Český pohár míří do Jizerských hor

od | 7. 9. 2016 | OB v ČR, Orientační běh, Předstartovní horečka

O nadcházejícím víkendu 10. – 11. září 2016 naplno startuje podzimní sezóna orientačního běhu na českém území. Dva závody Českého poháru, INOV-8 Cupu žebříčku A a české části žebříčku B zavedou závodníky do srdce Jizerských hor. Oddíl orientačního běhu Tatran Jablonec nad Nisou pozval závodníky na Severák do Hrabětic. V zimě populární lyžarské středisko a výchoziště běžkařských stop se na víkend přemění v parkoviště a shromaždiště pro více než 1700 závodníků, což ze závodů dělá jedny z nejlépe obsazených českých závodů v letošním roce. A není se čemu divit, terény v Jizerských horách tradičně nabízejí spousty lákadel a velmi náročný terén s těžkou horskou podložkou, který je pro závodníky tou opravdovou výzvou.

image005

Hrabětice. Centrum závodů 10. – 11. září 2016 (Zdroj: http://www.apartmanhrabetice.wz.cz/)

Centrem jabloneckých závodů snad ani nemůže být jiná louka než sjezdovka a lyžařský areál. A ani letos tomu opět nebude jinak. Z celého areálu Severák byla zvolena ta nejmírnější sloužící k výuce lyžování pro děti, pro orientační běžce však stejně bude dostatečně náročná na výšlap cestou na start i na seběh od sběrné kontroly do cíle. Tak i tak nabídne pěkné a důstojné centrum hodné takto významného závodu, kde pořadatelé slibují vybudovat vše potřebné.

Sobotní odpoledne bude patřit závodu na klasické trati. Parametry tratí, zvolený terén a osoba stavitele “Ďuňdi” Zuzánka slibují, že to bude náročný zážitek. Klasická trať se poběží v severozápadní části historické mapy Buková hora. Závodníky budou čekat jak běhavější náhorní pasáže, tak velmi kamenité a prudké svahy nad říčkou Kamenicí pod Josefodolskou vodní nádrží. Podle stavitele tratí čeká závodníky klasický jablonecký terén – „typ Břízky“, pak těžký kamenitý a skalnatý s vysokým borůvčím a smrkovým náletem a v části i lehce průchodný čistý les, který ale hlavní kategorie nepotkají. Pořadatelé nám poskytli i tři ukázky nové mapy:

uk1 uk2 uk3

Vše nasvědčuje tomu, že to bude dlouhé odpoledne, ale mohl to být i dlouhý večer. Pořadatelé vzhledem k enormnímu zájmu a pravidlu o konání závodů, kdy limit závodu musí končit nejdéle jednu hodinu před západem slunce, museli přelosovávat startovky a upravit několik tratí, tak aby se závod za odpoledne vůbec stihl. “Bohužel jsem si tohoto pravidla všiml na poslední chvíli, “ říká hlavní rozhodčí sobotního závodu Jan Picek a dodává: “Ale nakonec se podařilo, že poslední závodník jde ve 187 (15:07), tak si myslím, že všichni do setmění snad doběhnou.” A kdo by se přeci jen nestihl vrátit do tmy a ztratil se, nechť se vydá stále do kopce a dojde až na nejvyšší bod prostoru – Slovanku, kde stojí již od roku 1887 čtrnáctimetrová nejstarší železná rozhledna v České republice, odkud se může rozhlédnout do dáli a vydat se za světýlkem shromaždiště.

slovanka22

Dominanta celého prostoru – rozhledna Slovanka (Zdroj: http://rozhledny.webzdarma.cz/)

Kdo si nestihne místní dominantu prohlédnout v sobotním podvečeru (mimo závod ani nemůže, neb je součástí závodního prostoru), tak bude mít příležitost v neděli, kdy se v jejím okolí poběží druhý závod víkendu – krátká trať. Tu bude hostit právě kopec Slovanky, jeho kamenité stráně a podmáčené úpatí. Stavitel tratí nedělního závodu Martin Posselt terén popsal stylem: “závodníci si proklopýtají balvanité stráně, místy proletí čistý les, občas někdo zabojuje v borůvčí po pás, někteří pobloudí v melioračkách a ke konci si skoro všichni zašpiní botičky.” Muže čeká 5,46 km,  s převýšením 200 m a 20 kontrol; dámy 4,15 km, 165 m a 18 kontrol. Vítězné časy stavitel tipuje na: 35 min plusmínus 20 minut.

Sobotní závod na klasické trati se v kategorii elity bude navíc počítat do světového rankingu (WRE). Žádné významné hvězdy světové OB scény se sice na tuto skutečnost nalákat nepodařilo, ale za to si dostatek bodů rozdělí česká špička, která je nutně potřebuje pro možnost dobrých startovních pozic na světových pohárech a mistrovstvích. Největší favority mužského závodu najdeme v trojlístku, který nás reprezentoval na klasické trati srpnového mistrovství světa ve Švédsku – Pavel Kubát, Jan Šedivý a Miloš Nykodým. Jim bude sekundovat další reprezentant z MS Jan Procházka, a také Jan Petržela, který ze zdravotních důvodů MS vynechal, aby se mohl poctivě připravit na tento závod. Startovní listina je ovšem velmi nabitá (43 mužů) a možná překvapení nejsou vyloučena. V ženské části je na startu celkem 32 žen a naše zraky se budou upírat také hlavně na reprezentantky z nedávného MS – Denisu Kosovou, Janu Knapovou a Adélu Indrákovou. K nim musíme připočíst i Michaelu Omovou, Evu Kabáthovou, Ivanu Fujáčkovou, Kamilu Gregorovou či Markétu Tesařovou, která sobotní závod zahájí.

DSC02954

Čistý les s řadou kamenů. Typický obrázek terénu. (Foto: Zdeněk Zuzánek/TJN)

Fotograf Petr “Kade” Kadeřávek v nedávném rozhovoru pro O-news.cz poznamenal, že patří k těm, kteří při závodech rádi i “KPČ” (kulturně-poznávací činnost – pozn. red.). “Nechci prozávodit úplně všechny víkendy a bývám smutný z toho, když se jede na závody někam daleko, ale nic jiného kolem se nestihne,” uvedl Kade. Pro ty, kteří to cítí stejně, nabízí okolí centra závodů nepřeberné množství tipů na výlety jiné vyžití. Rozhlednu Slovanka nezapomeňte navštívit až před odjezdem po skončení nedělního závodu (nikoliv dříve, neb je v embargu), ale i pro sobotní podvečer či nedělní ranní výklus se dá najít v okolí spousta zajímavostí. Nějaké tři kilometry na severozápad od centra závodů se nachází další ze známých rozhleden Jizerských hor – Královka, která nabízí krásné rozhledy na široké okolí. Cestu na parkoviště si můžete o chlup prodloužit a sejít až k vodní nádrži Josefův důl, která zadržuje více vody, než všechny ostatní jizerskohorské přehrady dohromady. Ale pozor, nekoupat! Jinak byste znečistili pitnou vodu pro celý Liberec. Naopak svlažit se můžete v přehradě Mšeno přímo v blízkém Jablonci, kde bude situováno i ubytování většiny závodníků. Poblíž centra potkáte ještě bobovou dráhu nebo lanový park v Janově, přímo u centra potom cross golfové hřiště či dokonce minizoo.

Na místě budou samozřejmě i redaktoři O-news.cz a můžete se těšit na obsáhlou reportáž. Tak na viděnou na Hraběticích!

20141025_155614

Velkých vývratů je v prostoru krátké trati velké množství. (Foto: Jan Picek/O-news.cz)

 

0 komentářů

Dnes je 16. 6. 2024
a svátek má Zbyněk.