Archiv orienťáckých map

od | 17. 3. 2021 | Mapařina, OB v ČR, Orientační běh

Mapový portál jistě znáte, najdete na něm tisíce orienťáckých map a mezi nimi i řadu zajímavých kousků. Zdeněk Lenhart nám přiblíží, jak můžete obohatit i vy.

Mapový portál bude tím užitečnější, čím úplnější bude jeho obsah. Oficiálně evidované mapy (náklad nad 100 výtisků) dávají na portál jejich vydavatelé na základě Směrnice. Mají povinnost vyplnit záznam na portále už předem (aby si mapaři nelezli navzájem do zelí) a po vydání a zveřejnění mapy pak odevzdat 7 výtisků pro archiv na svaz. To jakžtakž funguje, viz graf.

Existuje však i mnoho map a mapiček dalších, tréninkových, příležitostných, pokusných, malých. Často zobrazují zajímavé prostůrky, ale na portále z nich najdete jen semtam něco, ví o nich jen hrstka nejbližších. Věčná škoda. I když pro ně neplatí žádná povinnost, nebojte se taková dílka zveřejňovat. Proč? Protože mapu přece neděláte jen pro sebe, ale pro druhé. Protože tak zvýšíte prestiž svou i celého orienťáku.

Jak mapu na portál dostat? Může to udělat kdokoliv, nemusí to být autor mapy. Jen je třeba se na portále zaregistrovat přes volbu Přihlásit a Zaregistrovat nový účet. Stačí pak jméno a e-mail adresa, kterou máte v ORISu.

Je dobré si předem připravit náhled mapy. Ideální je export z originálních dat z OCADu či OO Mapperu apod., ale stačí sken papírového výtisku, nebo v nouzi i snímek mapy mobilem. Portál akceptuje všechny běžné obrázkové formáty – JPG, TIF, PNG, PDF, GIF, atd.

Pak v  nabídce vpravo pod svým jménem zvolte Přidat mapu bez evidence. Objeví se formulář, vyplňte alespoň základní údaje. Nápovědy k jednotlivým polím vyvoláte otazníčkem, a stejně zase skryjete.

V sekci Náhled mapy nalistujte připravený obrázek. V sekci Obrys mapy se přibližte na potřebné místo v mapě ČR a naťukejte obvod prostoru (tlačítko úplně vpravo nahoře a návod těsně pod mapou). Nezapomeňte na závěr Uložit mapu. Záznam lze i dodatečně upravovat, vedle názvu mapy je tlačítko Tužka.

Pokud si netroufáte nebo se vám nechce, tak stačí výtisk mapy dodat na adresu ČSOS (Zátopkova 100/2, 169 00 Praha 6 – Břevnov), správce archivu ji zařadí do archivu a zapíše. Ideální by ovšem bylo dodat ne jeden, ale tři výtisky. To ovšem platí i pro mapy, které jste na portál zapsali sami. Proč tři výtisky? Jeden zůstane v archivu ČSOS, druhý půjde do sbírek OB v Muzeu ve Zlíně, třetí do sbírky map v Národním archivu. Tam bude pro budoucí generace ležet vedle skvostů jako třeba Mapa Ptolemaiovy Evropy z roku 1492.

Na portále je množství záznamů, které jsme získali jen v kopii či v digitální podobě, nemají ani jeden originální výtisk v archivu. Zde je jejich seznam řazený: podle názvů a podle klubů.

podle názvů
podle klubů

Vysvětlení vyžaduje sloupec Archiv. První tři znaky odpovídají kvalitě prvních tří výtisků v archivu, na čtvrtém místě je počet nadbytečných map. Ideální stav je třikrát „a“, tj. tři neposkvrněné výtisky, Přijatelné je i „b“, značí výtisk pokreslený tratí. (Kontrolní otázka: proč v seznamu nenacházíte žádné „a“ ani „b“?) Písmeno „c“ značí barevnou kopii (nejčastěji tisk z digitálního souboru), písmeno „x“ černobílou kopii, „n“ znamená neúplný výtisk, pomlčka je žádný výtisk v archivu. Pozor, všechna tato písmenka ukazují, co je fyzicky v archivu. I v případě céček a pomlček můžete na portále vidět náhled, našli jsme ho někde na síti, nebo ho tam dal autor záznamu, ale do archivu originální výtisky dosud nedošly.

Prosím, porozhlédněte se kolem a pošlete originální výtisk (nebo lépe 3 pro mapy bez evidenčního čísla, pro mapy s evidenčním číslem 7 výtisků) na svaz, viz předchozí odstavec. K mapám s evidenčními čísly ještě poznámka: část dlužných výtisků je opravdu nekázeň vydavatelů, další část jsou však jen přežívající záznamy map nerealizovaných, další (malá) část map může být někde na cestě přes svaz, mapy s rokem 2021 jsou přirozeně zatím ve stadiu příprav, tj. bez výtisku.

Čím víc map budeme v archivu mít, tím lépe. Ale pozor, abychom portál a archiv map nezahltili hloupostmi. Zápis si jednoznačně zaslouží každá mapa nového prostoru, i maličká a nedokonalá. Zápis si zaslouží výraznější předělávky existujících map, stačí i jen výrazně jiná grafická úprava. Naopak nezařazujeme pouhé odvozeniny, výřezy pro trénink, redukované mapy (vrstevnicovky, koridory).

Pro zpestření několik zajímavých ukázek z archivu:
Na pile
Výpustek
ZuJe KrAn Pha 14
O-bludiště
Trať
Černohorský express
Kostky
O-triatlon plavá
Praga caput regni MMXIX
Ježibabička 3D

Za pár dní Zdeněk Lenhart nabídne ještě několik šikovných funkcí portálu. Vsadím se, že aspoň o jedné z nich dosud nevíte.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 6. 12. 2023
a svátek má Mikuláš.