Co čeká orienťáky v roce 2024?

od | 11. 1. 2024 | OB v ČR, OB ve světě, Orientační běh

Na začátku roku je čas přinést pohled na letošní sezónu. Ta bude velmi nabitá – v Plzni se uskuteční Mistrovství světa juniorů, dospělé čeká čtyřkolový světový pohár a na domácí scéně získají ti nejlepší prize-money při MČR. Pojďme si vše důležité představit!

Fandi, zapoj se a zazávoď si při JMS v Plzni

Po loňském roce, kdy na českém území proběhly tři velké mezinárodní akce (MS v Trail-O, SP v OB a MS v MTBO), připravuje Český svaz orientačních sportů společně s lokálními kluby Západočeské oblasti v čele s KOS Slavia Plzeň další vrcholný podnik. Mistrovství světa juniorů proběhne v Česku po 11 letech, naposledy tento šampionát hostil v roce 2013 Hradec Králové. Letošní JMS má centrum v dalším krajském městě, v Plzni, a proběhne v termínu 30. června až 6. července. Obdobně jako v roce 2023 bude na programu pět finálových disciplín – sprintové štafety, sprint, klasická trať, krátká trať a štafety. Vy se můžete zúčastnit v několika rolích:

  1. jako divák – české úspěchy na loňském MSJ v v Rumunsku určitě navnadily nejednoho českého diváka. Jakub Chaloupský sice už v letošním roce přestoupil do kategorie dospělých, ale Lucie Dittrichová, Daniel Bolehovský či Jiří Donda a další určitě budou táhnout tým i na domácí půdě.
  2. jako dobrovolník – organizátoři těsně před Vánoci spustili registraci pro pomoc s organizací závodů na nejrůznějších úsecích. Nepromeškejte včasné přihlášení a výběr pozice dle svého gusta!
  3. jako závodník – vedle soubojů o mistrovské tituly si můžete ve všech lesních prostorech JMS také zazávodit v rámci druhé série Czech O-Tour 2024. Jsou připraveny hned 4 etapy a stihnete jak fandit, tak se zúčastnit doprovodných závodů.

Svěťák tak trochu po vzoru biatlonu a skotské MS

Dospělí reprezentanti budou začínat svoji vrcholnou část sezóny netradičně až na konci května, a to hned dva víkendy po sobě. Nejprve 25.-26. května proběhne ve švýcarském Oltenu první část sprintového SP (KO sprint, sprint), o týden později (1. a 2. června) se dějství přesune do Itálie (Genova), kde bude na programu sprint a sprintové štafety. V létě proběhnout dvě akce, které původně byly plánované již na rok 2022, ale kvůli přesunům šampionátů z dob covidových, se do těchto destinací pojede až v letošním roce. 12.-16. července se tak podruhé v historii uskuteční čistě sprintový světový šampionát ve skotském Edinburghu. O více než měsíc později (16.-20. srpna) se zrak celé orienťácké komunity přesune do maďarského Móru. Tato vrcholná akce, Mistrovství Evropy, nabídne pořádnou podívanou pouze v lesních disciplínách, současně bude zařazena do světového poháru. Ten bude v roce 2024 ukončen na konci září ve Finsku jako generálka na MS 2025, které v těchto končinách proběhne. Pro úplnost dodejme, že v letních měsících nás ještě čeká Mistrovství Evropy dorostu v Polsku (21.-24. června) a také Akademické mistrovství světa v Bulharsku (1.-5. srpna).

Uspěje na mezinárodní scéně i Tomáš Křivda? Loni obsadil 4. místo na klasice na MS i domácím SP. Foto: Petr Kadeřávek.

Prize-money pro nejlepší na MČR

Pozn.: některé odkazy na domácí šampionáty ještě nemusí být funkční

V letošním roce v podobných termínech jako před rokem 2023 proběhnou české šampionáty. Zajímavostí ale je, že první 3 závodníci v kategoriích D21 a H21 získají od ČSOS finanční odměny (1. místo 6 000 Kč, 2. místo 4 000 Kč, 3. místo 2000 Kč), a to na všech individuálních MČR vyjma nočního. Právě tento šampionát odstartuje pomyslnou letošní sezónu, uskuteční se 13. dubna ve Sportovním areálu Petřvald-Březiny na Ostravsku. Podruhé se čeští závodníci dočkají také MČR v knock-out sprintu. Letos bude v Prostějově na státní svátek 8. května. O 10 dní později, 18.-19. května, proběhnou další dva české šampionáty – Mistrovství ČR ve sprintu v Jemnici a následně Mistrovství ČR ve sprintových štafetách (Moravské Budějovice). Jediný letošní šampionát na území Čech bude Mistrovství ČR na krátké trati. Ten proběhne 8.-9. června v malé obci Pastuchovice, většina zná ale tento prostor jako “Sklárna”. Vrchol podzimu obstará MČR na klasické trati v obci Tatenice (14.-15. září) a Mistrovství štafet, klubů a oblastních výběrů žactva u Vracova (obec Vacenovice), které orienťáky čeká první říjnový víkend. Veteráni budou mít i v roce 2024 svůj víkendový šampionát v individuálních disciplínách – poslední červnový víkend zavítají na Českolipsko.

Hlavní loňské šampionáty měly překvapivější vítězky. MČR na klasice ovládla Adélka Bogarová, šampionát na krátké trati Jana Stehlíková. Jak tomu bude letos? Foto: Petr Kadeřávek.

Vícedenní závody naskládané na začátek a konec prázdnin

Nabídka tradičních českých vícedenních závodů bude letos trochu jiná. Většina závodů totiž proběhne buď hned na začátku, nebo naopak zcela na konci prázdnin. Třeba v posledních třech prázdninových víkendech je možnost výběru z 6 různých závodů!

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 23. 2. 2024
a svátek má Svatopluk.