Česká republika bude hostit finále SP 2018

od | 29. 1. 2017 | OB v ČR, OB ve světě, Orientační běh

Na velkém schůzování komisí a councilu IOF minulý týden ve Varšavě bylo definitivně potvrzeno, že Česká republika se stane pořadatelem finálového klání série Světového poháru v orientačním běhu 2018 a spolu s tím i kongresu IOF. Obě akce by měly proběhnout od 4. do 7. října 2018 s centrem v Praze.

Matthias Kyburz (SUI) a Tove Alexandersson (SWE) vyhráli Světový pohár v roce 2016. Podobnou fotografii si budou moci s vítězi pořídit v roce 2018 i čeští diváci!

Světový pohár i s knock-out sprintem?

Závod světového poháru by měl na programu tři závody. Jeden lesní a dva městské sprintové. “V dlouhodobém konceptu pořádání jsme první akci, na kterou jsme kandidovali měli až MED 2019, takže jsem zareagoval na možnost obsadit volný termín pro finále SP 2018. Při kontrolním víkendu Světových her 2017 v polské Vratislavi jsem tuto myšlenku diskutoval s Jornem Sundbym (člen komise pěšího OB IOF – pozn. red.), který mě v mém nápadu podpořil. Pak následovalo pár telefonátů a mailů a kandidatura byla na světě. Důležité je právě i spojení s Kongresem, které mi přijde velmi logické,” popisuje nám okolnosti kandidatury David Aleš, který stojí v jejím pozadí a který se s největší pravděpodobností postaví do čela pořadatelského týmu.

Závod by měl pořádat tým zkušených pořadatelů napříč oddíly, a to především z Prahy a okolí a z Čech. Aljoša bude pro hladký průběh celé akce ale chtít využít i zkušeností, které nasbíral jeho tým při pořádání Mistrovství Evropy, které hostil v květnu 2016 Jeseník. Na programu bude zcela jistě jedna lesní disciplína a poté dvě disciplíny sprintové. V kandidatuře byl program uveden v pořadí: páteční krátká trať, v sobotu sprintové štafety a v neděli finálový závod SP ve sprintu pro nejlepší závodníky v celkovém pořadí seriálu. Sprintové disciplíny bude hostit přímo Praha a střední Čechy, lesní závod poté s největší pravděpodobností zavede světové závodníky do pískovcových skal Českého ráje.

V roce 1996 Praha, konkrétně park Stromovka, hostila závod série Park World Tour, který je považován za předchůdce SP ve sprintu a průkopníka městských o-závodů. (Zdroj: www.p-w-t.org)

Nicméně, jak si můžeme přečíst v zápise z jednání Foot-O komise IOF, tak jsme byli osloveni k tomu, abychom místo jedné sprintové disciplíny otestovali novou disciplínu, která bude od roku 2020 jako třetí na sprintovém MS. “Návrh otestovat novou disciplinu jsem už probíral s Tomášem Dlabajou, který je za Česko členem Foot-O komise a rovnou jsem FOC i odpověděl. Testovat novou sprintovou disciplínu (pravděpodobně jí bude vyřazovací knock-out sprint) jsem odmítl. Oficiálně zejména kvůli nemožnosti otestovat si tuto disciplinu předem za účasti televizních kamer, navíc jsme ji v ČR nikdy nepořádali a není žádná možnost, jak ji zařadit letos do termínovky. Navíc ani jeden z terénů, které navrhujeme pro finálové závody SP, není vhodný pro knock-out sprint. Musel by to být čtvrtý závod,” staví se zatím k nápadu IOF zdrženlivě David Aleš. Navíc FOC a IOF zatím ještě oficiálně nezveřejnili, co má tou třetí sprintovou disciplinou být (o knock-out sprintu se zatím v kuloárech mluví neoficiálně). “Sdělit by nám to chtěli až na konci roku 2017. To nemůže žádný rozumný pořadatel myslet vážně, abychom nevěděli co vlastně pořádáme 3/4 roku před závodem,” dodává David Aleš. A neoficiálně? Neoficiálně se nechceme podílet na dle mého názoru slepé uličce OB, za kterou knock-out sprint považuji!”

Jestli tedy bude ČR svědkem premiéry knock-out sprintu v rámci SP nebo nikoliv zatím jasné není, ale velikou podporu tato vize zatím u českých pořadatelů nezískala.
Samostatné závody SP v OB Česká republika v posledních letech hostila v roce 2011, kdy se v libereckém Vesci běžela krátká trať a klasická trať s handicapovým startem. A samozřejmě se do SP počítaly i individuální závody loňského ME v Jeseníku.

Kongres IOF

Podruhé v historii (poprvé tomu tak bylo v roce 2008 v Prostějově) bude Česká republika na podzim roku 2018 hostit jednání generálního shromáždění IOF. Bude se jednat v pořadí o 29. pravidelné zasedání od roku 1961, kdy byla v dánské Kodani IOF založena. Do roku 2002 (Fontainebleau) byla generální shromáždění pořádána vždy jako samostatné akce, od roku 2004 (Vasteras) do loňska (Stromstad) naopak vždy při mistrovství světa v OB.

Od roku 2018 se IOF vrací k myšlence pořádat generální shromáždění opět samostatně a proto na počátku loňského roku IOF vypsala výběrové řízení na pořadatele čtyřdenní akce, která bude obnášet jednání Rady IOF, jednání kontinentálních skupin, přípravný seminář a vlastní generální shromáždění, ale i třeba závod pro účastníky. “V průběhu loňského roku se nepodařilo vybrat pořadatele, a tak jsme byli IOF osloveni, jestli bychom nepodali nabídku. Během podzimní kontrolní návštěvy SEA World Games Davida Aleše v polské Vratislavi vznikla myšlenka spojit příjemné s užitečným a naši nabídku rozšířit i o pořádání finále Světového poháru. A tato myšlenka, společně s nádhernou destinací – Prahou, našla dostatečnou podporu a pořádání kongresu IOF nám bylo přiděleno,” říká Dušan Vystavěl, který bude garantem této akce.

Momentka z generálního shromáždění IOF 2012, které se konalo ve švýcarském Lausanne. (Zdroj: Worldofo.com)

Jaký význam má vůbec pro Českou republiku, potažmo pro Český svaz orientačních sportů, takovou “bafuňářskou” megaakci pořádat? “Troufnu si tvrdit, že hodně veliký! Jednak vůči IOF. Signál, že jsme schopni velmi kvalitně a v relativně krátké době uspořádat světovou akci, na kterou nebyl vhodný pořadatel. Také to bude znamenat zvýšení prestiže českého orienťáku ve světě a posílení našich pozic v IOF. Máme velice pěkné zastoupení v komisích a radách IOF, ale můžeme jít ještě dále – můžeme se více podílet na určování směru vývoje a můžeme usilovat i o místo v Radě IOF,” shrnuje přínosy pořádání takové akce Dušan. Výhody nadále spatřuje i vůči Českému olympijskému výboru, Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a dalším institucím. “Na nedávné konferenci o sportovní diplomacii v Černínském paláci bylo konstatováno, že zastoupení České republiky v mezinárodních sportovních organizacích je obecně velmi slabé. Ovšem ne až tak u nás, orientačních běžců. Dokonce jsme byli společně s lyžaři, fotbalisty a judisty vyjmenováni mezi čtveřicí nejúspěšnějších sportů na poli sportovní diplomacie. Takže kvalitní uspořádání kongresu IOF může také posílit naši pozici i v českém sportovním prostředí,” uzavírá Dušan, který má jako člen Výkonného výboru ČSOS ve svazu právě tuto problematiku na starost a dodává: “Myslím, že 29. kongres IOF bude pro české orientační sporty ve správnou dobu a na správném místě!”

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 4. 2024
a svátek má Marcela.