se ve zdejším prostoru pořádalo MČR na dlouhé trati (kategorie H21 vybíhala třikrát sjezdovku), prostor pro MČR v roce 2019 bude rozšířen až k Liberci a nabídne celou řadu dlouho nemapovaných partií. Na závodníky čeká v cíli velkoplošná obrazovka, tratě budou z pera Dušana Novotného (semifinále) a Jana Picka (finále). Terén bude typicky jizerskohorský – řada kamenů, skal, středně hustá síť cest, kopcovité pasáže budou střídat ještě kopcovitější. Získá titul počtvrté v řadě Miloš Nykodým? Dojde k překonání účastnického rekordu na MČR? Kolik bude měřit nejdelší postup? Odpovědi získáme o víkendu 21. – 22. září 2019.

Mistrovství ČR štafet, klubů a oblastních výběrů žactva

Poslední MČR si pro závodníky připravil SK Praga a to ve velmi populárním terénu v Tisu u Blatna v termínu 5. – 6. října 2019. Celý prostor je jako stvořený pro orientační běh, vždyť tu byl tréninkový prostor pro MS v OB 1991. Poslední celostátní závody se zde konaly v roce 2004. Terén je porostově různorodý. Obsahuje jak dobře průběžný vysoký les, tak les se sníženou viditelností. Tato kombinace klade zvýšené nároky na změnu tempa. V terénu se navíc vyskytuje velké množství různorodých situačních detailů (balvany, skály, kupky, prohlubně).  Mapu připravuje Jan Drbal, tratě staví Jakub Veselý a Pavel Procházka. Dvě třetiny prostoru byly již dříve zmapovány, 1/3 prostoru bude pro OB použita zcela poprvé. 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.