České poháry se rozjely!

od | 12. 5. 2021 | Analýzy, OB v ČR, Orientační běh, Reportáže

O uplynulém víkendu proběhly po dlouhé nezávodní pauze první velké povolené závody, České poháry ve sprintu v Jihlavě a na krátké trati v Horních Hutích.

Zoologický sprint

Bylo to velké lákadlo pořadatelů a zároveň velký problém. Nechybělo moc a pořadatelé museli pár dní před sprintem v Jihlavě předělávat tratě. Běhání po ZOO v této divné době způsobilo pořadatelům spoustu vrásek na čele. Nakonec se ale nějak domluvili, a tak si závodníci mohli vychutnat pěkné tratě v nádherném prostředí. Dříve startující kategorie sice trošku bojovaly s návštěvníky, ale dojmy byly i tak veskrze pozitivní.

Závod žen byl velmi vyrovnaný, v konečném součtu dělilo třetí od první pouhých osm vteřin! Do závodu poměrně živě vlétla Anička Štičková (SSU), která držela druhou a třetí kontrolu vedení. Po sérii slabších mezičasů ale nakonec skončila až na dvanáctém místě. Štafetu ve vedení závodu tak virtuálně přebrala Denisa Kosová. Ta postupně zvyšovala svůj náskok před průběžně druhou Terezou Janošíkovou, která navíc udělala chybu na odběhu na K11 a postupem přes parkoviště ztratila skoro 20 vteřin. Kosová ale chybovala hned na následující kontrole – netrefila průchod mezi Asií a Pekariovitými – což znamenalo ztrátu 14 vteřin. Do medailových bojů se po horším úvodu vracela i Jana Knapová. Na 11. kontrole byla dokonce průběžně druhá, ale podobně jako Kosová ztratila na dvanácté kontrole a propadla se na čtvrté místo. Otěže vedoucí závodnice přebrala Vendula Horčičková. Držela je následující čtyři kontroly, než je předala v závěru skvěle běžící Janošíkové (SSU). Ta vyhrála 6 ze 7 posledních mezičasů, čímž si zajistila vítězství. Druhá skončila se ztrátou šesti vteřin Denisa Kosová (PHK) a bednu doplnila Jana Knapová z OK Lokomotiva Pardubice. (+2” za Kosovou).

S trochou abstraktního nadhledu můžete vidět chybu v postupu Janošíkové na K11 a následnou chybu Kosové na K12.

I mezi muži byly souboje zajímavé. Závod nejrychleji rozběhl Tomáš Křivda (CHC), ikdyž jeho náskok byl na rivaly pouhé dvě vteřiny. O ty ho postupně obral Vojtěch Král (SSU), který ukázal, kdo je dlouhodobě nejlepším českým sprinterem a s náskokem 15 vteřin vyhrál! Se zmiňovaným Křivdou se dlouho o vteřinky přetahoval taky Jakub Glonek (KAM). Naposled měli s Křivdou stejný čas na 11. kontrole, Křivda ale vybral v druhé půlce dvě špatné volby. Ztratil 5 vteřin na K12 – (volba přes parkoviště) a 3 vteřiny na K18 (na volbě zleva mezi Plameňáky a Madagaskarem). V cíli se tak radoval z druhého místa Jakub Glonek (+15”) a třetí skončil Tomáš Křivda (+9” na Glonka). Za zmínku stojí i čtvrté místo Jonáše Hubáčka. Ten útočil spíš se zadních pozic a na finální ztrátu pouhých dvou vteřin na Křivdu se dostal až velmi drtivým závěrem.

GPS tracking: D18AH18AD20AH20AW21EM21E

Výsledky

Foto Jiří Čech

Krátká trať

Problémy s kůrovcem se nevyhnuly ani jedné z oblíbených orienťáckých destinací – Čeřínku. A že to bylo na mapě a tratích znát! Ze startu si většina závodníků dala nepříjemných pár postupů po zaklackované pasece, což byl pro mnohé velmi náročný vstup do lesní závodní sezony. V kombinaci s teplejším počasím (první opravdu teplý den letos) tak byly tratě nelehkou výzvou.

Mezi ženami si téměř způsobem start-cíl doběhla pro vítězství Adéla Indráková (ZBM), reprezentační kolegyni Vendulu Horčičkovou za sebou nechala ale o pouhých 14 vteřin. Dámské pódium zkompletovala Jana Knapová (LPU) se větší ztrátou +1:43. Ta bojovala na druhém místě až do 14. kontroly. Tu následující zvolila špatnou volbu zleva a pomalý postup ji stál 40 vteřin.

Doběh Adély Indrákové

To mezi muži byly souboje vyrovnanější. Velmi dlouho se na čele držela dvojice Sýkora – Křivda. Konkrétně po dvanáctku. Následující kontrola ale rozsvítila v ORISu červeně políčko u nejednoho muže (celkem 29 z 59 závodníků). Z čela ji ustáli pouze Křivda a Nykodým, ostatní nabrali zhruba minutku ztráty. Nová paseka před cestou a nevýrazný husník před kontrolou nachytali na švestkách spoustu lidí. Tomáš Křivda (CHC) ale kontrolu ustál a dostal se do pěkného vedení. To už si pohlídal a s přehledem vyhrál. To za ním se sváděly velké souboje! Pavel Kubát (PHK) se v závěru vyrovnaným výkonem prodral až na druhé místo. Pro třetí místo si s náskokem dvou vteřin doběhl Miloš Nykodým (ZBM). Za sebou nechal těsně Vojtěcha Sýkoru (LCE).

Velká spousta chybujících mužů na K13

GPS tracking: D18AH18AD20AH20AD21EH21E

Výsledky

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 4. 2024
a svátek má Irena.