Češi vezou z ETOCu zlato a stříbro!

od | 5. 5. 2018 | Trail O

Ve dnech 27.4.-1.5. proběhlo v Bratislavě Mistrovství Evropy v Trail-o. Zúčastnilo se ho 150 závodníků z dvaceti evropských států. Pořadatelé využili orientačně zajímavé terény na Záhoří a v podhůří Malých Karpat. Jejich vybrané části zmapovali v měřítku 1 : 4 000. Na předcházejícím Evropském šampionátu v Jeseníku jsme získali dvě medaile, a tak reprezentanti odjížděli je obhajovat. Ve třech disciplínách bylo celkem 14 českých sportovců, z toho pět vozíčkářů. Dění ze šampionátu popsal pro O-News.cz Pavel Dudík.

Nejprve byly dva závody jednotlivců, jejichž výsledky se sčítaly do konečného pořadí. První den jsme soutěžili v roklích a rýhách na okraji Stupavy. Převážně listnatý les už měl v pokročilém jaru zhoršenou průhlednost, a tak některé lampiony byly viditelné jen velmi obtížně. Jen čtyři závodníci dokázali absolvovat celou trať sestávající z 24 kontrol bez chyby, nejlepší z našich v kategorii open udělali chyby dvě, což znamenalo průběžné 18. – 19. místo. Tento odstup však ještě dával naději za zlepšení ve druhém dni. Lépe se dařilo v kategorii para, kde Jana Kosťová byla po prvním dni druhá a Hanka Doležalová osmá.

Druhý den přišly slibované skalnaté terény, tedy lépe hluboké údolí s roztroušenými vápencovými skalami a kameny. Lampiony byly převážně vysoko ve svahu a tak problémy s listím zhoršujícím viditelnost pokračovaly. Stavitel trati na tento den nachystal 28 kontrol, jež správně určila více než čtvrtina startujících. Malé bodové rozdíly z prvního dne se tedy nedařilo snižovat, a tak v kategorii Open naši nejlepší poskočili jen o pár příček. Tomáš Leštínský skončil 11. a Daniel Locker 14. Další se už umístili nejlépe ve čtvrté desítce. Zato v kategorii para Jana Kosťová udržela výborným výkonem druhé místo a získala tak pro nás stříbrnou medaili. Do první desítky se ještě vešli Pavel Dudík na 7. a Bohuslav Hůlka na 9. místě.

Jana Kosťová získala stříbrnou medaili

Nebyl ale čas na oslavu, protože následující den nás čekaly štafety, kde jsme si dělali největší naděje. Pořadatelé vybrali jako závodní prostor národní kulturní památku Děvín, tedy zříceninu hradu a její těsné okolí. Jako poprvé na vrcholných soutěžích umístili stavitelé tratí také několik obřích lampionů na skalnaté polootevřené stráně protější Děvínské Kobyly. Poloha lampionů se tedy řešila skoro na kilometrovou vzdálenost. Každého z tříčlenných štafet čekalo 12 kontrol a na závěr ještě dvě stanoviště s měřeným časem. Na každém z nich čtyři úkoly. Štafety v trail-o probíhají tak, že se závěrečné časové kontroly třetích úseků řeší před diváky a závodníci na ně přicházejí v obráceném pořadí, tedy ti zatím nejlepší až nakonec.

Nejprve přišla na řadu kategorie para. Naše druhá štafeta závodící ve složení Milan Lučný, Miroslav Špidlen a Bohuslav Hůlka nastoupila na časové kontroly jako čtvrtá nejlepší. A Bohuslav Hůlka potvrdil skvělou formu a pouze s jedinou chybou ze čtyřech úkolů upevnil nejhůře čtvrté místo. Jako třetí odpovídali Švédové s několikanásobným exmistrem světa Michaelem Johansonem. Udělal rovněž jen jednu chybu, ale byl dokonce o dvě vteřiny pomalejší než náš Hůlka. Pak přijela do soutěžního stánku naše Jana Kosťová. S ledovým klidem, na nějž jsme u ní zvyklí, velmi rychle vyřešila všechny úkoly a měla jedinou chybu. A teď přijíždí včerejší vítěz kategorie para Pavel Šmatov z Ruska. Bude výkon Jany stačit na snížení jejich dosavadního náskoku 42 vteřin? To je jedna chyba navíc a ještě pomalejší řešení. První stanoviště Šmatov už má dvě chyby, tedy penalizace 60 vteřin, už vedeme a na posledním přidává ještě jednu. Máme zlato!

Nádherné okolí hradu Děvín u Dunaje

Začínají závodníci z posledních úseků v kategorii open. Těch bylo 34. Díky bohu dosti dlouho to trvá, než se objevují naši. Jako pátý nejlepší přichází finišman naší štafety č. 1 Tomáš Leštínský. Zkušený mapař bleskově odpovídá a zatím nejlepším časem bez jakékoli penalizace upevňuje pozici štafety. Další na řadě je štafeta č. 2 s finišmanem Tomášem Lockerem. Je o něco pomalejší v odpovědích, sází zřejmě na jistotu, ale druhý úkol dělá chybu. Penalizace 30 vteřin a rázem je tato štafeta o 3 vteřiny až za naší číslo jedna. Před námi jsou ještě zatím medailové štafety Velké Británie, Švédska a Finska. Britové dělají dokonce dvě chyby, mnohonásobní medailisté Marit Wiksel ze Švédska a včerejší vítěz Antti Russanen z Finska mají každý jeden omyl. Lešťa byl tedy nejlepší, ale bohužel to na medaili nestačilo. Obsazujeme tedy jen 4. a 5. místo. Na Evropských soutěžích se i v trailu započítává pouze jedna štafeta a tak za čtvrté a páté místo našich štafet č. 2 není ani velká bedna.

Poslední den se závodí v disciplíně Tempo. Všechny úkoly se zde řeší na čas, závodník uvidí šest lampionů až v okamžiku, kdy se začíná měřit čas. Na mapě nemá ani vyznačenou svoji pozici. Pořadatelé nás zavedli do písečných kupek u Borského Mikuláše. Mezi našimi devíti závodníky máme i obhájce titulu z Jeseníku Pavla Kurfürsta. Dopoledne probíhá kvalifikace. Z každé ze dvou skupin postupuje do finále jen prvních 18 závodníků. Úkoly založené pouze na vrstevnicových tvarech jsou ale příliš náročné. Do finále se dostávají pouze dva z našich – Pavel Kurfürst a Libor Forst. Bratři Lockerové zůstávají shodně dvě místa od postupu, každý ale v jiné kvalifikační skupině, nepostupují ani další favorité. Odpolednímu finále vládnou Finové. Obsazují čtyři místa mezi prvními pěti. Pořadatelé dokonce musejí řešit problém, kde sehnat třetí vlajku. Naši obsazují jen 28. a 32.místo. Říkají, že to bylo neskutečně těžké.

Mapa závodu jednotlivců

Stejně jako z Jeseníku před dvěma lety si odvážíme dvě medaile, tentokráte ale cennější hodnoty. V jejich počtu jsme letos třetí hned za suverénním Finskem a Švédskem. Začátkem srpna je Mistrovství světa v Lotyšsku. Držte nám palce.

Pavel Dudík

Výsledky:

Závod jednotlivců

Open

1. Anti Russanen (Finsko)
2. Krešo Keresteš (Slovinsko)
3. Sondre Rund Braten (Norsko)

11. Tomáš Leštínský
14. Daniel Locker
39. Pavel Kurfürst
45. Libor Forst
52. Jiří Kalousek
75. Markéta Šimková

Para

1. Pavel Šmatov (Rusko)
2. Jana Kosťová (Česká republika)
3. Ola Jansson (Švédsko)

7. Pavel Dudík
9. Bohuslav Hůlka
14. Hanka Doležalová
28. Milan Lučný
43. Miroslav Špidlen

Závod štafet

Open

1. Finsko 1 ( Pinja Mäkinen, Juha Hiirsalmi, Antti Russanen)
2. Švédsko 1 (Stig Gerdtman, Martn Fredholm, Marit Wiksell)
3. Velká Británie 1 (Charles Bromley Gardner, Tom Dobra, John Kewley)
4. Česká rep. 1 (Daniel Locker, Pavel Kurfürst, Tomáš Leštínský)
5. Česká rep. 2 (Jiří Kalousek, Libor Forst, Tomáš Locker)

Para

1. Česká rep. 1 (Hanka Doležalová, Pavel Dudík, Jana Kosťová)
2. Rusko 1 (Dmitriy Docuchaev, Nataliia Salakhova, Pavel Šmatov)
3. Švédsko (Inga Gunarson, Ola Jansson, Michael Johansson)
4. Česká rep. 2 (Milan Lučný, Miroslav Špidlen, Bohuslev Hůlka)

Tempo

1. Pinja Mäkinen
2. Antti Russanen
3. Petteri Hakala (všichni Finsko)

28. Pavel Kurfürst
33. Libor Forst

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 29. 2. 2024
a svátek má Horymír.