Čechy pod Kosířem 2017 – kdo půjde ve stopách Simone Niggli a Jurije Omelčenka?

od | 31. 5. 2017 | Orientační běh, Závody

Již za necelý týden se školní týmy, které postoupily z krajských kol, utkají o poháry v Celostátním finále letošního ročníku, jenž se uskuteční v Čechách pod Kosířem ve středu 7. června.

Závodit se bude v lesním komplexu přírodního parku Velký Kosíř na dohled od nově postavené rozhledny, jejíž silueta se dostala do loga závodu. Předpokládaná účast je více jak 300 závodníků v šesti kategoriích. Žáci základních škol a nižších stupňů gymnázií soutěží v kategoriích D/H 7 a 9, studenti středních škol a vyšších stupňů gymnázií pak soutěží v kategoriích DS a HS. Pro závod je připravena zbrusu nová mapa z dílny Bohumila Háje, pro jejíž vyhotovení byly jako podklad použity laserscanové podklady, v této lokalitě vůbec poprvé.

Stará mapa prostoru.

Vraťme se však o 15 let zpět do května roku 2002. Tehdy do České republiky zavítal seriál závodů Park World Tour a závod v Čechách pod Kosířem byl prvním závodem série, která vyvrcholila legendárním závodem v jihoitalské Mateře. Ve startovním poli bylo více jak 60 mužů a 40 žen včetně několika mistrů světa v čele s Norkou Hanne Staff a Dánem Alanem Mogensenem. Ale také vycházející superhvězda světového orienťáku mladičká Simone Niggli (tehdy Luder). A asi byste nepředpokládali, že tenkrát docestovala do Prostějova nikoliv letadlem (jak by se dalo očekávat), ale vlakem! Ano, společně se svým budoucím manželem Matthiasem, svojí reprezentační kolegyní Brigitte Grueniger a Svenem Kropfem vystoupila z obyčejného českého vlaku. V samotných závodech se jí pak dařilo. Kromě vítězství v Čechách zvítězila i v druhém závodě, který se běžel v Prostějově. Závod byl úspěšný pro jednoho z králů prvních sérií PWT Ukrajince žijícího ve Švédsku Jurie Omelčenka.

Mladičká Simone Niggli s autorem článku a pořadatelem Dušanem Vystavělem. Foto: archiv Dušana Vystavěla.

Dalším závodem, jehož doběh byl v zámeckém parku, byla první etapa doprovodných závodů MS 2008. V roce 2011 poté následoval závěrečný závod Letní olympiády dětí a mládeže a na startu již byli někteří závodníci, kteří jsou ve startovních listinách letošního celostátního finále.

Závody přeboru škol jsou svým způsobem specifické. Mimo zkušených orientačních běžců (v čele s dorosteneckými a juniorskými reprezentanty) se účastní i hodně „neorienťáků“, kteří na soutěž jedou hlavně kvůli tomu, že jejich škola postoupila. A chceme, aby i tito závodníci si závod užili. Tratě jsou proto postaveny tak, aby neznamenaly velké bloudění pro „neorienťáky“. Špičkoví dorostenci a junioři je možná prolétnou za 20 minut, ale naším cílem je aby – pokud možno – žádný závodník nebyl v lese déle než hodinu. Uvidíme, jestli se to podaří.

Koho tipovat na přední umístění v závodě? V mladších kategoriích na celostátní úrovni neexistuje srovnání, proto je soutěž velmi otevřená a tipovat favority velmi obtížné. V kategorii středních škol už je určité srovnání z celostátních závodů a tak je možno položit několik otázek:

  • podaří se Katce Janovské obhájit zlatou medaili z dětské olympiády roku 2011?
  • nebo v ČECHách pod Kosířem bude úspěšná Tereza ČECHová (a naváže tak na bronz z LODM)?
  • jakou formu pro závod si uchovala letošní vicemistryně ve sprintu Kateřina Argalášová?
  • podaří se Ondrovi Vystavělovi navázat na bronz z dětské olympiády roku 2011?
  • nebo uspěje luhačovický rychlík Libor Černocký?
  • nebo skvělý třinecký běžec Sebastian Filípek?
  • jak se bude dařit černému koni závodu Jonáši Fenclovi?

a nebo – uspěje úplně někdo jiný? Jak s oblibou píše Petr Klimpl – překvapení rozhodně nejsou vyloučena a to je dobře. Důležité je, aby co nejvíce účastníků bylo spokojeno. A i proto také připravujeme vyhlášení 6 nejlepších v každé kategorii, stejně tak poháry odměníme 6 nejlepších týmů v každé kategorii. Celým závodem bude provázet hlas Petra Kubáska, medaile a diplomy bude předávat naše historicky první mistryně světa Jana Bruková – Cieslarová.

Pokud nebudete mít možnost být na závodě osobně (což bude jistě většina z vás) nezapomeňte sledovat O-News, které přinesou co nejrychlejší informace.

Více informací:
stránka závodu
web PWT
– web LODM
– web obce

Pro O-News: Dušan Vystavěl

Vyhlášení v Čechách pod Kosířem v roce 2002, kdy se zde konal PWT. Foto: archiv Dušana Vystavěla.

 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 19. 6. 2024
a svátek má Leoš.