Cesta Krále na trůn aneb Analýza MČR mužů

od | 5. 10. 2020 | Analýzy, OB v ČR, Orientační běh, Reportáže, Závody

V sobotu proběhlo nedaleko České Kamenice v náročných terénech CHKO Labské pískovce MČR na krátké trati za pořadatelství OK Jiskra Nový Bor. Za účasti české špičky a zahraniční konkurence vybojovali zlaté medaile Denisa Kosová a Vojtěch Král.

Ve startovním poli čítajícím 55 žen se mimo soutěž představily i 3 zahraniční závodnice – Švýcarky Elena Roos a Sofie Bachmann a hlavně Tove Alexandersson, superstar světa orientačního běhu. A Tove ukázala, že pískovce jí nejsou cizí, trať zaběhla skvěle a suverénně by závod vyhrála, medaile však byly připraveny pouze pro české závodnice. Do závodu se hned od začátku obuly naše reprezentantky, Denisa Kosová po chybě na 4. kontrolu byla poměrně daleko od medaile, pak se ale dostala do tempa, šla čistě a po dobře realizovaném postupu na 13. kontrolu se dostala do čela a i v cíli mohla slavit první místo. Druhé místo a vytouženou letošní medaili si vyběhla Vendula Horčičková, která ztratila 42 vteřin. Další bronz do své sbírky přidala Lenka Mechlová (+0:59). Do TOP 6 se podívaly ještě Anna Štičková, Adéla Indráková a Karolína Teplá. “Pěkná a hlavně fyzicky náročná trať s trochu technicky lehčím závěrem. Z mého pohledu spíš nepovedený závod s několika chybami a pocitem fyzického trápení (v domácím terénu 5′ od Tove považuji za velkou ztrátu). Ve výsledku obrovské překvapení, že to dalo na obhajobu,” komentovala hořkosladké vítězství Denisa Kosová. Zítra se můžete těšit na detailní analýzu ženské trati, prozatím vám musí postačit výsledky a GPS.

Výsledky

GPS

Na mužskou trať se podíváme podrobněji již dnes. Mezi 64 běžci na startu chyběl z naší špičky jen Pavel Kubát, který léčí zranění stehna. Skvěle zaběhl Vojtěch Král, do vedení se dostal na 3. kontrole a neponechal nic náhodě. Ani 8násobný mistr světa Daniel Hubmann neměl šanci, zlato tak putuje do Severky Šumperk: “Byl to hodně těžký závod, v první půli hlavně technicky a v druhé fyzicky. Podařilo se mi ty nejtěžší skalní pasáže proběhnout bez chyb a to mi dodalo velké sebevědomí do zbytku tratě. Jedné chyby jsem se nevyvaroval – dohledávka K12, maximálně 20 vteřin, špatně jsem zvolil i postup na K13, ale to nebylo zásadní. Síly mi stačily až do konce závodu.” V nejlepší formě se nemohl představit Miloš Nykodým, který předzávodní noc vzhledem k bolestem břicha strávil v nemocnici. I přesto však bojoval o medaile. Ještě 3 kontroly před cílem měl shodný čas jako Daniel Vandas a o stříbru nebylo až do posledních chvil jasno, nakonec fyzicky náročný výběh ke sběrce zvládl lépe Daniel Vandas a o 3 vteřiny bronzového Nykodýma porazil (ztráta na Krále 2:22, resp. 2:25). Další pozice obsadilo brněnské duo Hájek-Minář, top 6 uzavřel Jan Petržela.

Výsledky

GPS

A jaké postupy a zvraty mistrovská trať nabídla?

To se dozvíte v analýze od kamenického Lukáše Kettnera:

Postup Start – 1

První kontrola byla obrovská 15m věž, která ale není zadarmo. Lehce přes minutu ztrácí Nožka, který špatně seběhl a musel se vracet.

Postup 1 – 2

Nejrychlejší volba byla patrem, postup vrchem je pomalejší a fyzicky náročnější (ušetřené síly se v závěru hodily).

Postup 2 – 3

Z favoritů zde ztrácí Křivda, který kontrolu nabíhá delší a strmější cestou zprava z údolí a postup nerealizuje čistě. Minutka pryč. Nejrychlejší je volba rovně mezi srázy.

Postup 3 – 4

Krátký postup s velkým množstvím realizovaných variant. Král nejrychleji rovně, Kettner zleva a Petržela zprava ztrácí 20 vteřin.

Postup 4 – 5

Krátká vrcholová prémie, stačilo vybrat správný průchod. V dohledávce chybuje na necelou minutku Minář.

Postup 5 – 6

Výběh pokračuje a bylo potřeba si pohlídat správný seběh ke kontrole. Půlminutku ztrácí Miloš Nykodým levou variantou. Minutku na postupu nechává také Poklop a Hadorn.

Postup 6 – 7

Jediná větší “chyba” Hubmanna. Horší volba vrchem je o cca 40 vteřin pomalejší. Nejlepší je traverz se závěrečným seběhem ke kontrole (modrá varianta). Přibližně stejnou porci jako Hubmann ztrácí i Sýkora.

Postup 7 – 8

Osudová kontrola pro Glonka. Přímou variantou s nepovedenou dohledávkou ztrácí cca 4 minuty a brzy přichází o lepší výsledek.

Postup 8 – 9

První delší postup závodu na první rádio. Nejlepší opět přímá varianta, která je ovšem nesmírně fyzicky náročná. Většina závodníků volila příběh ke kontrola zleva údolím po průseku.

Postup 9 – 10

Transportní ťukec mezi srázky.

Postup 10 – 11

Mikrovolba s minimálními rozdíly. Švýcarské varianta vycházejí podobně. Další půlminutky ztrácí Sýkora, udělal paralelní chybu na hřbetě u kontroly (GPS je drobně chybná).

Postup 11 – 12

Krátký výběh s traverzem ve správné výšce. Koukám, že nejsem jediný, kdo tady zaváhal.

Postup 12 – 13

Moc pěkně postavený postup s variantami středem patrem (fialová) a nebo fyzicky náročnou horní (světle modrá) či dolní (zelená) obíhačkou. Vlivem náběhu do nižšího skalního patra a následné chybě na dohledávce ztrácí drahocennou minutu a půl Sýkora (žlutá).

Postup 13 – 14

Traverzový postup v nejrychlejším provedení od Hubmanna.

Postup 14 – 15

Atletická vložka s dvěma variantami, rychlejší ta s výběhem po cestě.

Volba 15 – 16

V dohledávce dělá malou myšku Dan Vandas a propadá se na průběžné 4. místo.

Postup 16 – 17

Král v závěru neskutečně letí, je o třídu jinde. Stíhá ho jen Hubmann a trošku Nykodým.

Postup 17 – 18

Poslední krátký postup ve skalách. Všichni (nejen favorité) bez zaváhání. Nejrychlejší Sýkora.

Postup 18 – 19

Mikrovolby terénem na poslední rádio.

Postup 19 – 20

Neúprosný výběh na sběrku, kde se hraje o medaile. Nejrychleji zdolává Vandas čímž se dostává vteřinu za aktuálně druhého Nykodýma. Nejvíc zbylých sil, nasazení a přímá varianta vítězí.

Doběh

Fantastický finiš předvádí Vandas hnaný diváky v aréně. Poráží Nykodýma na doběhu o 4 vteřiny a převrací souboj o stříbrnou medaili na svojí stranu. Nutno zmínit, že Nykodým strávil celou předcházející noc v nemocnici s bolestmi v břiše, což se určitě projevilo na fyzickém výkonu. Obzvlášť ve velmi náročném závěru trati.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 5. 2024
a svátek má Nataša.