Český závod týmů: úspěšnou premiéru ovládly týmy Chocně a Tesly Brno

od | 30. 10. 2017 | Orientační běh, Reportáže

Juniorští závodníci Vojta Netuka, Šimon Navrátil a Ladislav Semrád, kteří běželi pod hlavičkou KOB Choceň, a závodnice Tesly Brno v sestavě Verča Grycová, Terka Korpasová a Adéla Chromá se stali vítězi v hlavních kategoriích Českého závodu týmů, který se uskutečnil o státním svátku 28. října 2017 na Suchém.

Krátce po startu. Foto: Dušan Vystavěl.

Český závod týmů měl tuto sobotu u nás premiéru. Není to však nic neobvyklého, ve Švýcarsku se závod týmů běhá už desítky let, vždy první listopadovou neděli. Závod probíhá vždy po skončení závodní sezóny, v pohodové a uvolněné atmosféře, kterou podtrhují vzájemné souboje například rodinných klanů. Závod se běží v tříčlenných týmech v odpovídající věkové kategorii, byly preferovány oddílové týmy, nicméně nebyla to podmínka. Celý tým běží s jednám čipem, v jehož držení se členové týmu mohou libovolně střídat. Vítězí tým, jehož čip dosáhne nejrychlejšího času a má ražení v pořádku. Trať si mohou jednotliví členové libovolně rozdělit, je možno si kontroly dopředu naběhnout a v lese je možno i navzájem komunikovat či pokřikovat. Nicméně členové týmu musí být na některých úsecích trati společně. Jednalo se zejména o start, sběrnou kontrolu a na 1-5 kontrolách, které byly vyznačeny v terénu i v popisech kontrol. Stavbu si vzali na starost švýcarští reprezentanti Andreas a Matthias Kyburzovi.

Tým v čele s Terezou Janošíkovou. Foto: Dušan Vystavěl.

V mládežnických kategoriích vítězili převážně běžci reprezentující Hanáckou oblast a také Teslu Brno, ve veteránech vyhráli závodníci ze Zlatých Hor a opět Teslačky. Závodu se účastnilo celkem 39 týmů, tedy necelá stodvacítka běžců, což nebylo nijak ohromující číslo. Počet přihlášených týmů byl zejména před závodem mírně frustrující, dosti pod očekáváním. Přesto jsme k pořádání přistoupili zodpovědně a jsem rád, že se to vyplatilo. Myslím, že můžu říct, že snad všichni účastníci byli tímto zpestřením závodní sezóny nadšeni, velice si závod pochvalovali a děkovali za uspořádání,” říká hlavní organizátor Dušan Vystavěl. Je si vědom i příčiny nízkého počtu účastníků. “Příčina menší účasti je jasná – dosti nevhodný termín. Konec roku – většina běžců už je unavená z dlouhé sezóny, blížící se dušičky přinášející i rodinné povinnosti, podzimní prázdniny a s tím související naplánovaná oddílová soustředění, oddílové přebory či přechody hor,” vyjmenovává “konkurenční” akce prostějovský organizátor. Přesto, nebo právě proto, děkuje všem závodníkům, kteří běželi. “Zejména však nejpočetněji zastoupenému oddílu Tesle Brno a závodníkům z Vrchlabí, Liberce (Znojma), Havířova a Chocně.”  

Vyhlášení výsledků mužské elity. Foto: Dušan Vystavěl.

Reakce závodníků byly více než dobré. “Výborný závod, vyřiď Matthiasovi obrovskou pochvalu za výborné tratě,” liboval si v cíli  Adam Chromý. “Přesně tak,” přidává se vítěz Vojtěch Netuka, “trať byla opravdu náročná. Zejména úsek mezi první a druhou společnou kontrolou – tam nebyl vůbec čas na oddych ani pro jednoho člena týmu – zkrátka skvělé.” I ženám se závod líbil. „Bylo to výborné, určitě podáme pozitivní reference, tak aby se příště účastnilo více závodníků.“ dodávají Petra Grycová a Hanka La Carbonara. “Všechna ta pochvalná hodnocení dodávají hodně sil, takže pokud by se pro příští rok našel vhodnější termín – můžeme klidně pokračovat,” zakončuje povídání Dušan Vystavěl. O termínu závodu v příštím roce můžete hlasovat i vy. Jaký byste preferovali?

Jaký termín pro Český závod týmů by se vám hodil v roce 2018 nejvíce?

Výsledky ankety

Nahrávání ... Nahrávání ...

 Další informace

10 Komentáře

 1. Avatar

  Ve vítězném týmu byl Láďa Semrád z CHC, nikoliv Tonda Semerád z DKP.

  Odpovědět
 2. Avatar

  Pořád vedle – Semrád, ne Semerád 🙂

  Odpovědět
 3. Avatar

  Mohli byste nějak doplnit, které části tratě byly povinně společné a kde se závodníci mohli dělit. Díky

  Odpovědět
 4. Jan Picek

  Díky. Měly by to být ty kontroly, které jsou v popisech označeny jako “kontrola průkazů” (panáček)

  Odpovědět
 5. Avatar

  Nemate nejake postupy? Velmi by ma zaujimalo, ako si to v time rozdelili a kto bezal ake useky.

  Odpovědět
  • Avatar

   Pokud vše klapne, postupy vítězného týmu v H21E by se tu měly objevit během tohoto týdne – pravděpodobně zítra 😉

   Odpovědět
 6. Avatar

  Týmový komentář k GPSkám: Když nepočítáme pár čistě orienťáckých zaváhání (Vojta na postupu 8-9, Láďa na k. 14, Šimon na k. 21), největší taktická chyba se odehrála na postupu 15-16, kde došlo k nedorozumění a Šimon po odevzdání čipu místo na shluk 16-20 zamířil na půlku postupu 15-16, kam v tu chvíli klusal také Vojta. Po jejich neočekávaném setkání se situace operativně vyřešila a pokračovalo se v závodě. Z pozávodní týmové analýzy vyplynulo, že Šimon vlastně udělal dobře, ale v tom případě mělo být naplánováno, že si Vojta naběhne shluk 16-20 a bude na šestnáctce na Šimona čekat.

  Odpovědět
 7. Avatar

  Možná mám trochu komplexnější pohled – byl jsem tam s Hanáckým SCD a běžel jsem H35.
  Záleží na kategorii.
  Pro desítky (na dvanáctkové trati) to trošku hraničilo se survivalem (včetně 2 km na start). Takový náročnější mapový výlet s trenérem.
  Dvanáctky – docela dlouhý a mapově spíše těžší trénink. Asi jsou Hanáci o několik tříd slabší než Švýcaři. 😉
  Čtrnáctky – závod hlídek se společným dohledáváním, do nějaké taktiky se jim nechtělo.
  Od dorostu dál – co je mi známo, tak se prakticky všichni bavili vymýšlením taktiky a závod si fakt užívali.
  Shrnuto, každý začátek je těžký, před závodem to bylo takové rozpačité (i ze strany pořadatelů – jenom práce a výdaje a vypadalo to, že skoro nikdo nepřijede), ale povedlo se to. Pro žactvo jeden z tréninků, pro ostatní zábavný závod.

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 2. 3. 2024
a svátek má Anežka.