Bude Tomáš Křivda suverénem sezóny?

od | 7. 6. 2022 | OB v ČR, Orientační běh, Reportáže, Závody

Jarní část sezóny je nabitá skvělými terény – po divokých Krušných horách přišly na řadu bažinaté Jizerky a MČR na krátké trati v nich opravdu stálo za to. Závod, který rozhodovaly především chyby, ovládli Vendula Horčičková a Tomáš Křivda.

Pořadatelé z TJ Tatran Jablonec nad Nisou využili dlouho nezmapovaný prostor hřebenu Černé studnice, bohužel do vyšších kamenitých partií se závodníci kvůli ochraně přírody nepodívali, a tak se kvalifikace konala v prostoru mapy Nová Ves z roku 2018, i tak ale nebyla o technickou náročnost tratí nouze.

Kvalifikace

Naši nejlepší v hlavních kategoriích si závod pohlídali a s klidem postoupili do finále A, na zbylých postupových místech ale nebylo o chyby nouze a postoupit mohli i papírově slabší závodníci, kteří běželi bez chyb. Velkou roli hrály i zkušenosti – svůj rozběh v mužích vyhrál např. Jan Šedivý, do finále A se dostal Tomáš Dlabaja nebo Marek Prášil. Napínavá byla kvalifikace pro Vendulu Horčičkovou a Pavla Kubáta. Vendula ztratila na první kontrolu přes pět a půl minuty a až do posledních metrů musela bojovat o postup. “Slušné nervy, jestli to vyjde, tak jsem to pojistila ještě 45″ na 17. k. No díky za 8 postupujících a zítra novy závod. Těším se, protože to bylo krásný,” vzhlížela Vendula k finálovému závodu. Pavel si zase své postupové místo vysloužil až rychlým finišem, když dobíhal ve stejném čase jako Daniel Vandas.

Mapa rozběhu Miloše Nykodýma. Ten nejen, že téměř ovládl svůj rozběh, ale také perfektně trefil tratě ve své předzávodní přípravě.
Stavitel kvalifikace, Martin Posselt st., připravil pro závodníky před sběrkou pěknou ukázku nedělního finále (foto: Petr Kadeřávek)

Finále

Nedělní finálový závod nabídl pro Jizerky téměř netypický terén, protože žulových kamenů a balvanů v něm bylo opravdu minimum, zato těžká podložka a bažiny byly téměř všude. Tratě byly namotané na docela malém prostoru, a tak využil stavitel tratí Honza Picek pro hlavní kategorie otočku mapy.

V závodě žen začala nejlépe Karlína Teplá (SHK), ovšem hned na 3. kontrolu přišla chyba a do vedení se dostaly stálice českého orienťáku – Denisa Kosová (PHK), Vendula Horčičková (LCE) a Adéla Finstrlová (ZBM). Denisa Kosová procházela závodech bezchybně a vybudovala si náskok přes 20 vteřin. Pak ovšem přišla na řadu 12. kontrola, kde mírně uhnula ze směru a ztratila půl minuty. To znamenalo šanci pro Vendulu Horčičkovou, která se dostala do vedení, udržela jej až do cíle a mohla slavit zlato s 16vteřinovým náskokem právě na hradeckou závodnici. Vendula ale vzhledem k horšímu výkonu v kvalifikaci startovala už na začátku, takže jí nervy určitě pracovaly až do doběhu poslední závodnice. Bronzová skončila Adéla Finstrlová, kterou v boji o vítězství zastavila velká chyba na 6. kontrolu.

Trio nejlepších žen (foto: Petr Kadeřávek)

Závod mužů byl možná z pohledu diváka o něco méně dramatický, ovšem na medaili bylo potřeba podat mapově výborný výkon a ukázat houževnatost v těžkém terénu. To se nejlépe povedlo Tomášovi Křivdovi (CHC), který vyhrál již mezičas na první kontrolu a vedení udržel až do cíle, kde si mohl užít třetí letošní individuální titul. “Škoda chybky na K14. Jinak dneska naprostá paráda. Jak z mé strany, tak co se týče tratě a terénu,” popsal Tomáš svůj závod. Drobný náskok na ostatní závodníky si vybudoval Miloš Nykodým (ZBM), který sice v cíli ztrati 1:31 na Tomáše Křivdu, nikdo další ale rychlejší nebyl, a tak brněnský závodník doběhl stříbrný. O virtuální bronzovou medaili v polovině trati se přetahovali Jonáš Hubáček (LCE) a Martin Roudný (LPU), oba ovšem chybovali a toho využil Vojtěch Král (SSU), který po chybách v první polovině trati výborně zvládl závěr závodu. Se ztrátou 2:19 na Tomáše Křivdu bral bronz.

Tomáš Křivda na doběhu (foto: Jan Balogh)

Pořadatelé připravili i přes řadu předzávodních komplikací další nádherné letošní MČR (jak po stránce terénu, tratí nebo shromaždiště). Vytknout by se dal snad jen malý počet toiek v karanténě. A nám nezbývá než se těšit na zářijové MČR na klasické trati.

Pozávodní servis s veškerými informacemi najedete na webu závodu

Kompletní mapa mužské trati

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 18. 6. 2024
a svátek má Milan.