Český pohár Lukoveček: reportáž + analýza klasiky
Dnes je 20.01.2020

Analýzy | OB v ČR | Orientační běh | Reportáže | Závody | 09.09.2019

O víkendu proběhly dva lesní závody Českého poháru a žebříčku A v Lukovečku (pořadatel SKOB Zlín). Zároveň se jednalo o závody WRE, takže se sbíraly i body do světového rankingu. Po oba dny se závodilo za příjemně chladného, avšak deštivého počasí. Závodní tratě, zvlášť na nedělní krátké trati, se tak stávaly postupně klouzavými. Mnoho závodníků tak bylo jistě rádo, že byla použita technologie bezkontaktního ražení a cílem mohli proletět bez zastavení! Nejeden závodník v cíli vystřihl krásný telemark či vzorovou rybičku.

web závodů

Nedělní krátká trať 

Netradičně se jako první zaměříme na report z nedělního middlu, neboť klasiku jsme si pro vás připravili spolu s analýzou mužské trati (viz níže). Oproti klasice měla většina tratí vcelku přívětivé převýšení, protože start byl na kopci, a tak se hlavně sbíhalo. Ženskou elitu ovládla Vendula Horčičková, která běžela celou trať vyrovnaně, na 10. kontrole se ujala vedení a doběhla si pro vítězství. Bez výrazných chyb běžely i 2. Adéla Indráková (+1:01) a 3. Eva Kabáthová (+1:34). Několik velkých chyb naopak odsunulo na 4. místo Denisu Kosovou, která měla jinak závod rozběhnutý velmi dobře. Mezi muži se opět ukázalo, že naše nejužší špička je opravdu vyrovnaná. Úvodních 8 kontrol zvládl nejlépe Vojta Král, ten na K9 ovšem udělal půlminutovou chybu a vedení přepustil Miloši Nykodýmovi a ten ho udržel až do cíle. Takto to příliš napínavě nezní, ale nutno podotknout, že ještě čtyři kontroly před cílem byla nejlepší trojice v 8 vteřinách (spolu s Nykodýmem a Králem také Marek Minář). Král nakonec ztratil na vítěze 6 vteřin, Minář ještě o 6 více.

Celkové výsledky

GPS ženy

GPS muži

Vítěz Miloš Nykodým na trati (foto: Petr Kadeřávek)

Sobotní klasika

Takto vyrovnaný ženský závod dlouho nepamatujeme – první tři ženy na longu v osmi vteřinách. Již po prvních kontrolách bylo jasné, že o první místo si to rozdají Vendula Horčičková, Eva Kabáthová a Denisa Kosová. Na prvních třech kontrolách byla totiž ve vedení Karolína Teplá, ta však po chybách z čelních pozic odpadla. Pár kontrol byla ve vedení Kabáthová, pak průběžné vedení převzala Kosová a po  ní Horčičková. Ovšem Eva Kabáthová získala výbornou realizací postupu na K12 dostatečný náskok a mohla slavit vítězství. Druhé místo si rychlejším postupem na sběrku zajistila Kosová (+0:02), Vendula Horčičková mohla slavit 3. místo (+0:08). Poctivá klasika dlouhá 14,6 km s převýšením 705 metrů čekala také na 34 mužů závodících v mužské elitě. Naštěstí délka trati byla do jisté míry vykoupena čistým lesem, ve kterém se dalo běžet velmi rychle. I tak naběhat přes 16 kilometrů v závodním tempu si žádá respekt. Trať nejlépe zvládl Miloš Nykodým, který vedl od první kontroly a průběžné prvenství až do cíle nepustil. Druhé místo pak obsadil se ztrátou 2:27 Tomáš Kubelka, třetí Marek Minář zaostal za vítězem o 3:15 a Vojtěch Král za bronzem zaostal jen o 5 vteřin. Kdo volil nejlepší postupy? Pojďme se na to podívat v naší analýze (časové ztráty na obrázcích berte s nadhledem vzhledem k nepřesnosti GPS, v úvahu byly brány přesné časy na postupu).

Celkové výsledky

GPS ženy

GPS muži

K1 – K2

Po úvodním krátkém postupu přišla první pořádná ochutnávka zlínského terénu. Postup ovládl Nykodým (navzdory obrázku), který šel stejnou stopu jako Král a vyrovnanými časy ukázaly, že nejdelší postup byl také nejrychlejší. Třetím nejrychlejším byl Marek Minář nejkratším postupem a ztratil osmnáct vteřin ztratil. Konkurenceschopný postup byl i ten Martina Poklopa, ten ztratil 1:09.

K6 – K7

Další delší postup a několik nabízených variant. Nejrychlejší byla levá varianta, na které drtivě zvítězil Nykodým (o 26 vteřin před Glonkem). Volba Krále byla o minutu pomalejší, ta Kozákova o minutu a půl. Ostatní varianty byly již výrazně ztrátové.

K9 – K10

Spíš než volba postupu, rozhodovala volba stopy. A jako nejrychlejší se ukázala ta Bendákova, který se snažil postup co nejvíce narovnat.

K13 – K14

Většina eliťáků zvolila pravou přímější variantu, kterou nejrychleji realizoval Kubelka, 8 vteřin ztratil Nykodým, 17 Král. Minář na volbě zleva nabral ztrátu 24 vteřin.

K16 – K17

Poslední opravdu dlouhý postup závodu a poslední na kterém se rozhodovalo o volbě postupu. Nejvíce závodníků volilo stopu Nykodýma a udělali dobře, protože ta byla nejrychlejší. Kubelka i Král na postupu dostávají více než minutu.

 

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *