Bude mít vliv EET na český OB? Ano i ne.
Dnes je 21.01.2020

Fenomén | Orientační běh | Závody | 24.01.2017

Strašák a bič na podnikatele nebo narovnání podnikatelského prostředí? Elektronická evidence tržeb (EET) rozděluje v poslední době českou společnost. První fáze (která se týká všech ubytovacích a stravovacích služeb) byla spuštěna 1. prosince minulého roku, další druhy podnikání to čeká buď letos, nebo příští rok. Dotkne se EET i orientačního běhu? Budeme muset mít speciální pokladnu na evidenci plateb na prezentaci?

EET podléhají tržby z podnikatelské činnosti, které byly uhrazeny v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou nebo  jinými obdobnými způsoby (např. stravenkou). Evidenci tržeb tedy nepodléhá přímý převod z účtu na účet. Kluby, oddíly nebo kroužky OB, pokud jsou zapsané jako spolek či jiná nezisková organizace, mají zvláštní ustanovení. “U činnosti neziskových organizací je tedy nutné vždy zjistit, zda se jedná o podnikatelskou nebo nepodnikatelskou činnost. Podnikatelem je podle § 420 občanského zákoníku fyzická nebo právnická osoba, která samostatně vykonává na vlastní účet a odpovědnost výdělečnou činnost živnostenským nebo obdobným způsobem se záměrem činit tak soustavně za účelem dosažení zisku,“ píše web http://www.etrzby.cz/, který je garantovanou platformou Ministerstva financí ČR.
Hotovostní platby mohou vzniknou při platbě členských příspěvků, na prezentaci pořádaných závodů nebo při výběru poplatku za parkovné. Pokud však hlavní činností oddílu OB není podnikání (což ve většině případů není), neplyne oddílu povinnost evidovat tyto hotovostní tržby podle zákona o EET. Jiná situace ale nastane, pokud některé lokální závody pořádá např. fyzická osoba podnikající. Pak buď budou muset závodníci posílat startovné výhradně přes bankovní účet, případně pořadatel bude muset vstoupit do systému EET. To, že závody pořádá např. OSVČ, je spíše výjimkou, ale pár příkladů v historii můžeme nalézt (MČR v HROBu 2012, sprint pořádaný společně se seminářem o OCADu atd.).
Evidovat tržby budou ale muset podnikatelé – ”trhovci”, kteří na závodech obvykle prodávají své zboží. Velkou zátěž v tom ale nevidí. “Dopad to na nás nebude mít žádný, i doteď jsme dělali vše oficiálně. Jen budeme mít na závodech o krabičku navíc a zjednoduší se nám odepisování zboží ze skladu, protože to rovnou propojíme s naším skladovým systémem,” říká Mirek Kalina z firmy Sporticus.cz, který má kromě stánku na závodech i svůj e-shop. Větších dopadů na zavedení EET se neobává ani David Procházka z O-RUN. “EET bude mít na O-RUN dopad pouze v podobě dodatečných nákladů na potřebný software a paušálního poplatku za služby poskytovateli mobilního připojení k internetu,“ vyjmenovává dopady na stánek O-RUN David Procházka a dodává: “Uvidíme jak nám půjde lovit signál po loukách, ale doufáme, že to bude šlapat dobře a nezdržíme zákazníky čekáním na účtenku.”

Sportovní prodejní stánky budou podléhat elektronické evidenci tržeb. Foto: archiv redakce


Kromě prodeje sportovního oblečení se to týká i nabídky občerstvení, které provozuje podnikatelský subjekt. “Dopad na Kafetérii bude jednorázová investice okolo 10.000,- Kč a měsíční náklady na provoz internetu. Také se zvýší hromadění odpadu, nepředpokládám že by si závodníci vytisknuté účtenky odebírali,” říká Ondřej Šeda  z Kafetérie. Pokud občerstvení bude v režii oddílu, nepodléhá EET. Musí však být dodrženo, že zisk je použit k financování hlavní činnosti neziskové organizace.
Oslovení podnikatelé vesměs souhlasí s EET, nicméně nelíbí se jim některé jednotlivosti, které se s projektem vážou. “Některé její části mi připadají nedomyšlené. Například různé výjimky pro prodejce. Pokud by něco takového mělo být, tak podle obratu, aby se to vyhnulo těm nejmenším,“ navrhuje Šeda.  Podle Davida Procházky je EET téměř zpátečnické řešení: “Osobně bych přivítal důraz na inovativnější řešení, které by zdejší prostředí businessu posunulo směrem dopředu. Například bych stanovil datum ve střednědobém horizontu, kdy by se Česko stalo bezhotovostní ekonomikou, v níž se uskutečňují pouze elektronické platby, které jsou evidovány samy o sobě a není třeba zbytečného byrokratického aparátu navíc.”

I takto může vypadat dotyková Mini EET pokladna. Zdroj: www.vahy-ostrava.cz

Facebooktwitter


 1. sosna says:

  Já myslím, že problém bude, pokud by to mělo být přesně v mezích zákona. Odezvy EET jsou totiž nepředvídatelné, zvláště tam, kde je slabé připojení na internet.. V jedné kavárně v Praze, tak místo obsluhy hostů často několik minut čekají u počítače a nakonec přinesou účet s náhradním identifikátorem. To si při frontách u stánků neumím představit.

  • LuHo says:

   Já být prodejce, tak na závodech na louce jedu offline a pak večer to hromadně nahraju na ten jejich web – minimálně si myslím, že by to ušetřilo ty fronty.

 2. sosna says:

  Ještě k těm bezhotovostním platbám. Ty se samozřejmě hodí pro prodej sportovních potřeb, Ne každý má na závodech tak velkou hotovost a až na výjimky to už obchodníci umí.
  Ale u stánku s pivem a párky, kdy třeba jde někdo něco koupit i někomu dalšímu, který mu na to dá dvě dvacetikoruny to bude znamenat další zbytečnou manipulaci proti dnešku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *