Češi uspěli na ME v LOBu, pokračovaly také zimní ligy

od | 11. 2. 2019 | LOB, Orientační běh, Reportáže, Trail O

Dnes se jel na Mistrovství Evropy v LOBu v Turecku poslední závod – štafety. Jak celé mistrovství pro Čechy dopadlo a jaké zimní orienťáky jste si o víkendu mohli zaběhnout? To a mnohem více v přehledu víkendu.

ME v LOBu

Dlužíme vám podrobnější zpravodajství o počínání české reprezentace v LOBu na Mistrovství Evropy v Turecku. O závodě ve sprintu jsme již psali zde. O dalších závodech se dočtete níže.

Sprintové štafety

Den po sprintu následoval závod smíšených sprintových štafet, které se jezdí ve dvojicích a každý člen štafety jede 3 úseky. Nejlepší českou dvojicí byla Lenka Mechlová a Jakub Škoda, která skončila na 12. místě (7. v redukovaném pořadí), za vítěznou ruskou dvojicí zaostali o 4 minuty. Zbylé české dvojice Hančová-Horvát a Šimková-Laciga obsadili 14., resp. 17. místo.

Úsměvy dvojice Mechlová-Škoda po sprintových štafetách (zdroj: FB profil Lenky Mechlové)

Middle

Závod na krátké trati českých reprezentantům výborně sedl – řada z nich si vylepšila osobní maxima z ME a na pódiové umístění chybělo jen málo. V závodě žen se našim ženám podařilo získat dvě umístění v TOP 10. Zatímco vítězná Švédka Magdalena Olsson měla v cíli náskok téměř minutu a půl na ostatní soupeřky, zbytek byl poměrně vyrovnaný. Lenka Mechlová měla v cíli čas 33:58 a patřilo jí 8. místo (ztráta 2 minut na medaili), Petra Hančová byla jen o 8 vteřin horší a skončila 10. (dále pak Johanka Šimková 23., Kateřina Neumannová 28.). Mezi muži byl o vítězství těsný souboj mezi Švédem Erikem Rostem a Norem Larsem Moholdtem, který nakonec skončil o 3 vteřiny ve prospěch prvního jmenovaného. Petr Horvát se těsně nevešel do nejlepší desítky a skončil jedenáctý, do TOP 20 ještě pronikl 18. Jakub Škoda (dále Laciga 23., Matuš 31., Hašek 33., Vystavěl 40.).

Ukázka trati mužů ze závodu na middlu.

Long

Posledním individuálním závodem byl long s hromadným startem, na ženy čekalo vzdušnou čarou 14,6 km, na muže pak 18,4 km. Nutno podotknout, že obě tratě probíhaly stejně jako tratě middlu ve velmi kopcovitém terénu. Ženskou kategorii suverénně opanovala Tove Alexandersson, jež zvítězila o 3 minuty před Marií Kechkina, na stupních vítězů tuto dvojici doplnila Salla Koskela. Lenka Mechlová potvrdila svou formu a opět dosáhla skvělé na 8. místo. Petra Hančová dojela 19., Kateřina Neumannová 21. a Johanka Šimková závod nedokončila. Na mužské trati si tentokráte již Lars Moholdt pro toužené vítězství dojel. O půl minuty za ním dofinišoval Sergey Gorlanov, který přespurtoval Erika Rosta. Z našich byl opět nejlepší Petr Horvát na 17. místě, dále pak Škoda 23., Laciga 25. Hašek 29., Vystavěl 30. a Matuš 36.

Petr Horvát byl v individuálních závodech nejlepší z českých mužů (foto: web pořadatele)

Štafety

Celý evropský šampionát zakončili klasické štafety, česká reprezentace postavila do závodu 1 ženský tým a dva mužské. Ženskou nejlepší evropskou štafetou se stala ta ruská (Alena Trapeznikova, Tatyana Oborina, Marie Kechkina), Češkám patřilo v redukovaném pořadí pěkné 5. místo (složení Hančová, Šimková, Mechlová). Mužské souboje se rozhodly až v závěrečné části trati, kde norské trio Jorgen Baklid, Jorgen Madslien, Lars Moholdt uhájilo vedení před ruskou štafetou. První česká štafeta (Škoda, Laciga, Horvát) obsadila stejně jako ženy 5. místo v redukovaném pořadí), druhá česká štafeta (Hašek, Vystavěl, Matuš) neměla ražení v pořádku.

Podmokelská zákoutí

V Děčíně proběhl závod v dosud nezmapované městské části Podmokly. Tento noční sprint měl cíl provést závodníky po všemožných zákoutích, které zůstávají utajeny i domácím. Pro závodníky bylo připraveno 20 kontrol + 4 bonusové. Zvláště bonusové kontroly si žádaly pečlivé přečtení popisu a přesný odhad. Přespolní, neznalí děčínských významných budov zde měli mírnou nevýhodu. Mezi muži zvítězil David Nehasil, v ženách patřilo 1. místo Adéle Havlové.

Rychnovská noční liga

5. závod Rychnovské ligy se běžel na mapách se značně redukovanými počty použitých symbolů. Závod začal na mapě Spadla na mě vana, kde byly vyznačeny jen vrstevnice, budovy,zdi a ploty. Poté následovala výměna mapy (otočením) a pokračovalo se na mapě Zapíchnutý salám, kde naopak byly pouze vrstevnice, stromy a branky skrz plot. Nejrychlejšího času na celé trati dosáhl Tomáš Locker.

   

Orienteering adventure

Dva závody v PreO se o víkendu konaly v Golfresortu Kunětická Hora v Dříteči. V první etapě se nejvíce dařilo Pavlu Kurfürstovi, v druhé etapě pak zvítězil Pavel Ptáček. Níže můžete nalézt obě závodní mapy se zakresleným řešením.

Jizerská 50

Zatímco naši nejlepší lyžařští orienťáci závodili v Turecku, další závodníci se zúčastnili prestižní Jizerské padesátky, závodu na 50 km klasickou technikou.

Muži (absolutní pořadí): Michal Francke (40.), Martin Luštický (109.), Michal Drobnik (145.), Pavel Kubát (146.), Jan Kolín (155.), Michal Matějů (203.), Jan Gajda st. (212.), Michal Horáček (227.), Milan Novotný (240.), …

Ženy: Kateřina Matějů (41.), Karolína Jeníková (71.), Petra Hradecká (87.),…

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 16. 6. 2024
a svátek má Zbyněk.