Bude LLOB hudba budoucnosti?

od | 2. 10. 2023 | Fenomén, LOB, Rozhovory, Trénink

Někteří možná po reportáži z loňského neoficiálního MČR v LLOB, které se konalo v Praze 6 na Ladronce, zapomněli, co to LLOB je, ale rychle se blíží další neoficiální (možná naposledy 😉 ) mistrák a je načase si význam připomenout.

LLOB je zkratkou pro Letní Lyžařský Orientační Běh, pod kterým se myslí závody na kolečkových lyžích s mapníkem a mapou. Vliv globálního oteplování je možné jasně pozorovat při změnách chování počasí, a tak i zimní disciplíny musí reagovat a hledat udržitelnou cestu budoucího sportování. Prostě stejně jako biatlon má zimní a letní variantu, tak i LOB má letní variantu.

Pohled do světa

Nejde o český fenomén, ve světě se sport také prosazuje a využívá jako doplněk před hlavní zimní sezónou. Jak se jezdí ve Finsku se můžete podívat zde:

Sousední Rakousko také není pozadu a na jeden z tréninků si pozvalo i českou LOB repre.

Rozhovor

O co jde a na co je možné se těšit přiblíží v rozhovoru loňský vítěz Kryštof Průša z klubu KOB Dobřichovice.

Stupně vítězů 2022 v hlavní mužské kategorii, foto: Vít Koštejn

Co se ti vybaví když se řekne LLOB?

Hlavně kopec srandy 🙂 A vedle toho určitě jak je to bláznivej sport, protože jet na lyžích a koukat do mapy je ještě relativně bezpečný, ale na kolcích je to místama trochu bolestivější.

Kolik toho před sezónou na kolcích najezdíš a zaměřuješ se nějak speciálně na obratnost?

Loni jsem měl něco kolem 700 km, letos je to teda o dost míň. Rozhodně to ale není jen o těch kilometrech. Vždycky mě bavilo na kolcích tak různě blbnout, skákat, smykovat atd., takže v tom vidím jistou výhodu. Taky se člověk musí naučit jezdit přechody asfalt/tráva, nebo jezdit po kostkách, to ušetří hodně vteřinek.

Jak se na kolcích brzdí a jak se padá?

Kolce samozřejmě brzdy nemají, nelze tedy brzdit úplně efektivně. Základní taktika je plužení, prostě udělat Včko a tlačit ven. Stylovější, ale technicky náročnější a v závodě takřka nepoužitelné je jet po jedné lyži s druhou lyží sunout za ní. Taky pomůžou pomalejší kolečka. Pády na kolcích vždycky bolí, ideální je to poslat mimo asfalt, pokud je možnost. Jinak jen eliminujete škodu, pokud se třeba zadrhne kolečko (na LLOBu častá věc) a letíte dopředu, pomůže roztáhnout prsty a spadnout na držátko, co zůstane viset v dlani, nerozbijete si tak prsty.

Jaká byla tvoje cesta k loňskému titulu?

Vedle dobré fyzičky se mi to podařilo přes jistou vynalézavost na trati a bezchybnou jízdu. V jednom místě jsem našel volbu, která nebyla úplně volbou, na západním konci Ladronky jsem sjel po trávě takovej srázek a tím ušetřil klíčové vteřinky na ostatní soupeře. Taktika na LLOB je tedy jasná – prostě to poslat na srdíčko.

Jak bys nalákal váhající závodníky na blížící se další ročník LLOB? Proč by měli dorazit?

Protože tady se závodí hlavně pro zábavu, člověk si zkusí něco nového a jde o to si to užít.

Největší výhodu vidím v nezávislosti na počasí a sněhu – kdoví, jestli v zimě bude sníh? Nebudou tohle první a poslední letošní LOBy? Snad teda ne, ale pro jistotu byste měli přijít!

Pozvánka

Při letošním ročníku se o medaile pojede v pražském parku Stromovka v neděli 8.října v již tradičním dvoukolovém formátu – prolog a finále s handicapovým startem.

Veškeré informace včetně možnosti vypůjčení kolců či mapníku jsou k dispozici v Orisu.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 20. 5. 2024
a svátek má Zbyšek.