CEYOC: první letošní mezinárodní závody v OB
Dnes je 18.01.2020

OB ve světě | Orientační běh | 05.04.2018

V maďarském Csákváru začíná již potřetí Středoevropské utkání mládeže v OB, tzv. CEYOC. Letos se běží v jiném složení disciplín, než-li v předešlých letech. Celé závody odstartují páteční štafety, v sobotu je na programu klasická trať a klání zakončí nedělní krátká trať.

Závody nevnímám za důležité z pohledu sbírání medailí, takže žádný trénink nebude. Staré mapy jsme si ale poslali a závodníci budou usínat unavení po našich analýzách k následujícímu startu, někteří nejspíš už během nich, “ zdůvodňuje trenér Marek Cahel rozhodnutí, že česká výprava odjíždí do dějiště až v pátek ráno a nestihne žádný trénink. První závod, který je štafetový, možná zamotal trochu trenérovu hlavu, koho nasadit. “Radši bych sestavoval štafetu po klasice a middlu. Ale na druhou stranu jsme na CEYOCu vždy skládali spíš vyrovnané týmy, aby soupeřily hlavně mezi sebou. Takže teď máme klíč dle výsledků z Jarního Poháru 1-4-6 a 2-3-5,” vysvětluje ústřední trenér mládeže. Štafety se běží v terénu, kde je nízká hustota cest, dobrá až střední viditelnost. Na závodníky čeká listnatý les s řadou rýh a v některých částech se strmými svahy. Vítězné časy se odhadují na 25-30 min/úsek. Zajímavostí je, že se běží na mapě v měřítku 1 : 7 500.

O den později je na pořadu klasická trať, která má podobné parametry jako na klasickém EYOCu. Dorostenci mohou očekávat typický maďarský terén v této oblasti, což znamená listnatý les s mnoha kameny se strmými údolí a velkým převýšením, průběžnost je velmi dobrá. V neděli bude CEYOC zakončen pětadvacetiminutovým middlem pro všechny kategorie. Běží se ve stejném terénu jako v sobotu. Jak sobotní klasická trať, tak nedělní middle se odehrají na mapě v měřítku 1 : 10 000. Souběžně s CEYOCem se pořádá i 55. ročník Spring Spartacus Cupu.

Na CEYOCu se sjede konkurence týmů z Polska, Maďarska a Slovinska (Slováci si nenechali ujít svůj CESOM). “Především Maďaři staví opravdu silný tým a budou silným soupeřem, stejně tak individuality z Polska. Loni jsme je v plné síle na CEYOCu porazili, na MEDu už ne,” přiznává Cahel. Česká reprezentace odjíždí do Maďarska především pro zkušenosti. “Nováčkům v týmu půjde především o zjištění, že orienťák se v repre dresu běhá pořád stejně. Všichni si musíme uvědomit, že musíme nejprve podat svůj kvalitní individuální výkon, že není potřeba běžet nijak nadpřirozeně,” objasňuje strategii trenér a dodává:“Uvidíme, co to bude znamenat. Pokud mladí dostanou v této konkurenci čočku a nebude jim to jedno, tak aspoň uvidí důvod ke zkvalitnění tréninku. Zkušenější závodníci si naopak už po několikáté mohou vyzkoušet závod pod tlakem (na startu s nimi o tom budu mluvit) a třeba pokusit se ustát roli favorita.” Nominace na CEYOC proběhla na Jarním poháru, do Maďarska pojede tým s 24 běžci, 6 v každé dorostenecké kategorii. Bohužel kvůli zranění z Velikonočního soustředění neodcestuje Petr Čech, kterého nahradí Petr Melichar. “Ostatní by měli být v pořádku,” uzavírá Marek Cahel.

D16 – Anna Karlová (JIL), Adéla Vandasová (PHK), Elin Martanová (VLI), Michaela Dittrichová (SKM), Jana Pekařová (TUR), Kateřina Blažková (SJH)

D18 – Martina Opálková (BBM), Nikola Thýnová (SHK), Kateřina Grycová (TBM), Adéla Rýdlová (TJN), Veronika Šklíbová (SRK), Anna Kochová (SJC)

H16 –  Jakub Chaloupský (PHK), Lukáš Richtr (VPM), Martin Šimša (PGP), Jan Rücker (HOR), Lukáš Vitebský (TJN), Šimon Mareček (OSN)

H18 –  Josef Nagy (TJN), Tomáš Janovský (PGP), Ondřej Metelka (PHK), Dan Pavlovec (BOR), Filip Adámek (ABM), Petr Melichar (LLI).

Česká výprava na CEYOCu 2017, který se uskutečnil v Polsku. Foto: Dušan Vystavěl.

Celá koncepce CEYOCu pochází z hlavy Dušana Vystavěla: “Myšlenka na uspořádání takovéto akce pro dorost vznikla z důvodu umožnit závodníkům dorosteneckých kategorií získávat ostré mezinárodní zkušenosti před vlastním vrcholem dorostenecké sezóny – mistrovstvím Evropy dorostu. Akce je určena pro reprezentační výběry jednotlivých zemí a to v počtech až šesti závodníků (a s tím souvisejících 2 štafet) v každé kategorii,” říká nadšený prostějovský organizátor, který letos kandiduje do Předsednictva IOF. První ročník se konal v dubnu 2016 v okolí Hranic na Moravě, podle reakcí jednotlivých týmů byl velmi úspěšný. CEYOC by měl být „low-cost“ akcí – spí se např. v tělocvičně nebo školních třídách.  “Vlastní závody by měly být organizovány uvnitř pětiúhelníku Vídeň – Budapešť – Banská Bystrica – Krakov – Brno, tedy tak aby i cestovní náklady byly co nejmenší,” doplňuje Vystavěl.

Důležité odkazy:

 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *