Co dělají mimo OB: Bioložka Adéla Indráková

od | 26. 2. 2017 | Co dělají mimo les, OB v ČR, Orientační běh, Rozhovory

Kde tráví jedna z našich nejlepších žen volné chvíle, když zrovna netrénuje? V laboratoři! Dlouholetá členka reprezentačního týmu je v civilním zaměstnání vědeckou pracovnicí v Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Proč si vybrala tento obor, jak se lze skloubit vrcholový sport a “vrcholovou vědu” nebo na čem zrovna Áďa pracuje na obou polích? Odpovědi na tyto a další odpovědi naleznete v našem rozhovoru. Vydáváme ho právě dnes, 26. února, kdy Áďa slaví narozeniny.

 

Ahoj Áďo, jakou máš zimu?

Ahoj! Zima je letos nějaká dlouhá, mrazivá a v Brně je sněhu, že jsem ho tolik ještě na Holedné neviděla. Konečně tak zažily premiéru mé nové běžky, které jsem před třemi lety dostala…

Jsi naší dlouholetou reprezentantkou, který ze svých výkonů na světové scéně považuješ za nejzásadnější, na který závod vzpomínáš nejraději?

Zásadní výkon v dospělých nemám. Povedly se mi štafety ve Skotsku, kde jsme byly šesté, na ty teď opravdu ráda vzpomínám. Většinu závodů jsem schopná zaběhnout oukej, ale není to ono. Loňskou sezónu jsem se rozbíhala po zranění achilovky. Šlo to překvapivě dobře, ale na všech větších akcích jsem pak zůstala poměrně daleko od svého maxima. Snad se zadaří třeba letos.

Prozatím největší úspěch Ádi Indrákové- 6. místo na MS 2015 ve Skotsku

Kdy ses vlastně rozhodla věnovat se orienťáku naplno?

Já se orienťáku vlastně naplno nevěnuji, ve srovnání třeba s Milošem, který opravdu dře na plný úvazek. Svůj čas dělím mezi univerzitu a běhání. Nicméně zhruba od šestnácti tomu dávám hodně.

Již na gymnáziu jsi patřila mezi nejlepší studentky, zvažovala jsi i studium medicíny, proč nakonec zvítězila biologie?

Právě na gymnáziu mne zaujala genetika a molekulární biologie a já stoprocentně věděla, že tohle chci dělat. Řešila jsem, jestli začít medicínou nebo jít ten obor studovat rovnou. Do poslední chvíle jsem doufala, že rozhodne náhoda, že se třeba na medicínu nedostanu. Pak jsem to ale probírala se zasvěcenými lidmi z oboru a vybrala si přírodovědu. Taky se mi zdálo, že to půjde líp skloubit s běháním.

Studovala jsi na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity, nyní zde působíš jako odborná pracovnice v Ústavu experimentální biologie. Jak vypadá Tvůj typický den?

Většinou se opakuje dost podobná rutina, ráno vstanu a posiluji, nebo jdu na jógu či běhat, pak se vypravím do laboratoře, tam jsem přes den. Potom jdu na trénink a domů. Ještě loni jsem ale z tréninku chodila zpátky do laboratoře a domů jsem šla jen spát.

Jak vypadá typický den reprošky Adély Indrákové? Trénink, laboratoř, trénink

Jak lze vlastně skloubit vrcholový sport a „vrcholovou“ vědu? Vycházejí Ti na Fakultě vstříc?

Při studiu to bylo hodně náročné a věty typu: „Naše fakulta je vlajkovou lodí univerzity, tak si vyberte, jestli chcete dělat vědu nebo sport,“ byly na denním pořádku. Teď mám naštěstí rozumnou vedoucí a zkrácený úvazek. Jinak by to snad ani nešlo. Snažím se být v práci osm hodin, abych pak mohla odjet na soustředění. Věda je ale souboj a tlak na tvorbu výsledků velký, tak některé analýzy či korekce článků dělám i z ciziny. Snad na mně v laboratoři budou dál hodní.

Máš mezi repre kolegy z celého světa nějakou spřízněnou duši, se kterou můžeš probírat i odborná témata?

Pracovní/studijní věci na soustředění ani rozebírat nestihneme. Majda Tužilová studuje medicínu, baví mne poslouchat, co zrovna probírají. A pak Dana se věnuje genetice.

Rok jsi strávila na studijním pobytu ve švédském hlavním městě a mekce orienťáku Stockholmu. Místo si vybírala s ohledem na své vědecké nebo orienťácké ambice?

V tomhle případě jednoznačně orienťácké ambice. Nakonec to ale byla skvělá volba, i co se profesního života týče. Ten pobyt mi dal opravdu hodně a můžu to všem začínajícím hvězdičkám jen doporučit.

Aďa na posledních metrech krátké trati MS 2016 v Strömstadu Foto: Worldofo.com

Chystáš se v budoucnu opět na delší čas vyrazit někam za hranice?

Chtěla bych, moc bych chtěla. Měla jsem být teď na doktorátu ve Finsku, jenže když si člověk najde v Čechách milého… Snad brzy vyrazíme spolu někam za hranice Česka na delší dobu.

Jaké sportovní a vědecké cíle máš pro sezónu 2017?

V OB bych ráda pronikla do světové patnáctky, ve vědě je to ještě na dlouhou trať, takže v rámci rozcvičky rozjet můj projekt s bakteriální RNA.

Děkuji za rozhovor a přeji úspěchy v lese i v laboratoři!

Děkuji a přeji čtenářům dobrý zbytek zimního tréninku.

 

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 6. 2024
a svátek má Milan.