Český stříbrný double na middlu při JMS!

od | 5. 7. 2023 | Orientační běh, Reportáže, Závody

Již třetím dnem pokračuje v Rumunsku Juniorské mistrovství světa v orientačním běhu. Čeští junioři a juniorky zatím předvádí skvělé výsledky, v pondělním sprintu skončil Jakub Chaloupský mezi juniory na 6. místě, mezi juniorkami se umístila Anna Karlová na 8. místě, ve včerejším závodě sprintových česká štafeta skončila na 5. místě a při dnešní krátké trati došlo ke stříbrnému doublu, když se na druhém místě umístil mezi juniory Jakub Chaloupský a mezi juniorkami velice překvapivě věkem ještě dorostenka Lucie Dittrichová!

Šampionát započal v pondělí sprintem v městě Baia Mare, které je zároveň centrem celého mistrovství. Terén byl naprosto rovinatý, převýšení dosahovalo jednotek metrů. Terén byl z většiny zastoupen městskou zástavbou, i díky tomu zde byly hodně asfaltové chodníky, občas se také objevila volná prostranství, ve velké míře byly také užity umělé překážky. Trať juniorů byla dlouhá 4,3 km a počet kontrol byl 28, juniorky měly trať kratší o 500 metrů a počet kontrol u nich dosáhl 23. Mezi juniory zvítězil německý závodník Anselm Reichenbach, jeho čas dosáhl 15 minut a 47 vteřin, na druhém místě se umístil Francouz Guilhem Verove, ten ztratil na vítěze 8 vteřin a třetí skončil Jurgen Jonas z Estonska, který skončil o vteřinu za Francouzem. Nejlepším z Čechů byl Jakub Chaloupský, který doběhl na 6. místě, což stačilo na velkou bednu. Z ostatních českých závodníků se na 31. místě umístil Daniel Bolehovský, na 42. místě skončil Jiří Donda, o tři pozice za ním se umístil Matyáš Štregl, 75. místo obsadil Martin Gajda a posledním z českých závodníků byl 89. Jan Strýček. V juniorkách zvítězila maďarská závodnice Rita Maramarosi, která dosáhla času 15:13, 24 vteřin za ní skončila na druhém místě Norka Pia Young Vik a na třetím místě skončila Eeva Liina Ojanaho z Finska, ta ztratila 37 vteřin. Nejlépe z českých závodnic skončila Anna Karlová, a to na pěkném 8. místě, příjemným překvapením také bylo 12. místo Lucie Dittrichové. Ze zbývajících českých závodnic se na 23. pozici umístila Ema Černá, 36. místo obsadila Markéta Mulíčková, 49. místo si vyběhla Barbora Smolková a 89. místo znamenalo umístění Michaely Metelkové.

Jakub Chaloupský při vyhlášení sprintu, ve kterém obsadil 6. pozici (Foto: JWOC 2023)
Mapa sprintu juniorů

Včera na programu pak byla druhá disciplína, a to sprintové štafety. Opět se běželo ve městě Baia Mare, terén byl ale oproti individuálnímu sprintu mírně odlišný, zástavba byla více rozptýlená, obsahovala více plotů a průchodů, překvapením také byl parkový labyrint, který se nacházel v pytlíku. Závod odstartoval v 16:30 místního času (v Rumunsku je o hodinu více než u nás) a vydalo se do něho 58 štafet. Juniorky musely odběhnout 4,12 km a orazit 17 kontrol, junioři měli o jednu kontrolu navíc a 370 metrů delší trať. Každá reprezentace mohla vyslat 2 štafety, první českou štafetu rozbíhala Anna Karlová, která nejprve nezačala nejlépe, postupně ale zrychlovala a nakonec předávala na třetím místě se ztrátou necelé půl minuty na čelo. Do cíle prvního úseku doběhla jako první štafeta Nového Zélandu, která ale byla poté diskalifikována, za ní doběhla štafeta Maďarska. Druhý úsek naší štafety běžel Daniel Bolehovský, který se udržel ve velké vedoucí skupině, předával na 4. místě, a to pouhé 4 sekundy za vedoucí štafetou Švédsko 1, druhé a třetí byly štafety Norsko 2 a Švýcarsko 2. Třetí úsek za naší štafetu běžel Jakub Chaloupský, který stále běžel v čelním balíku, nakonec předával na třetím místě 8 vteřin za vedoucí štafetou, kterou byla štafeta Finsko 1, na druhém místě byla štafeta Francie 1. Na posledním úseku se pořadí velmi přelévalo, přibližně polovinu úseku byla ve vedení naše Lucie Dittrichová, která ale poté udělala malou chybu a rázem se propadla pořadím. V závodě zvítězila štafeta Maďarsko 1, na druhém místě se ztrátou 13 vteřin se umístila štafeta Norsko 1 a bronz se ztrátou 27 vteřin vybojovala štafeta Finsko 1. Česká štafeta nakonec skončila na 5. místě se ztrátou 58 vteřin. Kromě toho závod běžela druhá česká štafeta, a to ve složení Ema Černá – Matyáš Štregl – Jiří Donda a Markéta Mulíčková, jejich výsledkem bylo 11. místo.

Mapa juniorské části sprintových štafet

Dnes byl na programu první lesní závod, a to krátká trať, která se běžela v prostoru u města Cavnic, které se nachází 20 km na východ od centra Baia Mare. Terén byl poměrně rozmanitý, nabízel jak otevřené plochy, tak velmi těžce průběžný les, porost lesa byl listnatý. Tratě nebyly úplně náročné, přesto se na nich docela chybovalo. Trať juniorů měřila 4,9 km a převýšení dosáhlo 155 metrů, juniorky měly trať kratší o 900 metrů a na převýšení ušetřily oproti juniorům 25 metrů. V juniorech zvítězil švédský závodník Hannes Mogensen, jehož čas se v cíli zastavil na hodnotě 24:39, se ztrátou 43 vteřin získal stříbrnou medaili Jakub Chaloupský, pro něhož je to první individuální medaile z JMS (loni získal bronz se sprintovou štafetou) a na třetím místě se umístil dánský závodník Oscar David Brom Jensen, jeho ztráta na vítěze činila minutu a 16 vteřin. Z dalších českých závodníků si vyběhl skvělé 9. místo Daniel Bolehovský, 16. místo obsadil Jiří Donda, na 22. pozici se umístil Jan Strýček, 2 pozice za ním skončil Martin Gajda a čtvrtou desítku uzavřel Matyáš Štregl. Závod juniorek skončil poměrně překvapivě, jelikož první dvě pozice obsadily věkem ještě dorostensky! Juniorskou mistryní světa se stala teprve sedmnáctiletá (!) Švýcarka Henriette Radzikowski, která dosáhla času 25:42, neméně překvapivé bylo stříbro osmnáctileté Lucie Dittrichové, která ztratila na vítězku pouhé 4 vteřiny, dalších 10 vteřin ztratila norská závodnice Pia Young Vik. Mezi dalšími českými závodnicemi se na 13. místě umístila Anna Karlová, 24. místo si vyběhla Markéta Mulíčková, 32. místo obsadila Michaela Metelková, pro 41. místo si doběhla Ema Černá a 52. místo bylo konečné pro Barboru Smolkovou.

Radost Jakuba Chaloupského a Lucie Dittrichové po zisku stříbrných medailí (Foto: Martin Křivda)
Mapa juniorského middlu

Zítra je na programu volný den, v pátek se poběží klasická trať a celý šampionát zakončí v sobotu lesní štafety. Fanděte i nadále našim skvělým juniorům a juniorkám!

Oficiální web JMS

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 19. 4. 2024
a svátek má Rostislav.