Co dělají mimo OB: Tomáš Cihlář

od | 2. 4. 2020 | Co dělají mimo les, Orientační běh

Uprostřed dramatického koronového jara na nás ze sdělovacích prostředků začalo v souvislosti s antivirotikem Remdesivir pro prvního českého kritického pacienta vykukovat jméno Tomáše Cihláře. Kdo je Tomáš a proč se o něm zde zmiňujeme? To se dozvíme v dnešním článku od Martina Škvora.

Tomáš je český biochemik a virolog, který po studiích na VŠCHT a doktorandském studiu odjel v roce 1994 na postdoktorandské studium do USA k firmě Gilead Sciences, kde nyní zastává pozici viceprezidenta pro virologii. Vede tým stovky vědců, kteří pracují na výzkumu nových látek pro léčbu HIV a dalších virových onemocnění jako Ebola nebo MERS.

Co už se ale na webu nedočtete je jeho orienťácká minulost! Tomáš (ročník 1967) začal s orientačním během v Chomutově a po nástupu na vysokou školu běhal za pražský oddíl VŠ Praha. A běhal skvěle! Jeho dorostenecká kariéra je lemována mnoha úspěchy a mistrovskými medailemi:

1983 (kategorie M15)

  • Přebor ČSR (Nový Bor) – 2. místo (mimochodem v prostoru Kokořínských skal embargovaném na naše MS 2021)
  • Mistrovství ČSSR (Prostějov) – 1. místo

1984 (kategorie M17)

  • Přebor ČSR Dlouhá trať (Bruntál) – 1. místo

1985 (kategorie M17)

  • Mistrovství ČSSR (Bratislava) – 1. místo
1983 – 3 denní Gottwaldov. Po doběhu handikepu v cíli s autorem textu.

Tomáš byl v dorostu špičkový závodník, jeho souboje především s Petrem Utinkem a Honzou Bláhou (mimochodem přednostou Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ve VFN Praha, kde má právě tohoto kritického pacienta na starosti!) byly napínavou ozdobou všech celostátních závodů. Já si vzpomínám jak jsme si my – jeho soupeři – v našich 15-ti letech mezi sebou v cíli v žertu „stěžovali“, že Tomášovi stačí při jeho vzrůstu udělat v závodě méně kroků než nám a proto nás tak často poráží. Tím to ale nebylo.

Přejeme Tomášovi hodně úspěchů v jeho práci a doufáme, že ho naše vzpomínka v jeho náročném programu potěší.

Martin Škvor

1983 – MČSSR Prostějov. Zleva: P. Utinek, T. Cihlář a J. Bláha

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 6. 2024
a svátek má Milan.