ChatGPT: Rozhovor s moderní technologií na téma moderní technologie v orienťáku

od | 20. 2. 2023 | Hustník, Orientační běh, Rozhovory

“Ahoj! Já jsem jen počítačový program, takže nemám emoce a nemohu se cítit dobře nebo špatně, ale jsem připraven odpovědět na vaše dotazy a pomoci vám s vašimi problémy. Co byste rád věděl(a) nebo potřeboval(a)?” Takto mi odpověděl Chatbot společnosti OpenAI na otázku, jak se dnes má. Hned jsem toho tedy využil a zeptal se ho, jestli mi poskytne rozhovor. Souhlasil. Přinášíme vám tedy v magazínu Hustník první rozhovor s umělou inteligencí pro O-News.cz na téma moderní technologie a orientační běh. Podotýkám, že veškerý text uvedený kurzívou je vygenerovaný umělou inteligencí.

Obrázek na téma OB a moderní technologie vygenerovaný umělou inteligencí Dall-E.

Ahoj, když vidím, jak bravurně funguješ, začínám se moderních technologií trochu děsit. Jak dlouho budeme ještě v orientačním běhu běhat s papírovou mapou v ruce než ji nahradí modernější technologie?

Ahoj! To je zajímavá otázka, na kterou bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Přestože se technologie neustále vyvíjí, orientační běh s mapou má stále své místo a popularita mezi sportovci i nadále roste. Orientační běh je založen na schopnosti číst mapu a rychle reagovat na terén. To je dovednost, kterou si běžci mohou neustále zdokonalovat a vylepšovat. Navíc, orientační běh s mapou nabízí jedinečný zážitek, kdy si běžci mohou vychutnat krásy přírody a zároveň se při tom aktivně pohybovat. Moderní technologie, jako jsou GPS navigace nebo mobilní aplikace, mohou být užitečné pro orientační běh, ale nemohou nahradit zcela čtení mapy. Například, GPS signál může být rušen v hustém lese nebo podél strmých svahů, což by mohlo vést k ztrátě orientace. Navíc, závislost na technologii může omezovat rozvoj kritických dovedností, jako jsou vizuální a prostorové myšlení. Vzhledem k tomu, že orientační běh s mapou je stále oblíbenou aktivitou mezi sportovci a fanoušky, pravděpodobně bude nadále existovat jako sportovní disciplína a rekreační aktivita. Nicméně, moderní technologie se stále vyvíjí a mohou se v budoucnu stát důležitou součástí orientačního běhu.

ChatGPT byl spuštěn jako prototyp 30. listopadu 2022 a rychle si získal pozornost pro své podrobné a dobře formulované odpovědi v mnoha oblastech znalostí. Podle slovního zadání může například psát počítačové programy, poezii nebo obchodní korespondenci. Dokázal by dokonce složit přijímací zkoušky na právnickou fakultu, byť by byl mezi horšími. Za významnou nevýhodu však je považována jeho nerovnoměrná faktická přesnost. (Zdroj: Wikipedia)

Tak to jsi mě trochu uklidnil. Jaké moderní technologie mají budoucnost v orientačním běhu?

Orientační běh je sport, který se v posledních letech stává stále populárnějším a moderní technologie mohou hrát důležitou roli v jeho budoucnosti. Zde jsou některé z možností, jak by se moderní technologie mohly uplatnit v orientačním běhu:

 1. GPS a mapové aplikace: Moderní GPS technologie mohou hrát klíčovou roli v orientačním běhu. Mobilní aplikace s GPS umožňují běžcům snadno sledovat své trasy, rychlost a vzdálenosti, což může být užitečné pro plánování tréninkových programů. Mapové aplikace mohou být také užitečné pro běžce, aby se snadno orientovali v terénu a našli svou cestu při závodech.
 2. Wearables: V dnešní době existuje mnoho různých wearables, jako jsou fitness náramky a hodinky, které mohou být užitečné pro běžce. Tyto zařízení mohou sledovat výkon, srdeční tep a další parametry, což může pomoci běžcům zlepšit své tréninkové programy a zvýšit jejich výkonnost.
 3. Virtuální reality: Virtuální realita může být využita k vytvoření simulací terénu, což může být užitečné pro trénink během zimních měsíců, kdy jsou venkovní podmínky nevhodné pro běh v terénu. To by mohlo také pomoci běžcům trénovat na nových typech terénu, které by jinak nebyly k dispozici.

V závěru lze tedy říci, že moderní technologie mají velký potenciál v orientačním běhu. Tyto technologie mohou být využity k optimalizaci tréninkových programů, zlepšení výkonnosti a zvýšení zážitku z této sportovní aktivity.

Protože vím, že umělá inteligence umí i generovat hezké obrázky, tak jsem ChatGPT požádal, aby mi vygeneroval nějaký pěkný ilustrační obrázek k našemu rozhovoru. Vygeneroval mi krásný popis tohoto obrázku. Tak si ho přečtěte a ilustrační obrázek si představte sami.

A co umělá inteligence?

Umělá inteligence může být použita k vytvoření algoritmů, které by pomohly běžcům plánovat své trasy a optimalizovat své tréninkové programy. To by mohlo pomoci běžcům dosáhnout lepších výsledků a minimalizovat riziko zranění.

Znáš příklad algoritmu, který by mohl pomoci orientačnímu běžci plánovat trasy?

Ano, existuje mnoho algoritmů, které mohou pomoci orientačnímu běžci plánovat trasy. Jedním z nejpoužívanějších a nejjednodušších algoritmů je algoritmus nejkratší cesty. Algoritmus nejkratší cesty může být použit k nalezení nejkratší trasy z jednoho bodu na mapě na druhý. Tento algoritmus spočívá v nalezení nejkratší cesty z jednoho bodu na mapě na druhý pomocí určité metriky, jako je například vzdálenost nebo čas cesty. V tomto případě by metrikou mohla být vzdálenost, kterou běžec musí urazit. Existuje mnoho implementací algoritmu nejkratší cesty, ale jednou z nejpoužívanějších je Dijkstrův algoritmus. Tento algoritmus hledá nejkratší cestu z jednoho bodu na mapě na druhý tím, že prochází postupně všechny body na mapě a hledá nejkratší vzdálenost od počátečního bodu. Algoritmus se opakuje, dokud nedosáhne cílového bodu. Další algoritmus, který by mohl být užitečný pro orientační běžce, je algoritmus A*. Tento algoritmus je založen na algoritmu nejkratší cesty, ale používá heuristiku k předpovídání, který směr by mohl být nejlepší. Tento algoritmus je často používán pro plánování tras v aplikacích pro mapování a navigaci. Kromě těchto algoritmů existuje mnoho dalších algoritmů, které by mohly pomoci orientačnímu běžci plánovat trasy, včetně algoritmů pro hledání nejkratší cesty s omezením (například omezení výškových rozdílů) a algoritmů pro hledání cest s minimálním počtem zatáček.

“Deník The Guardian uvedl, že schopnosti, které umělá inteligence ukazuje, mohou do několika málo let způsobit problémy novinářům či programátorům, neboť je může zcela nahradit.” (Zdroj: e15.cz) Nebojte, většinu článků pro O-News.cz budou stále psát lidé.

Jakými způsoby by mohlo dojít ke zneužití moderní technologie orientačními běžci pro dosažení lepších výsledků?

Moderní technologie mohou být pro orientační běžce velkým pomocníkem, ale současně také mohou být zneužity pro dosažení nečestných výhod. Některé z možností, jak by technologie mohla být zneužita, jsou:

 1. Použití GPS a chytrých hodinek – orientační běžci by mohli používat GPS a chytré hodinky pro sledování své polohy a trasy, což by jim mohlo pomoci v lepší orientaci. Nicméně, kdyby běžci získávali příliš velkou výhodu používáním GPS a chytrých hodinek, mohli by získat nečestné výhody před ostatními závodníky.
 2. Použití dronů – někteří běžci by mohli používat drony k tomu, aby získali lepší výhled na trať, což by jim mohlo pomoci v lepší orientaci a získání výhody před ostatními závodníky.
 3. Použití doplňků jako jsou sluchátka nebo komunikátory – běžci by mohli používat sluchátka nebo komunikátory, aby si navzájem sdělovali informace o trati a taktikách, což by jim mohlo poskytnout nečestné výhody před ostatními závodníky.

Je důležité si uvědomit, že zneužívání technologie pro dosažení lepších výsledků není v souladu s pravidly orientačního běhu a může vést k diskvalifikaci. Proto je důležité dodržovat pravidla a běžet spravedlivě.

Moje řeč. Doufám, že si tvůj návod nevezmou orienťáci jako příklad.

Líbí se mi, že i když jsem se zeptal na negativní věc, tak Chat GPT vždy konverzaci zakončil pozitivním sdělením. Tak pojďme s pozitivním výhledem do budoucna zakončit i náš rozhovor.

Celkově lze říci, že orientační běh s mapou bude stále existovat a zůstane důležitou částí tohoto sportu. Nicméně, moderní technologie se budou pravděpodobně stále více využívat pro podporu orientačního běhu a mohou přinést nové možnosti pro běžce a fanoušky.

Tak se na ty nové možnosti budeme těšit. Díky za rozhovor!

1 komentář

 1. Avatar

  No umělá inteligence… Na poměrně dobře cílené otázky, tady dostáváme rozvláčnou odpověď, která občas ani nezasáhne terč. Trochu to připomíná odpovědi našich politiků, kteří mají zřejmě umělou inteligenci tohoto stupně vrozenou, pokud ale nemají vrozenou její surovou analogovou podobu a to papírový tahák.

  A z podobného soudku – Zrovna dneska jsem stahoval učebnici XML (strojově čitelné PDF) a naše bezpečnostní aplikace s umělou inteligencí mi oznámila: V souboru byl nalezen škodlivý kód a nevhodný obsah byl z něho odstraněn. Z takové formy umělé inteligence mám oprávněný strach.

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 6. 2024
a svátek má Milan.