Andreu Blanes: Medaile z MS je další krok
Dnes je 21.01.2020

OB ve světě | Orientační běh | Rozhovory | 23.03.2017

Pokud se řekne Španělsko a orientační běh, řadě z Vás jistě naskočí tréninkové zimní kempy elitních závodníků i českých TSM v Alicante a okolí. Víte ale, že ze Španělska pochází i talentovaný sprinter Andreu Blanes Reig? Před lety bral ze sprintu stříbro na JMS, jako dospělý zatím nejlépe 7. místo na MS ve Skotsku, letošní sezonu začal slibným vítězstvím na kvalitně obsazeném WRE závodě v portugalském Aguiar da Beira… Zajímá Vás, jaké jsou jeho cíle, kde žije či jak trénuje? Čtěte dál.

Není to poprvé, co jsi bral vítězství ve sprintovém závodě v Aguiar da Beira, že? Má pro Tebe tato disciplína nějaký speciální význam?

Sprint je moje oblíbená a nejlepší disciplína. Také ji nejvíce trénuji a soustředím se na ni na mistrovstvích světa. Takže ano, má pro mě speciální význam.

Splnila trať v Aguiar da Beira Tvé požadavky na hezký sprint? 

Aguiar da Beira je typické portugalské městečko s množstvím úzkých uliček, obrovskou koncentrací kontrol, ale i rychlými úseky. Myslím, že je to skvělé místo na sprint.

V úvodu sezóny bral Andreu vítězství na WRE sprintu v Aguiar da Beira Zdroj: ABOM

Jak by ses ohodnotil, nyní na začátku sezóny po sérii závodů v Portugalsku?

Cítím se opravdu dobře. Na začátku sezóny jsem se s pár kamarády přestěhoval do Madridu a začali jsme tvrdě trénovat, takže jsme byli samozřejmě zvědaví, jak jsme na tom. Jak naše těla budou reagovat v závodním režimu. Vypadá to, že jsme fit, pocity jsou skvělé a opravdu oceňujeme výsledky, které se nám tu povedlo zaběhnout. Musím říct, že tyhle portugalské terény jsou odlišné od těch, ve kterých doma trénuji, takže mě výsledky blízko těch nejlepších světových závodníků opravdu těší.

Zapříčinilo přestěhování do Madridu nějakou větší změnu v Tvých tréninkových metodách?

Ano, odehrála se spousta skvělých změn. Antonio Martinez Perez i já už nemáme trenéra. Pracujeme na sobě podle vlastního plánu. Věřím, že už víme dost na to, abychom vše zvládli. Celkově trénujeme víc, což je asi největší změna oproti posledním rokům.

Na konci Costa Calida Trophy bylo možné vidět Josého Enriqua Barciu, nového předsedu španělské orienťácké federace. Španělským elitním běžcům slíbil plnou podporu. Jak hodnotíš tento krok, vidíš nějaké pozitivní změny?  

Ano, je pravda, že nový předseda Barcia má odlišný způsob smýšlení než ten předchozí. Nemohu toho ale říct moc, protože je u kormidla velmi krátce. Musím ale uznat, že přinesl nové myšlenky a nápady, doufám, že jeho práce bude užitečná.

Životního maxima dosáhl Blanes na MS ve Skotsku – 7. místo ve sprintu, překoná letos tuto metu? Zdroj: World of O

Jaké jsou nejdůležitější mezníky ve Tvé přípravě v letošním roce?

Za měsíc budeme mít Mistrovství Španělska, což bude zajímavý moment. Poté už se chci soustředit pouze na mistrovství světa v Estonsku. Samozřejmě, že i velké štafetové závody s mým severským klubem jsou pro mě vždycky důležitým bodem sezony, ale hlavním cílem je pro mě v letošním roce MS.

“Medaile z MS je další krok.”

Mluvíš o velkých štafetách, jak důležité pro Tebe bylo vítězství na loňské Tiomile? Jak vůbec hodnotíš rok 2016?

Moje očekávání v loňském roce byla asi přehnaně vysoká. Asi proto, že se mi velmi povedla sezona 2015, takže jsem byl na konci té minulé trochu zklamaný. Když se ohlédnu zpět dnes, uvědomuji si, že to opravdu nebylo tak špatné. Moment, který samozřejmě nikdy nezapomenu je Tiomila. A MS 2016? Po 7. místě v roce 2015 je 14. místo ze Švédska prostě za očekáváním. Je pravda, že jsem vzal špatnou volbu, která mě stála několik míst, ale to je orienťák. Musíme se učit ze svých chyb.

Andreu Blanes jako člen vítězného týmu Tiomily 2016 ve Falunu Zdroj: FEDOCV

Říkal jsi, že hlavním cílem v letošním roce je MS a jsem si jistý, že i v Estonsku vsadíš na sprint….

Jednoznačně, ale rád bych běžel i middle. Nechci říkat, pro jaká konkrétní umístění do Estonska jedu, ale myslím, že to jde uhodnout.

Takže bys rád medaili?

Ano, medaile z MS je další krok. V roce 2015 jsem skončil 7., méně než sekundu za velkým pódiem a 5 sekund od medaile. Uvidíme, zda letos udělám tenhle poslední velký krok….

 

Zpracováno s laskavým svolením Joaqima Margarida, originál rozhovoru naleznete na stránkách PortugueseOrienteeringBlog. Courtesy Joaquim Margarido.

Použité fotky pochází ze stránek WorldofO.com a z profilu závodníka na stránkách runners.worldofo.com.

Facebooktwitter


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *