Analýza hořovického mužského sprintu

od | 14. 5. 2024 | Analýzy, Orientační běh, Závody

V sobotu proběhl za pořadatelství Kotlářky první letošní klasický sprint na celostátní úrovni, a to v rámci tradiční trojkombinace, kdy se běží dvakrát štafety a jednou sprint. Sprint se konal v Hořovicích, štafety za pořadatelství Pragovky o několik kilometrů dále na louce v místě, které se nazývá Bouchalka. Přinášíme vám analýzu mužského sprintu.

Start-K1: Hned první postup ze startu nabízí hned 4 varianty. Jako nejlepší varianta se ukazuje postup Jakuba Glonka, který vede od startu doleva a poté má několik zabočení a zároveň výběh schodů. O pouhou vteřinu pomalejší je postup Tomáše Křivdy, který nejprve běží stejně jako Glonek, ale poté se vyhýbá schodů a v závěrečné fázi běží po trávě. Jáchym Coufal hned po startu běží doprava, tento postup je sice nejplynulejší, ale také nejdelší a Coufal tak na něm ztrácí na Glonka 8 vteřin. Ota Škvor pak volí postup více zleva, na kterém je i více schodů, tato varianta byla časově stejná jako pravá volba Coufala.

K2-K3: Po naprosto jednoznačném postupu na druhou kontrolu přichází volba “zleva” nebo “zprava”. Lepší je varianta zprava Tomáše Křivdy, jelikož při této variantě není zbrzděn otáčením při ražení, zatímco Daniel Vandas, který běží zleva, se musí u kontroly otočit, a tak na Křivdu ztrácí 4 vteřiny.

K3-K4: Na následujícím postupu je potřeba vyřešit dva úkoly: Jednat to – zda od kontroly pokračovat podél startu a následně na křižovatce zabočit doleva, či se otočit, a také se rozhodnout, zda finální část postupu realizovat zleva po silnici či zprava po trávě. A lepší variantou se ukazuje doběhnout ke kontrole zleva, jelikož jak Tomáš Křivda, tak i Martin Roudný dobíhají ke kontrole zleva. Rychlejší je Tomáš Křivda, který v prvotní fázi pokračuje podél startu, což je o 2 vteřiny rychlejší než otočka Martina Roudného. A fakt, že po oražení třetí kontroly je lepší pokračovat podél startu, potvrzuje i Vojtěch Král, který takto pokračoval a jeho čas na tomto postupu je shodný s Martinem Roudným, i přesto že se vydal poté ke kontrole zprava. Miloš Nykodým pak volí papírově nejhorší variantu, kdy u třetí kontroly se otáčí a následně pak ke čtvrté kontrole přibíhá zprava, ovšem i tak ztráta není moc výrazná, pouhé 3 vteřiny na Tomáše Křivdu, tento postup je tak velice vyrovnaný z hlediska variant.

K5-K6: Po předcházejícím primitivním postupu je tu další postup s více variantami, nejlépe volí tento postup Tomáš Křivda, který volí pravou variantu, Vojtěch Král volí levý postup, který vede zčásti po trávě a na kterém na Křivdu ztrácí 8 vteřin, Tomáš Kubelka pak předvádí chybu, když od kontroly odbíhá na opačnou stranu než ostatní závodníci, sice se jedná o nejplynulejší postup, ale je také o 60 metrů delší než nejrychlejší a tak Tomáš Kubelka na něm ztrácí na Tomáše Křivdu 13 vteřin.

K7-K8: Po dalším rychlém postupu je tu opět volba “zleva” či “zprava”, obě varianty tentokrát vycházejí naprosto stejně, jak pravá varianta Martina Roudného, která je více plynulá, tak levá varianta Vojtěcha Krále, která je více kličkovací. Za zmínku stojí i velká chyba Filipa Hadače, který běží zleva, ale poté zbytečně oběhne panelák navíc a tak ztrácí 34 vteřin na nejrychlejší závodníky.

K11-K12: Po sérii krátkých a jednoduchých postupů následuje postup, kde jsou tři velmi vyrovnané varianty. Nejlépe opět zde vychází Tomáš Křivda, který obíhá panelák kousek od kontroly, následně přebíhá přes trávu a poté po oběhnutí dalšího paneláku dobíhá ke kontrole. O vteřinu pomalejší je Daniel Vandas, který se u kontroly otáčí, následně běží podél paneláků a poté odbočuje doleva a po trávě pokračuje dále ke kontrole podobně jako Křivda. Jakub Glonek běží levý postup, který z většiny vede po trávě a který je o 3 vteřiny pomalejší než nejrychlejší postup.

K13-K14: Po dalším ultralehkém postupu je zde postup, kde je nutné se rozhodnout, zdali se u kontroly otočit a zvolit kratší postup či vybrat delší postup, který by ovšem díky zachování plynulosti běhu mohl být vyrovnaný. A v tomto ohledu bylo lepší otočení u kontroly, které zvolil Vojtěch Král, varianta bez otočení Tomáše Kubelky byla o 6 vteřin pomalejší, i když tempo běhu bylo stejné (tento postup byl delší o 23 metrů).

K15-K16: Tento postup následuje po dalším přímé volbě. Nejrychlejší zde je Vojtěch Král, který volí pravý postup, Jonáš Hubáček kratičkou dobu běží stejně jako Vojtěch Král, ale poté běží průchodem mezi paneláky a následně běží po louce a poté po silnici zleva, zde ztrácí 5 vteřin, Miloš Nykodým od kontroly odbíhá na druhou stranu a po oběhnutí paneláku běží po silnici až ke kontrole, zde ztrácí 7 vteřin na nejrychlejší postup, Kryštof Hájek nejprve běží rovně a po naběhnutí do “švábu” musí odbočit doleva, takto ztrácí 12 vteřin.

K16-K17: I následný postup nabízí hned 4 varianty, nejrychlejší variantou je postup Daniela Vandase, když využívá branku, díky které postup zkracuje. Tomáš Křivda běží po cestě o něco déle, díky čemuž postup je o 7 vteřin pomalejší. Ondřej Metelka nejprve běží stejně jako výše zmínění závodníci, ovšem dříve odbočuje, a tak je na tomto postupu ztráta 12 vteřin na jeho klubového kolegu. Ota Škvor běží úplně zleva, což je delší než ostatní postupy, a tak je oproti nejrychlejšímu závodníkovi pomalejší o 19 vteřin.

K18-K19: Na tomto zdánlivě jednoduchém postupu předvádí Ota Škvor neuvěřitelnou chybu, když odbíhá od kontroly špatným směrem, kvůli čemuž naběhne o více než 300 metrů více než nejrychlejší závodník na tomto úseku, kterým je Jakub Glonek, což znamená ztrátu téměř minutu a půl!

K19-K20: Poslední delší postup závodu nabízí opět několik variant, jako nejlepší se ukazuje varianta Daniela Vandase, který běží zleva, čtyři vteřiny ztrácí Martin Roudný, který volí kličkovací variantu zprava, Vít Čech běží nejprve stejně jako Roudný, ale poté se vydává levým směrem, čímž ztrácí na nejrychlejší postup 20 vteřin, a Vít Horčička volí postup úplně zprava, který je pomalejší o 21 vteřin. Na tomto postupu zároveň ztratil své vítězství v závodě Tomáš Křivda, který podle svých slov odběhl od kontroly na špatnou stranu a poté ještě špatně zabočil při výběhu z areálu školy, čímž ztratil dvakrát 5 vteřin.

A jak to dopadlo na předních příčkách?

MÍSTOJMÉNOREG. ČÍSLOLICENCEKLUBČASZTRÁTA
1.Král VojtěchSSU8841ESK Severka Šumperk15:04
2.Křivda TomášCHC9901EK.O.B. Choceň15:05+ 0:01
3.Glonek JakubKAM9602EOK Kamenice15:07+ 0:03
4.Vandas DanielPHK9805EOK 99 Hradec Králové15:14+ 0:10
5.Roudný MartinLPU0002EOK Lokomotiva Pardubice15:28+ 0:24
6.Nykodým MilošZBM9005ESK Brno Žabovřesky15:47+ 0:43

A jak vlastně došlo k tomu, že se sprint konal v Hořovicích, který mnohé účastníky příjemně překvapil? “Původně SK Praga měla uspořádat všechny tři závody včetně sprintu v Berouně, ale kvůli trhům byla druhá varianta Hořovice. Pragovka nás následně oslovila, zda bychom do toho nešli, už to tam bylo trochu předjednané. Takovou zásluhu zase Kotlářka na výběru nemá,” usmívá se předsedkyně klubu a ředitelka závodu Dominika Plochová

Více informací:

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dnes je 28. 5. 2024
a svátek má Vilém.